fbpx
Суспільство
Потрібно знати:що ховається під значками “БІО”, “ЕКО”, “ОРГАНІК”

Дуже часто виробники прагнуть привернути увагу до своєї продукції і підвищити продажі шляхом маркування товарів різними назвами, що дають підстави припускати, що їх їжа або косметика є «натуральної та екологічної».

При цьому, майже половина споживачів не вірить в достовірність інформації, що відноситься до натуральності та екологічної безпеки товарів.

В таких умовах дуже важливо, щоб покупці могли самостійно робити висновки і розуміти, що насправді ховається за красивими словами про близькість до природи і захист навколишнього середовища. У цьому матеріалі ми не будемо розглядати варіанти, при яких виробник йде на явні обман, і ліпить значки « еко » , « біо » без жодних підстав.

Але покупці повинні знати: для кожного такого термін має абсолютно чіткі умови – в яких випадках він може застосовуватися і щодо якої продукції використовуватися. І часто виявляється, що всі ці красиві і такі привабливі в маркетинговому сенсі слова – не несуть ніякої практичної користі для споживача.

Отже, 7 самих поширені термінів, і що насправді ховається за ними

1. ЕКО

Згідно ГОСТам серії «Етикетки і декларації екологічні», присутність значків ЕКО, і інших однокореневих з «екологією» слів інформує про екологічну перевагу будь-якої продукції або інших екологічних аспектах її виробництва або використання. Екологічні етикетки і декларації буває декількох типів, і в стандартах детально перераховані умови такого маркування для кожного типу ( ГОСТ Р ІСО 14020-2011, ГОСТ Р ІСО 14021-2000, ГОСТ Р ІСО 14024-2000, ГОСТ Р ІСО 14025-2012).

Дана маркування означає, що протягом всього життєвого циклу товару (при виробництві, транспортуванні, зберіганні, використанні, утилізації) ризики збитку для навколишнього середовища мінімізовані в порівнянні з аналогічними товарами.

Тобто в даному випадку можна говорити тільки про те, що «еко» -Продукція завдає менше шкоди навколишньому середовищу . До якостей самих продуктів – до того, наскільки вони корисні, натуральні і безпечні саме для споживача – дана маркування ніякого відношення не має !

2. Органік

Санітарні правила СанПіН 2.3.2.1078-01 встановлюють, що інформація «Органічний продукт» може зазначатися в маркуванні продукції, отриманої з рослинної сировини, продуктів тваринництва, птахівництва і бджільництва, отриманих без застосування пестицидів і інших засобів захисту рослин, хімічних добрив, стимуляторів росту та відгодівлі тварин, антибіотиків, гормональних та ветеринарних препаратів, ГМО і не оброблених з використанням іонізуючого випромінювання.

На відміну від маркування «еко», при виробництві органічної продукції мінімізовані ризики саме для споживача . У цьому головна відмінність цих двох видів маркування.

Тобто органічну морква не поливали пестицидами, органічну курку не лікували антибіотиками і гормонами, і при цьому ці організми не є генетично-модифікованим, а продукція не піддавалася обробці радіацією. Ніяких особливо чистих альпійських лугів. Просто їжа, вироблена з використанням переважно традиційних технологій, без ГМО, радіації і антибіотиків. Всі умови органічного виробництва перераховані в який вийшов недавно ГОСТ Р 56104-2014.

Використання терміна “екологічно чистий продукт” в назві і при нанесенні інформації на споживчу упаковку спеціалізований харчовий продукт, а також використання інших термінів, які не мають законодавчого та наукового обгрунтування, не допускається (п. 2.19 СанПіН 2.3.2.1078-01, п. 3.5. 1.5 ГОСТ Р 51074-2003).

3. БІО

Тепер одне з найцікавіших. Приставка БІО! Здавалося б, зараз її можна знайти на безлічі різноманітних продуктів харчування, косметики та побутової хімії. Однак читаємо ГОСТ Р 52738-2007, який регламентує БІО строго як «Продукт переробки молока, збагачений пробіотиками та / або пребіотики» . Все інше – фантазії виробників, які базуються на якихось виразних умовах.

Тобто тільки збагачені корисними мікроорганізмами (або спеціальними речовинами, стимулюючими власну мікрофлору) молочні продукти можуть маркуватися словом «БІО» . Всі інші випадки використання даного терміну неправомірні! Якщо згадати, що «БІО» – означає «життя», то сенс такого маркування на соку або мюслі дійсно здасться дивним.

Читайте також:Що означають розвішані шарфи на деревах: варто знати(фото)

4.Натур

В даному випадку відсутня сформована нормативно-правова база, на яку можна було б послатися, але в рамках загальновживаним значення словосполучення «натуральні продукти» це:

– Продукти, вироблені з використанням сировини природного походження, без харчових добавок, з використанням технологій, максимально зберігають харчову цінність або інші природні властивості. За походженням всі харчові продукти, засоби косметики і навіть побутова хімія в кінцевому рахунку є натуральними – різниться тільки ступінь переробки сировини. Тому, ймовірно, знежирене молоко можна вважати менш натуральним, ніж незбиране молоко з-під корови. Точно так же навряд чи правомірно назвати натуральними харчові продукти або косметику, що містять різноманітні консерванти, ароматизатори або покращувачі смаку.

Однак чітких критеріїв натуральності в нормативах і стандартах немає, тому маркування таким терміном – завжди на совісті виробника! І натуральність продукту ніяк не гарантує його корисності або безпеки для здоров’я.

5. Функціональні продукти

Дуже популярний зараз термін, значення якого для більшості простих споживачів не дуже зрозуміло, але явно продукт корисний, «треба брати».

Визначення таких продуктів дається в ГОСТ Р 52349-2005 – це «спеціальні харчові продукти, що знижують ризик розвитку захворювань, пов’язаних з харчуванням, що запобігають або заповнюють дефіцит поживних речовин, що зберігають і покращують здоров’я» .

І таке маркування вже багато до чого зобов’язує виробника. Функціональні продукти дійсно можуть допомогти при певних проблемах зі здоров’ям. Звичайно, не варто порівнювати дієвість такої їжі з ліками, але гірше точно не буде!

6. Продукти здорового харчування

Такий маркуванням виробники теж намагаються висловити турботу про здоров’я споживача, але якщо функціональні продукти рекомендуються при певних захворюваннях, продукти здорового харчування корисні всім. На жаль, чітких критеріїв для такого маркування поки не існує.

Але щоб зрозуміти сенс цих слів ми можемо звернутися до розпорядження Уряду РФ від 25.10.2010 №1873-р, зі змісту якого випливає, що продукти здорового харчування – це продукти з оптимізованої харчовою цінністю, в т. Ч. Збагачені мікронутрієнтів (вітамінами, мінеральними речовинами), а також продукти зі зниженим вмістом жиру.

7. Фермерські продукти

Таке маркування ми теж дуже часто бачимо на продовольчі товари. І знову-таки не існує чітких критеріїв, які дозволяли б її наносити. Іноді під виглядом фермерської продукції продають продукцію великих молочних заводів або м’ясокомбінатів.

Однак формально, фермерська продукція – це тільки продукція, вироблена селянським фермерським господарством (СФГ). Як правило, така продукція вироблена з окремими елементами органічного виробництва. Але плутати її з органічною продукцією все ж не варто!

Запам’ятайте : Не допускається маркування дитячих товарів і продукції легкої промисловості словами “екологічно чиста” і аналогічними без відповідного підтвердження (п. 4 ст. 9 ТР ТЗ 007/2011, ТР ТЗ 017/2011)

Читайте також:  Український футболіст забив феноменальний гол у стилі Мессі (відео)

Джерело.

Related Post

facebook