fbpx
Здоров'я
“Пустіть в реанімацію!” Як в Україні порушуються права батьків і їх дітей та як з цим боротись

Сучасні українські відділення інтенсивної терапії можна описати в трьох реченнях:

-Це діти, які лежать в реанімації і вмирають в повній самоті.

-Це батьки, які цілодобово чергують під дверима відділення заради кількох хвилин візиту, і які не можуть бути поруч зі своїми дітьми до кінця.

-І це лікарі, які змушені відмовляти батькам в безперешкодному доступі до дитини – і беруть на себе непросту відповідальність повідомляти важкі новини в разі смерті пацієнта.

У цій історії немає переможців. Жертвами закритого режиму реанімації є і пацієнти, і їхні родичі, і лікарі. Хоча закон і не забороняє відкритий режим в таких відділеннях, – керівництво лікарень обмежує доступ в реанімації, нібито побоюючись поширення позалікарняних інфекцій.

Але співробітники Західноукраїнського дитячого медцентру у Львові, які пускають батьків в реанімацію вже 25 років, стверджують: інфекційних спалахів за весь цей час у відділенні не було.Найнебезпечнішими для пацієнтів є як раз внутрішньолікарняні інфекції, їх не приносять ззовні.Ми спробували з’ясувати, чи можна вийти з цієї ситуації мирно і забезпечити виконання прав пацієнтів і їх батьків, які не ускладнивши при цьому роботу лікарів.

Наша історія почалася з Паші. Паша був підопічним благодійного фонду “Таблеточки”. З цим фондом я співпрацюю вже більше року – пишу історії про онкохворих дітей з метою збору грошей на їх операції.

Паші теж потрібна була операція, у нього був рецидив гострої мієлоїдної лейкемії.В кінці минулого року дитині пересадили кістковий мозок від нерідного донора в Італії. Але операція не допомогла, хвороба повернулася. Лікарі визнали п’ятирічного Пашу невиліковно хворим і виписали додому.Дитина померла через п’ять днів після повернення в Україну.

Свої останні два дні Паша провів в реанімації лікарні “Охматдит”. За словами Любові Гром, мами Паші, дитина лежала в палаті без одягу, а його руки і ноги були прив’язані до ліжка, щоб він не зміг вирвати або пошкодити життєво-необхідне обладнання. Медсестри говорили Любі, що в першу ніч Паша голосно кликав батьків на допомогу.

“Перший день мене не пускали до нього в палату. Ми з чоловіком розуміли, що це останні дні Паші, і хотіли забрати його додому. Але завідувачка пояснила мені, що Паша почне задихатися, і я не зможу на це дивитися, що дитині потрібен апарат штучної вентиляції легенів. Тому ми залишили сина в реанімації, і його підключили до ШВЛ “.

Батьки Паші домоглися дозволу побути з сином через головного лікаря, але до того моменту дитина була вже в комі.”Я зайшла в палату, поговорила з сином, сказала, що люблю його і щоб він не боявся. Після цього він помер.Нам пощастило, що ми були з Пашею в його останні хвилини, хоч він і був без свідомості. Але я не можу собі пробачити, що він провів ці два дні прив’язаним до ліжка, що він боявся і кликав нас, а ми не могли до нього прийти … ”

Історія Паші не єдина і не остання. Це шаблон, в який можна вкласти розповідь багатьох батьків.Лікарень з відкритими реанімаціями в Україні – одиниці.Варто дитячому лікарю-анестезіологу Рівненської обласної дитячої лікарні Павлу Сільковський написати в Facebook пост про українських реанімаціях, як в коментарях висипалася сотня подібних історій: чергування під дверима відділень, хабарі медперсоналу за позаурочний пропуск в палату, прив’язані до ліжка налякані діти.

“Мого сина після пологів відразу забрали в реанімацію, і ці два тижні були найгіршими в моєму житті. Я стояла під дверима реанімації і не могла побачити ледь народжену дитину. Потім за конкретну суму грошей мене пускали до нього, дозволяли переодягнути і навіть взяти на руки “, – пише Тіна Г.

“Моєму синові майже 3 роки. Днями його привезли в реанімацію через отруєння, прив’язали до ліжка руки, ноги. А нас не пускали. Ви не можете собі уявити, в якому стані був дитина після тих двох днів, і що творилося з нами, поки ми чекали під дверима “, – пише Софія Д.

“Моя дочка народилася занадто рано і на дев’ятий день перестала дихати. Два місяці я провела під реанімацією. Думаю, якби я могла бути поруч, нам би вдалося набагато швидше впоратися”, – пише Марина К.

Найлегше в цій історії – звести весь текст до взаємних звинувачень. Пацієнти проти лікарів – лікарі проти пацієнтів. Але це навряд чи допоможе вирішити проблему.

“Одного разу мій рідний брат потрапив у дорослу реанімацію, а я стояв і чекав новин про нього під входом до відділення. Я відчув на собі, як це страшно – бути по той бік реанімації. Але я також знаю, як це: виходити в коридор і повідомляти батькам про смерть їхньої дитини – це вкрай важко.

Коли ви будете готувати текст, спробуйте не звинувачувати.Дуже важливо, щоб і ви, і читачі розуміли, що лікарі не пускають родичів до пацієнтів не зі зла. Вони просто не думають, а іноді і не знають, що може бути по-іншому, що відкриті реанімації – це нормально. Вони не знають і не хочуть знати. Розкажіть їм про це! “- пропонує мені Павло Сільковський.

Заборона без заборони.

У законодавстві немає заборони на відвідування реанімації. Ні дорослих, ні дитячих. “Українське законодавство прямо передбачає право будь-якого пацієнта стаціонару на допуск до нього членів сім’ї. Більш того, щодо дітей встановлені додаткові гарантії, що дозволяють близьким родичам перебувати з ними в медичній установі. Спеціального регулювання або винятків для реанімаційних відділень законодавство не містить”, – говорить Вікторія Подворчанська, керівник практики фармацевтичного права та охорони здоров’я ЮБ “Єгоров, Пугинський, Афанасьєв і партнери” Україна.

Так, в 287-й статті Цивільного кодексу сказано, що пацієнт стаціонару “має право на допуск до нього інших медичних працівників, членів сім’ї, опікуна, піклувальника, нотаріуса та адвоката”. Це ж передбачено і в статті 6 Основ законодавства України про охорону здоров’я.

Там же, в 64-й статті Основ зазначено, що мамам або іншим членам сім’ї можна перебувати в медустанові, якщо в стаціонарі лікуються діти молодше 6 років. Можна перебувати поруч і з важкохворими дітьми старше 6 років, якщо ті, на думку лікарів, потребують материнського догляду. Батьків або опікуна при цьому має бути забезпечено безкоштовне харчування і умови для проживання.

Порушники цих норм несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства, зазначається в статті 80 Основ.

Крім того, згідно з ратифікованою Україною Конвенцією ООН з прав дитини, країни-учасниці не повинні допускати ситуацій, коли діти розлучені з батьками всупереч бажанню останніх.

Прийняти рішення про розлуку з батьками може тільки суд або компетентні органи в тому випадку, якщо дитині загрожує небезпека (наприклад, якщо батьки жорстоко поводяться з дитиною або не доглядають за нею).

За словами Вікторії Подворчанської, лікарні обмежують доступ до пацієнтів в реанімації внутрішніми інструкціями, посилаючись на міркування безпеки, відсутність необхідних умов та інше.

У цих внутрішніх інструкціях і складається виверт, так як, підписуючи інформовану добровільну угоду на лікування, пацієнт або його законний представник (батько або опікун) зобов’язаний виконувати всі приписи лікарів і дотримуватися встановленого для пацієнта режиму.

“У деяких лікарнях санітарно-епідеміологічні норми дійсно застарілі і потребують перегляду. Але нормативно-правова база дозволяє лікарням самостійно вирішувати такі питання. З іншого боку, у нас є приклад лікарні у Львові, в якій проблеми допуску батьків в реанімацію взагалі не існує”, – зазначив заступник міністра охорони здоров’я Ігор Перегінець.

Інфекційна блокада.

У лікарів є кілька аргументів на захист своєї заборони. Перша і стандартна відповідь на питання про те, чому та чи інша реанімація закрита для відвідування – це санітарні норми і захист пацієнтів від зовнішніх інфекцій.”Так, я розумію, що реанімація не прохідний двір. Але, повірте, батьки онкохворої дитини знають про стерильності все!” – каже Любов Гром.

“Історії про інфекції з вулиці – це міф. Самі ж лікарі ходять між відділеннями,  не переодягаючись. Більш того, вони виходять на вулицю покурити. Найголовніше – це обробка рук перед зіткненням з пацієнтом. Всі інші інфекції ззовні вбиваються розчинами і кварцуванням. Небезпека пацієнту несуть якраз госпітальні інфекції, – зазначає Павло Сільковський.

Відвідувачі вкрай рідко бувають переносниками внутрішньолікарняних інфекцій, на відміну від медперсоналу. Самі ж госпітальні інфекції найчастіше резистентні до антибіотиків і потрапляють в організм людини через пил, воду (особливо, якщо система водопостачання зношена), продукти харчування, медобладнання та інструменти.

Інфекції – не єдиний аргумент лікарів.

Адміністрація лікарні може не пускати батьків в реанімацію в тому випадку, якщо у відділенні недостатньо для цього місця, а в невеликих палатах лежить відразу кілька пацієнтів. Родичі не повинні порушувати спокій і приватність інших дітей.

Але закордонні клініки в цьому випадку передбачають ширми між ліжками пацієнтів і складають для родичів чіткі графіки відвідувань. Про те, щоб взагалі не пускати їх в палату, або пускати все на кілька хвилин – там не може бути й мови.

За словами співробітника відділення реанімації для новонароджених Львівського “Охматдиту”, розмір їх приміщення не дозволяє батькам цілодобово перебувати біля своєї дитини. Однак родичі можуть зайти в відділення в будь-який час.

Тоді як в відділення інтенсивної терапії головної дитячої лікарні країни – НДСЛ “Охматдит” – батьків якщо і пускають, то лише раз на день і на нетривалий час (за словами батьків, це 15-30 хвилин, іноді і більше – все залежить від стану дитини ).

“Діючі санітарні правила і норми, структура відділення інтенсивної терапії (реанімації) і морально-етичні аспекти не дають можливості забезпечити цілодобове перебування батьків у відділенні”, – пояснив в своїй письмовій відповіді УП головний лікар “Охматдиту” Юрій Гладуш. Він не уточнив, на який час у відділенні можуть розраховувати батьки пацієнтів.

В Україні є лише кілька лікарень з відкритими реанімаціями. Наприклад, Центр дитячої кардіології та кардіохірургії в Києві, Західноукраїнський дитячий медцентр і КГК БСП у Львові.

У київському кардіоцентрі, відомому більше як “клініка Ємця”, відвідування не тільки не забороняють, але і заохочують. Заходити в реанімацію можна в халаті, бахилах, масці і шапці, а перед входом необхідно ретельно вимити руки і обробити їх антисептиком.

Ще в ряді відділень відсутня строгий порядок відвідування відділень інтенсивної терапії. Деякі ж лікарі самі йдуть на послаблення режиму врозріз з інструкціями керівництва.”Ми просто не хочемо говорити з ними”.”Відповідь на ваше запитання набагато простіше – медики не хочуть пускати батьків в реанімацію, просто тому що так зручніше. Особисто мені комфортніше без зайвих очей. Ми не звикли пояснювати кожен свій крок, як це роблять, наприклад, в Штатах. А родичі обов’язково будуть задавати питання лікарям. Більш того, вони мають на це право “, – говорить Павло Сільковський.

За словами Юрія Гладуша з “Охматдиту”, спілкування з пацієнтом або його батьками необхідно під час діагностики та визначення плану лікування. “Але бувають ситуації, коли близькі люди можуть тільки перешкоджати процесу лікування, в тому числі і фізично. Об’єктивно оцінити стан дитини і те, що йому необхідно, може тільки лікар. Та й сам процес лікування – це боротьба за життя пацієнта, яка часто обмежена в часі. Нам неможна відволікатися на батьків і родичів, всі процедури повинні бути спрямовані на порятунок життя “, – вважає головний лікар.

Павло Сільковський розповідає, що в його лікарні спочатку теж не пускали батьків в реанімації. Але поступово правила пом’якшуються, не без зусиль анестезіолога: “Наш завідувач – людина радянського виховання і йому важко звикнути до думки про те, що правила потрібно змінити, і я його розумію. Молоді ж лікарі, як правило, абсолютно не проти відкритих реанімацій”.

– Як ви працює з батьками зараз?

– Коли я бачу, що за всіма показниками дитина помирає – а у нас майже щотижня хтось помирає – я намагаюся зробити так, щоб батьки були поруч з ним до кінця. Стільки людей мені дякували потім за ті останні хвилини поруч, ви не уявляєте. Незважаючи на жахливу трагедію в житті, цим батькам морально було набагато легше, ніж тим, хто стояв біля дверей і не зміг попрощатися, – розповідає анестезіолог.

– У вас прив’язують дітей до ліжок?

– Прив’язують, тому що повинні. У нас немає медсестер для кожного пацієнта, а пацієнти дійсно можуть вирвати собі катетери та інші трубки. І ось ситуація: медсестер не вистачає, дітей прив’язали – а батьки в коридорі без роботи сидять моляться і плачуть. А могли б тримати своїх дітей за ручку і стежити за всіма трубками.

А ще буває, що діти після реанімації сильно ображені на своїх батьків: вони вважають, що їх кинули.Перебуваючи в реанімації на самоті, діти отримують сильну психологічну травму.”Хвороба і лікування самі по собі є для дитини серйозним випробуванням. А в реанімації на погане самопочуття накладається незрозуміла навколишня дійсність (велика кількість незрозумілих приладів, трубки, нерідко прив’язані руки), яка часто сприймається як агресивна і загрозлива”, – розповіла в інтерв’ю співробітникам російського БФ “Подаруй життя” Аліна Хаїн, зав. відділенням клінічної психології Центру дитячої гематології, онкології та імунології ім. Рогачова (Москва).

“Якщо поруч з дитиною немає близьких людей, здатних пояснити, що відбувається і підтримати, то виникає дуже важка ситуація, яка може мати свої наслідки для психологічного стану дитини”, – вважає Аліна Хаїн.

За її словами, наслідки позначаються і на батьках. У них посилюються тривожні і депресивні переживання, відчуття безпорадності і провини. “І це стосується не тільки батьків, яких не пустили до вмираючої дитини, але батьків в цілому”, – підкреслює психолог.

Часто батьків “зриває” в реанімаціях. Їх невміння тримати себе в руках – одна з основних і небезпідставні претензій лікарів, так як зайвими емоціями родичі шкодять і собі і пацієнтам.Але люди і не повинні справлятися з емоціями самостійно, в лікарнях – для цього повинні працювати психологи, їх допомога потрібна як пацієнтам, так і родичам.

“Ми що, позбавили батьківських прав?”

Західноукраїнському спеціалізованому дитячому медичному центру у Львові, колишній Львівської обласної дитячої лікарні – 25 років. Всі ці роки відділення інтенсивної терапії та реанімації центру відкрито для батьків пацієнтів. Дотримуючись режим і певні правила, батьки та опікуни можуть перебувати з дітьми в реанімації цілодобово.

Рано осіннього ранку в лікарні панує напівтемрява, медперсонал тільки-тільки сходиться на своє чергування і переодягається в роздягальні. На першому поверсі обладнана каплиця – невелика кімната для молитов з іконами і образами. Кафе і туалети тимчасово закриті через відсутність води.

Показати реанімацію погодився заступник головлікаря з медчастини Зіновій Іваськевич, якого я “ловлю” відразу після летючки. Він попередньо погоджує наш візит з головним лікарем Андрієм Синютою.

– Я пишу про вашу відкриту реанімацію … – з порога починаю пояснювати головлікаря свій візит.

– Відкриту? А якою ще вона може бути? – дивується Андрій Синюта, ствердно киває головою своєму колезі і йде на операцію.

По дорозі у відділення я дістаю собі і фотографу халат, бахіли і маску.

– Боїтеся інфекцій, так? – жартує Зіновій Іваськевич, відзначаючи, що халат надягати не обов’язково.

– А ви, я дивлюся,  не боїтеся.

– Майже вся інфекція переноситься руками – це основа основ. Тому ми вчимо мам мити руки. Постійно. Більше нічого не потрібно, повірте. Звичайно, вони переодягаються в домашній одяг, але головне правило для них – це мити руки. Без цього контакт з пацієнтом заборонений.

Я не збираюся ні розмовляти з пацієнтами, ні торкатися до них. Я не чіпаю навіть дверні ручки в відділенні, але мені досить важко зважитися не надягати халат і бахіли.

– Відкритий режим ні разу не приніс вам проблем? – уточнюю ще раз.

– Ми 25 років пускаємо батьків в реанімацію, проблем досі не було. І давайте згадаємо пологові будинки. Раніше не могло бути й мови про те, щоб в пологовому залі були присутні батьки. Тепер батьків пускають в родзал, в палату до породіллям приходять відвідувачі. Де ж ці “страшні спалаху інфекційних хвороб”? – Зіновій Іваськевич говорить спокійно і мягко.- Всі ці обмеження безглузді.

Ми маємо зарубіжний і власний досвід, який показує, що ми діємо правильно. Я читав, що в Штатах ви взагалі можете принести в палату реанімації вакциновану собачку, якщо дитині цього захочеться.

Як відстояти своє право бути поруч!

Змінити ситуацію в Україні ситуацію теж можна. Кожен український лікувальний заклад має свій внутрішній розпорядок і правила перебування в ньому пацієнтів. Але ці правила, тим не менш, не повинні призводити до порушення прав пацієнтів, зазначає Вікторія Подворчанська.

У випадках необгрунтованого заборони на відвідування реанімації членами сім’ї, можна і потрібно вимагати письмових пояснень, звертатися зі скаргами до керівника установи, радить юрист.

Правда, на думку Павла Сільковського, батьки бояться відстоювати свої права, так як це автоматично означає конфлікт з лікуючим лікарем. Щоб не нашкодити власній дитині, вони погоджуються з будь-якими вимогами лікарні.

Анестезіолог впевнений, що ні особливі правила, ні конфлікти не допоможуть вирішити цю проблему, якщо лікарі самі не змінять свою думку: “Навіть в правилах внутрішнього розпорядку немає прямої фрази про заборону відвідування реанімації. Кожен по-своєму трактує фразу про забезпечення санітарних норм.

Саме тому так важливо все роз’яснювати медикам, щоб вони задумалися, чому вони взагалі не пускають людей в реанімації, і чи може бути по-іншому “.

Але проблему все ж можна було б вирішити на рівні міністерства охорони здоров’я.

“Ми вважаємо, що МОЗ доцільно було б прийняти наказ про забезпечення допуску близьких родичів до пацієнтів в реанімації. І ми готові брати участь в його розробці. Необхідні єдині чіткі інструкції, так як очевидно, що підхід, при якому рішення цього питання залишається на розсуд кожної конкретної лікарні, показав себе неспроможним “, – говорить Вікторія Подворчанська.

“Найближчим часом на внутрішньому рівні ми з’ясуємо, яким чином можна забезпечити доступ батьків в реанімації, і приймемо відповідне рішення”, – пообіцяв УП заступник міністра Ігор Перегінець.

Читайте також: ЧЕРГИ У САДКИ МОЖУТЬ ЗНИКНУТИ ЗА ТРИ РОКИ – ГРИНЕВИЧ

Джерело.

facebook