fbpx
Здоров'я
Рятуйте, я хроплю. За ніч дихання в хропунів може зупинитися понад 500 разів

Детальніше про те, чому ми хропимо, і про що сигналізує така реакція організму, ми запитали у Юрія Мініна, доктора медичних наук, професора Інституту отоларингології ім. О. Коломійченка МОЗ України.

– Хтось вважає хропіння – шкідливою звичкою, а хтось – серйозною хворобою. Де істина?

– Це аж ніяк не звичка, а медична проблема. За статистикою, в Україні від хропіння страждають 25-30 відсотків людей, віком від 35 років. А те, що серед старших людей є більше хропунів, ніж серед молодих, це не дивно – у старшому віці з’являється чимало патологій, захворювань, які пошкоджують слизову оболонку.

– Побутує думка, що найчастіше хропуть люди, які мають надлишкову вагу, а також – чоловіки. Це дійсно так?

– Таке твердження геть не правильне. Адже я оперував людей, які не мають жодного зайвого кілограма! Це стосується міфу й про те, що хропуть лише чоловіки. Ця проблема є й у жінок. Хропуть навіть
діти. Тільки у них цей дефект досить легко і швидко можна усунути, оскільки пов’язаний зі збільшенням мигдалин або аденоїдів.

– Кажуть, що через хропіння можна навіть померти, правда?

– Так. Але, що цікаво, ще понад 20 років тому у нас цю проблему
не лікували.

Серйозно взялися за неї лише тоді, коли виявили вищий ступінь хропіння – апное. Це зупинка дихання, яка виникає під час сну. Людина може перестати дихати на час від 30-40 секунд до 3 хвилин. За годину буває до 80 таких зупинок. Тож за ніч дихання може зупинитися навіть понад 500 разів, загальною
тривалістю 3-4 години.

Людина прокидається, навіть не помічає цього, засинає, знову хропить, дихання зупиняється, і так цілу ніч. Результат – постійна втома вдень, відчутне зниження працездатності, бажання заснути.

У тих, хто страждає зупинками дихання уві сні, з цієї причини розвиваються інсульти, інфаркти міокарда, гіпертонічна хвороба, порушення обмінних процесів, цукровий діабет. Під час таких зупинок стається кисневе голодування.

Під час апное організм потерпає через нестачу кисню у крові. Якщо в нормі цей показник становить 94 – 100%, то при апное насиченість крові киснем спадає до 90% і нижче. Це загрозливий стан, йдеться передусім про головний мозок і серце.

У хропунів значно підвищується ймовірність раптової смерті уві сні – найчастіше це стається близько четвертої-п’ятої години ранку, коли зупинки дихання частішають.

– Зауважено, що після якогось нервового перенапруження навіть людина, яка ніколи не хропла, видає такі звуки. Чому так?

– Є так зване “побутове хропіння”. Воно характеризується тихими або середньої гучності, монотонними, короткочасними звуками. Часто це відбувається у спеку після перевтоми, вживання алкоголю, куріння, важкої фізичної праці на сонці, прийому заспокійливих препаратів. У такому разі м’язи розслаблюються і виникають такі звуки. Та таке хропіння може й саме по собі припинитися. Є  набагато серйозніші причини цієї хвороби.

– Які саме?

– Одна з основних — звуження верхніх дихальних шляхів, яке виникає через слабкість м’язів м’якого піднебіння. Внаслідок цього повітря проходить через надто вузький отвір і тканини гортані вібрують. Шум при хропінні може досягати 90—110 децибел. Тому іноді хропіння порівнюють зі звуком реактивного лайнера…

А до звуження верхніх дихальних шляхів може призвести грип, вірусне захворювання. Навіть звичайний нежить та кашель може це спровокувати. Виникає хропіння й через запальні процеси слизової
оболонки дихальних шляхів. Часто люди хропуть через звуження саме носових проходів. Це може трапитися через перелом чи викривлення носа. Також це явище виникає через недорозвиненість нижньої щелепи, подовжений піднебінний язик чи збільшені мигдалини.

– Як можна вилікувати цю хворобу?

– Найперше потрібно пройти полісомнографію, це обстеження, за
допомогою якого лікар визначає причини хропіння. Проводять його, коли пацієнт спить. Після цього хропіння лікують двома методами. Перший – це створення позитивного тиску на дихання за допомогою
спеціального компресора. Під час сну людина постійно спатиме в масці. Другий метод – хірургічний. Він полягає в усуненні дефектів гортані. Аби цілком звільнити людину від хропіння,інколи пацієнтам робимо дві-три операції.

Зміцнити піднебіння допоможуть вправи:

1. Потрібно максимально висувати язика вперед і вниз. У висунутому стані утримувати протягом 1-2 секунди. Виконувати слід по 30 разів вранці і ввечері.

2. Сильно затиснути зубами і утримувати протягом 3-4 хвилин дерев’яну або пластикову паличку. Виконувати перед сном.

Читайте також: Я НЕ ТОВСТА, ТО КІСТКА ШИРОКА! ЯК ВИРАХУВАТИ ІДЕАЛЬНУ ВАГУ ЗАЛЕЖНО ВІД ТИПУ ТІЛОБУДОВИ

Джерело. 

facebook