fbpx
Суспільство
Сенс покарання дитини

Діти є діти – вони пустують, вони не слухаються, вони ще не вивчили наших дорослих правил. Чи можна їх за це карати? Безумовно, необхідно встановити розумні межі, в яких дитина може почуватися вільно і перебуватиме у безпеці. При переході цих меж дитину варто м’яко скерувати на правильний шлях. І лише якщо дитина систематично опирається, варто задуматися про покарання.

Найголовніше, що мають усвідомити батьки: покарання дитини має бути на благо самої дитини, а не тому, що дорослі роздратовані. Та часто втомленим вихованням дитини батькам важко визначити, де потреби дитини, а де звичайні капризи. Тому варто пам’ятати, за що не можна карати дітей:

Помилки. Діти вчаться на своїх помилках. Помиляючись, вони роблять висновки і надалі діятимуть інакше. Інша справа, якщо дитина навмисне вчиняє неправильно – тоді треба нагадати їй про те, як має бути.

Погані емоції. Кожна дитина має право на те, щоби висловити свій негатив, адже діти – такі самі люди, вони теж бувають у поганому настрої, у них також може бути поганий день. Спробуйте відволікти дитину, розрадити її, розвеселити.

Рухливість. «Вам не вдасться ніколи створити мудреців, якщо ви будете вбивати в дітях пустунів», – казав Жан-Жак Руссо. Щоби розвиватися, дитина має активно пізнавати світ. Варто всіляко заохочувати дитину до цього, а не обмежувати її. Виняток становлять лише небезпечні ситуації, де ваша заборона має бути чіткою і недвозначною.

Повільність. Діти вчаться поступово, їм недостатньо одного разу почути ваші інструкції, аби відразу діяти так, як вам хочеться. Дитині необхідно відчути на практиці, де є межі. Монотонність, щоденні ритуали, однакова реакція дорослих на дитячі вчинки допоможуть досягти результатів швидше.

Відмінності – як у зовнішності, так і в характері. Якщо дитина «не вписується» у ваші уявлення про красу, видається вам не такою розумною, як вам би хотілося, поводиться не так, як ви мріяли, має зовсім інший темперамент, ніж всі у вашій родині – або й усе це разом – не можна в цьому звинувачувати. Ставтеся до ситуації по-філософськи: може дитина прийшла в цей світ, аби навчити вас терпінню і стійкості.

Вимогливість. Одні діти задовольняються малим, інші вимагають постійної присутності батьків, спілкування, тісного контакту. Це природна потреба – як їжа або тепло. Зовсім інша справа, якщо вимогливість переростає в ультиматум, коли дитина починає діяти батькам назло, якщо її вимоги не задовольнять.

Незгода з дорослими. Діти мають право на свою думку. Більше того, в дитині необхідно культивувати вміння відстоювати власну думку – щоправда, способи цього відстоювання мають бути миролюбними.

Взагалі «покарання» – досить умовне означення. Дитину треба не карати, не мститися їй за батьківський дискомфорт, а показати їй наслідки її дій. Якщо покарання не пов’язано зі вчинком, воно малодієве. В силу свого віку дитина ще просто не пов’язує розкидані іграшки з мультиком, який заборонили дивитися. Проте пов’язати розкидані іграшки з відсутністю цих же іграшок (коли їх приберуть батьки) вона дуже навіть здатна.

Для зовсім малих дітей (приблизно до 2-2,5 років) покарання треба замінити на обмеження. Наприклад, не карати дитину за помальовані шпалери чи висипану з горщика для квітів землю, а змінити умови (забрати фломастер, відвести від стіни, прибрати горщики з квітами подалі), твердо сказати «ні». Адже діти лише вчаться дорослого поводження і навряд чи розуміють, чому їм чогось не дозволили, чому мама сердиться.

Читайте також: ДИТИНІ ПОГАНО — В ЯКИХ ВИПАДКАХ ТРЕБА ВІДРАЗУ ВИКЛИКАТИ ЛІКАРЯ

Проте дитина бачить, що мамі її дії не подобаються, і вже навіть це може її спинити наступного разу. Часто достатньо буде припинити дитячу «діяльність», зацікавивши малюка чимось іншим.

Звісно, у вихованні не обійтися без покарань, але кількість їхню треба звести до мінімуму. І, як завжди із дітьми, мати гаряче серце і холодну голову.

facebook