fbpx
Здоров'я
Що робити при сонячному ударі. Перші ознаки та перша допомога пострaждалим

Сонячний або тепловий удар – головні небезпеки літа.

Їх наслідки можуть виявитися дуже серйозними, а в деяких випадках навіть фaтальними. Ось чому важливо пам’ятати про запобіжні заходи і знати, як надати першу допомогу потерпілому.

Що відбувається в організмі при перегріві

У спеку в нашому організмі включаються механізми терморегуляції: посилюється потовиділення, розширюються судини шкіри і підшкірної клітковини, – все це необхідно для збільшення тепловіддачі. Внаслідок цих процесів у людини червоніє шкіра, утруднюється дихання і починають пересихати слизові оболонки.

При появі подібних ознак необхідно перейти в прохолодне місце, випити води, по можливості, прийняти теплий душ. Якщо після появи перших ознак перегріву, людина продовжує залишатися на сонці або в задушливому, спекотному місці, організм продовжує прискорено втрачати рідину, внаслідок чого збільшується її циркуляція в периферійних тканинах (потовиділення), що викликає деяку недостатність крoвопостачання серця і мозку. Тому людині може стати погано.

Ознаки теплового або сонячного удару:

– слабкість;

– холодний піт;

– блідість і сухість шкіри;

– нудота;

– головний біль;

– прискорене дихання;

– прискорений пульс;

– м’язові спазми;

– розширення зіниць;

– блювота;

– різке підвищення температури;

– непритомність;

– в особливо важких випадках: марення і гaлюцинації.

Як надати допомогу при сонячному ударі

Перш за все, необхідно перенести потерпілого в тінь або прохолодне приміщення. Покладіть постраждалого на спину, під голову покладіть валик з одягу. Напоїть потерпілого холодною водою, міцним чаєм або кавою. До голови, а також на область великих судин (це бічні поверхні шиї і пахви) прикладіть холод. Підійде пляшка з водою, можна укутати потерпілого мокрим простирадлом. Якщо він знепритомнів, укладіть його на бік і забезпечте йому приплив свіжого повітря. До приїзду лікарів, потерпілому потрібен повний спокій.

У їжі потерпілого має бути багато овочів і фруктів, особливо водянистих, таких як огірки, помідори, кавуни. Також слід обмежити вживання вуглеводів (крупи, хліб, картопля). Корисною буде їжа з великим вмістом калію (курага, чорнослив, чорна смородина) і клітковини (зелень, фрукти, боби). Можна пити знежирені кисломолочні напої.

Що не можна робити при сонячному ударі:

– намагатися напоїти потерпілого в несвідомому стані;

– занурювати потерпілого в холодну ванну (велике навантаження на серце).

Як уникнути сонячного удару

• Не перебувайте занадто довго на сонці.

• Носіть головний убір (капелюх, кепка, бандана).

• Віддайте перевагу одяг з натуральних тканин.

• Пийте багато рідини.

• Постарайтеся не вживати алкогольні напої.

• Віддайте перевагу легкій їжі.

• Користуйтеся сонцезахисним кремом.

• Уникайте надмірних фізичних навантажень.

У спекотну пору року довго перебувати на сонці – значить наражати себе на нeбезпеку. До сонячного удару більш схильні діти, вaгітні жінки та люди, що прийняли багато алкoголю. Не залишайтеся байдужими до постраждалих, надайте допомогу правильно.

Читайте також: ПОГОДА НА ЛІТО: ДЕТАЛЬНИЙ ПРОГНОЗ

Джерело.

facebook