fbpx
Економіка
Пенсія після реформи: діючі пенсіонери стануть “багатшими”, а майбутні – отримають менше

Кабінет міністрів кілька днів тому презентував українцям проект пенсійної реформи. Якщо нововведення підтримає парламент, вже в жовтні цього року виплачувати пенсії будуть по-новому. Сайт “Сегодня” з’ясував, на які виплати можуть розрахувати українці після проведення реформи і хто від цього програє.

Як будуть вважати пенсії

Пенсія українця залежить від трьох показників: середньої зарплати по країні, власної зарплати і стажу. Відповідно до закону “Про загальнообов’язкове державне пенсійне забезпечення”, розмір пенсії обчислюється за формулою: П = ЗС х КЗ х КС

П – розмір пенсії в гривнях;
ЗС – середня місячна заробітна плата в Україні за три останні календарні роки
КЗ – коефіцієнт заробітної плати (співвідношення своєї і середньої по країні зарплати)
КС – коефіцієнт стажу (за кожен пророблений рік дається 1%)

Середня зарплата за три останні роки досягла 3764 гривні, підрахували в Пенсійному фонді. Приблизне співвідношення (КЗ) своєї зарплати можна побачити, звіривши її розмір з показником середньої по країні. А щоб визначити коефіцієнт стажу (КС) потрібно помножити свій стаж на 1%. На даний момент Пенсійний фонд при розрахунку пенсій примножує стаж на 1,35%, однак в рамках реформи коефіцієнт знизять.

Для прикладу розрахуємо можливий розмір пенсії киянина із середньою зарплатою і 25 роками стажу. За даними Державної служби статистики, середній розмір зарплати в столиці – 11 010 гривень, а середня по країні зарплата – 6 752 гривні. Якщо виходити на пенсію до проведення реформи (жовтня 2017 го), розмір пенсії складе приблизно тисяча дев’ятсот вісімдесят сім гривень, а якщо після жовтня – 1505 гривень.

Крім того, якщо в 2018-му для пенсії за віком достатньо 25 років стажу, з кожним наступним роком “планку” будуть піднімати на один рік. Уже в 2028-м для того, щоб заробити на пенсію, знадобиться 35 років стажу.

А ось для чинним пенсіонерам нова формула розрахунку пенсії дозволить значно збільшити свої доходи. Частина українців отримують пенсію з урахуванням середньої по країні зарплати в 1917,9 гривні, а після “осучаснення” пенсії їм перерахують з урахуванням середньої зарплати в розмірі 3764 гривні. Цей показник не оновлювався вже кілька років.

Наприклад, українець, який вийшов на пенсію до 2008 року, отримував зарплату на 50% вище середньої і пропрацював 25 років, на даний момент отримує мінімальну пенсію – 1312 гривень. А після “осучаснення” цей же пенсіонер може претендувати на 1411 гривень.

Варто враховувати, що із середньою зарплатою українці навіть після “осучаснення” отримають мінімальні або близькі до них виплати.

Читайте також: В УКРАЇНІ МОЖУТЬ ЗМІНИТИ СИСТЕМУ ВИПЛАТИ СТИПЕНДІЙ

Що ще зміниться

Пенсійний вік підвищать, але не всім . Якщо до 2028 року напрацювати тільки 30 років стажу, доведеться або купувати відсутній стаж, або працювати до 65 років. У презентації Кабміну йдеться про те, що в 2028 році в 60 років на пенсію зможуть вийти тільки приблизно половина українців пенсійного віку.

40% вийдуть на заслужений відпочинок в 63 роки, 5% – в 65 років. Тим, хто допрацьовувати не хоче, пропонують купувати стаж – один рік стоїть 16 896 гривень. Прем’єр-міністр Володимир Гройсман днями заявив про те, що мова про підвищення пенсійного віку в рамках реформи не йде. Однак, фактично, для половини українців пенсійний вік все-таки підвищили.

Тим, хто не мають право на пенсію за віком через брак стажу, покладена соціальна допомога в розмірі 30% від прожиткового мінімуму для непрацездатних. На даний момент це від 400 гривень в місяць. “Соціальну пенсію” в Україні отримують менше 100 тисяч українців. Після посилення вимог для отримання пенсії за віком, кількість “соціальних пенсіонерів”, припускають експерти, може вирости в кілька разів.

Українці, які ще не вийшли на заслужений відпочинок, виявилися в програшній ситуації. Старший науковий співробітник Інституту демографії та соціальних досліджень Лідія Ткаченко впевнений, що зниження коефіцієнта страхового стажу – “грабіж серед білого дня” по відношенню до тих, хто ще не вийшов на пенсію.

“Дійсно, будуть використовувати оновлену зарплатну базу, але вони хочуть потім її на кілька років заморозити. Все робиться в ручному режимі, і для нових пенсіонерів це грабіж серед білого дня”, – пояснює вчений.

Пенсії будуть “осучаснювати” щорічно. На даний момент пенсії українців зростають щорічно на розмір інфляції. Якщо ціни зросла на 10%., То на 10% від мінімалки для непрацездатних піднімають і пенсії. Як пояснили в Кабміні, після прийняття реформи, “осучаснювати” виплати будуть на суму не менше 50% від зростання середньої зарплати і 50% інфляції.

“Ми закладаємо автоматичну норму – 50% зростання середньої зарплати і 50% інфляції, що не менше, а може, навіть більше – на обов’язкове щорічне осучаснення пенсій”, – заявив прем’єр-міністр Володимир Гройсман.

Що робити, якщо не вистачає стажу

Якщо не вистачає стажу, є три варіанти, як не залишитися в старості без засобів до існування: купити стаж, працювати після 60 або ж відкладати на пенсію самостійно. Крім пенсії від держави, існує також можливість отримувати гроші з недержавних пенсійних фондів (НПФ).

Думки про те, чи можна довіряти НПФ, розходяться. Так, міністр соцполітики Андрій Рева упевнений, що довіряти приватним фондам, як і іншим фінансовим структурам, не можна.

“У моєї бабусі було 7 тис. Рублів в 91-му році. А потім вони в один день зникли. Все, що вона все життя збирала на старість, пропало. Мені було 25 років, я до неї приїхав, зайшов несподівано – вона до мене спиною стояла. Вона просто стояла і плакала.

Беззвучно так, тихо, щоб ніхто не бачив. Це картину я пам’ятаю по сьогоднішній день. Сьогодні мене переконати в тому, що потрібно вкладати гроші в наші фінансові структури, дуже складно “, – розповідає Андрій Рева.

У той же час експерт реанімаційне пакету реформ Галина Третьякова впевнена, що накопичувальні пенсійний фонди – єдина можливість отримати гідну пенсію. При цьому експерт відзначає, що в ідеальній ситуації повинні бути два джерела доходів – пенсія із солідарної системи (те, що українці отримують зараз) і пенсії з накопичувального фонду.

Недержавні пенсійні фонди диверсифікують свої активи – тобто інвестують їх в різні сфери: цінні папери і метали, депозити, нерухомість. Наприклад, один з найбільших українських банків пропонує своїм вкладникам щомісяця відкладати 200 гривень “на старість”. Якщо збирати 30 років, то до 2047-го можна буде отримувати щомісяця 113 тисяч гривень (щомісяця НПФ обіцяє заробляти 20% від суми вкладу). Правда, невідомо, що можна буде купити на ці гроші через 30 років.

Автор книги “Назустріч майбутньому. Путівник по недержавним пенсійним фондам” Олександр Ткач радить: вибираючи НПФ, потрібно звернути увагу на наступні чинники:

  • Коли був створений фонд
  • Хто заснував фонд
  • Як фонд зазнав кризи 2008-го і 2014-го років
  • Яка чиста вартість одиниці пенсійного внеску

“Якщо фонд створений в 2007-му році, тоді чиста вартість одиниці, наприклад, була 1 гривня. Якщо зараз чиста вартість одиниці становить 2,5 гривні, то це вже показник”, – пояснює експерт.

За словами Олександра Ткача, з 2003-го року (в цей час почали з’являтися НПФ) жоден фонд не був оголошений банкрутом , вкладники можуть забрати свої кошти в будь-який момент. Крім того, якщо засновники прийняли рішення закрити НПФ, накопичені гроші будуть переведені в інший фонд.

Відкладати на пенсію, вважає експерт, можна навіть за п’ять років до пенсійного віку. При цьому суму вкладів ніхто не обмежує. Засновник тренінг-центру “Cashflow Ukraine” Олексій Половинкин впевнений, відкладати потрібно щомісяця не менше 10% від доходу.

Читайте також: УКРАЇНЦІВ МАСОВО АТАКУЮТЬ ШАХРАЇ: ЯК «ВРЯТУВАТИ» СВОЇ ГРОШІ І НЕ ПОПАСТИСЯ НА «ВУДКУ»

facebook