fbpx
Суспільство
Що таке “Хресна дорога” і що вона означає в християнстві

У днi Великого посту тисячi людей приходять до церков на вiдправу Хресної дороги.

Це особливий тип богослужiння, коли згадують страждання Iсуса на хрестi. А участь у Хреснiй дорозi прирiвнюють до проходження Хресного шляху Iсуса в Єрусалимi Та мало хто з вiрян знає, що таке насправдi Хресна дорога, яке її символiчне значення для християн.

Докладнiше про це розповiдає випускник Папського Григорiанського унiверситету, iєромонах Йоан-Дмитро Лубiв.

– Отче Йоане, коли почали вiдправляти першi Хреснi дороги?

– Першими Хресним шляхом Спасителя почали ходити в Єрусалимi Його учнi. Робили це таємно. Лише в часи правлiння iмператора Константина, який у 335 роцi спорудив храм Гробу Господнього на мiсцi, де була могила Iсуса, iти шляхом Iсуса на Голгофу можна було вiльно. Згодом з’явився фiксований маршрут: вiд руїн фортецi Антонiя, де був зал суду Пилата, до храму Гробу Господнього. Цей вiдтинок шляху через стару частину Єрусалима, яким Спаситель iшов на смерть, називають Via Dolorosa – Дорога страждань, або Хресна дорога. Вiн залишається незмiнним донинi. Саму вiдправу пов’язуємо з монахами-францисканцями, якi й почали вiдправляти Хреснi дороги в рiзних країнах.

В Українi Хреснi дороги упровадили греко-католики на початку минулого столiття (римо-католики вiдправляли їх значно давнiше). У Православнiй Церквi такої вiдправи не було, вона з’явилася лише з десяток рокiв тому. Такi богослужiння стали символiчними, адже людина, яка побувала на Хреснiй дорозi, наче пройшла шляхом Христа в Єрусалимi.

– Чому на Хреснiй дорозi 14 стацiй i що вони означають?

– Стацiя в перекладi з латинської означає “зупинка”. Такi зупинки були встановленi та прийнятi для того, щоби паломники знали, де вiдбувалася та чи iнша подiя. Кiлькiсть стацiй протягом столiть змiнювалася – вiд 37 до 14. Вiдображаються стацiї i в сучасних iконах. Одна стацiя – один образ. Це для того, щоб люди краще могли уявити той чи iнший момент Хресного шляху. Хреснi дороги можуть бути й поза святинями – на подвiр’ї чи в якiйсь мальовничiй мiсцинi у формi скульптурних груп чи капличок. До речi, останнi кiлька рокiв в Українi Хреснi дороги влаштовують вулицями сiл i мiст, зупиняючись бiля пам’ятникiв, хрестiв, церков. На той момент цi мiсця стають стацiями. Та це лише пiд час Великого посту.

– Як вiдбувається вiдправа?

– Вiдправляють Хреснi дороги, як правило, щоп’ятницi (подекуди щосереди) пiд час Великого посту. На початку вiдправи священик говорить про намiр, за що жертвують цю Хресну дорогу, каже вступну молитву. Далi люди зi служителем iдуть до стацiй, назву яких виголошує священик. Пiсля цього читають роздуми про стацiю, пов’язуючи, як правило, подiю з життя Христа iз сучаснiстю. Опiсля промовляють “Отче наш”, “Богородице Дiво” та спiвають фрагмент якоїсь страсної пiснi – є з десяток текстiв вiдправи Хресної дороги, дозволених Церквою. Закiнчується Хресна дорога вiдпустом. Це означає, що людина, яка взяла участь у вiдправi, отримує прощення певної частини своїх грiхiв.

– Кажуть, що пiд час вiдправи Хресної дороги треба багато стояти на колiнах, бити поклони. Це обов’язково?

– Не так важливо, чи людина пiд час Хресної дороги стоїть, сидить, клячить, б’є поклони. Важливо, що в неї у душi. Можна й просто стояти чи сидiти, роздумуючи над стражданнями Спасителя.

Читайте також: Священик пояснив, коли сповідь вважається недійсною

Джерело.

facebook