fbpx
Суспільство
Сповідь: “Майже кожен день зустрічаюся на вулиці з тими, хто зробив мене інвалідом”

19-річна дівчина з Антрацита, в яку п’яні “козаки” стріляли заради забави, зуміла домогтися неймовірних успіхів у реабілітації.

Уже два роки «ФАКТИ» стежать за долею Каті Уманець, яка мешкає на захопленій бойовиками території Луганської області. Ця драматична і в той же час дивовижна історія – яскраве свідчення того, що любов і доброта можуть творити справжні чудеса.

«Коли пролунав перший постріл, я вирішила, що п’яна компанія відкрила пляшку шампанського.»

Нагадаємо, як розвивалися події: Катя закінчила школу, коли на Донбасі почалася АТО – навесні 2014 року. Батьки вирішили, що вступ до інституту краще відкласти, і дівчина залишилася в рідному Антрациті. У той час на окупованій території Луганської області правили донські козаки. Вони з’явилися, як тільки проголосили так звану «ЛНР», і за лічені дні захопили владу в регіоні. Місцеві бандити швидко вступили до лав козаків, їм видали зброю – і почалося!

Новоспечені господарі життя забирали у населення автомобілі, віджимали бізнес, тримали людей в підвалах, вимагаючи у їх родичів викуп … Катя часто чула розповіді про безчинства козаків, але не думала, що її це теж торкнеться.

Тоді вона як раз почала зустрічатися з хлопцем на ім’я Максим. Комендантська година починався о десятій вечора, і зазвичай о пів на десяту Максим приводив Катю додому. Того вечора закохані повернулися раніше і вирішили трохи посидіти на автобусній зупинці: вона знаходиться в п’ятдесяти метрах від Катиного будинку.

– Навпроти зупинки живе дядько тодішнього начальника «особливого відділу» місцевої поліції Олександра Вдовенко, відомого на прізвисько Мисливець, – розповідає Катіна мама Олена Уманець.

– Серед козаків Мисливець вважався великим начальником, його поставили керувати розслідуванням грабежів і вбивcтв. Правда, він сам виявився справжнім бандитом.

Мисливець часто приїжджав з друзями до свого дядька, щоб попаритися в лазні. Того вечора Катя з Максимом бачили, що біля двору стояла його машина. Потім почули, як Мисливець і його дружки вийшли з лазні на вулицю, в їх компанії була жінка. Судячи з розмови, всі вони міцно випили. Козаки завели суперечку про зброю: мовляв, давай подивимося, у кого пістолет краще стріляє. І раптом відкрили вогонь по Каті і Максиму!

Вони не могли не помітити дітей: в цьому місці стоять ліхтарі, і компанія бачила: на зупинці є люди. А господар будинку прекрасно знав, що місцеві хлопці люблять сидіти на зупинці з мобільними телефонами, тому що саме там добре працює Інтернет.

– Коли пролунав перший постріл, я подумала, що п’яна компанія відкрила пляшку шампанського, – згадує Катя. – Пізніше ми дізналися, що пістолет Макарова, з якого стріляв Мисливець, був з глушником … Потім пролунали ще два хлопки. Мене ніби струмом ударило. Я закричала і відчула, як віднялися ноги. Пам’ятаю, сповзла з лавочки, але встигла помітити, що п’яна компанія сіла в «Мазду» Мисливця і швидко поїхала. «Катя, ти поранена, – злякано сказав Максим. – На лавочці крoв … »

Максим з мобільного подзвонив Катіній мамі і попросив її вийти на вулицю. Олена вискочила на вулицю і обімліла: Максим біг їй назустріч, тримаючи Катю на руках – обидвоє були в крoві. Олена спробувала викликати «швидку», але мобільний зв’язок працювала погано, дзвінки зривалися. Тоді Катин тато кинувся за допомогою на блокпост козаків (він перебував на сусідній вулиці). Козаки відразу ж приїхали, відвезли Катю з мамою в лікарню.

Лікарі сказали, що перша куля прострелила дівчині грудну клітку, друга потрапила в праве стегно і, пройшовши через таз, засіла в лівому. Стан був дуже важким: куля зламала ребра, пошкодила внутрішні органи.

У порівнянні з Катиними травмами, Максим легко відбувся: куля пошкодила тільки м’які тканини ноги. Правда, потім козаки ледь не вбили хлопця прямо в лікарні.

– Мисливець з’явився в лікарню разом зі своїми людьми і став вимагати, щоб Максим розповів «правдиву» версію того, що сталося, – каже Олена Уманець. – Мовляв, його і Катю поранили … невідомі, що стріляли з автомобіля, що проїжджав по дорозі . Мисливець відкрито залякував Максима. А коли ми з чоловіком спробували захистити хлопця, оскаженів: «А ви хто такі? Їх спільники? З вами теж розберемося ».

«Побачивши, як дочка робить перші після травми кроки, я розридалася»

Тим часом у Каті відкрилася внутрішня кровотеча. Місцеві лікарі побоялися, що не витягнуть таку важку пацієнтку, і відправили її до Луганська. Там стан дівчини стабілізували, загроза життю минула. Катя скаржилася, що не відчуває ніг. Це результат удару спинного мозку, говорили лікарі, скоро пройде.

Наскільки серйозно постраждала дівчина, стало відомо через кілька місяців, коли було вже надто пізно що-небудь робити. Луганські хірурги відмовилися витягати кулю з Катиного стегна через відсутність необхідного обладнання. Коли батьки дівчини все-таки змогли вивезти її в лікарню на мирну територію, де їй провели складну операцію, з’ясувалося: у Каті повний розрив спинного мозку. Це означало, що життя 17-річної дівчини, по суті, зламане.

Перше, що зробила Катя, дізнавшись свій діагноз, – викликала Максима на відверту розмову.

«Тепер я інвалід і не зможу зробити тебе щасливим, – Катя намагалася, щоб її голос звучав якомога спокійніше. – Загалом, давай … розлучимося друзями ».

Максим зблід: «Що ти кажеш ?! Я тебе не покину! »-« Навіть якщо я ніколи не зможу ходити? »-« Значить, все життя буду носити тебе на руках! »

– Після слів Максима в мені ніби щось перевернулося, – зізнається Катя. – Я подумала, раз він так сильно мене любить, заради цього варто жити. І боротися!

За статистикою, лише п’ять відсотків людей з такою травмою хребта здатні згодом стати на ноги. Але для цього потрібні фантастична сила волі і роки наполегливих тренувань. Лікарі порадили Катіній мамі якомога швидше відправити дочку в реабілітаційний центр – якщо є хоч один шанс, його треба використовувати. Інакше м’язи атрофуються, і тоді вже буде пізно.

Олена стала думати, як допомогти дочці. Ходила на прийом до місцевих начальників і депутатів, просила, плакала … Багато обіцяли допомогти, але так нічого і не зробили. Коли жінка вже зовсім зневірилася, знайома порадила їй зателефонувати на гарячу лінію штабу Рената Ахметова. Там відразу відгукнулися: оплатили Каті путівку в спеціалізований центр в Слов’янську. І це стало першою сходинкою на шляху до величезну перемогу. Буквально за місяць інтенсивних занять Катя навчилася … стояти!

«Мрію увійти в загс самостійно і без ортопедичного корсета»

З моменту, коли дівчина отримала в подарунок корсет і протези, пройшло шість місяців. За цей час вона домоглася ще більших успіхів.

– Я вже можу пройти без перепочинку цілих 180 метрів! – з гордістю каже Катя. – У минулому році штаб оплатив мені ще один курс інтенсивних занять з реабілітологами, і після нього стався прорив: я стала такою сильною! Результати були б набагато кращі, якби дороги в Антрациті не були такі сильно розбиті. З тих пір як почалася війна, їх ні разу не ремонтували.

Я боюся виходити в протезах на вулицю – там суцільні ями і вибоїни. Адже ортопедичні пристрої можуть поламатися або зігнутися, а я ними дуже дорожу.

У минулому році Максим зробив мені пропозицію, тепер ми живемо разом. Увечері, коли мій наречений повертається з роботи, у нас тренування: кладу руки на плечі Максима і так намотую кола по дому. Ходити одна поки боюся, а разом з Максимом – не страшно.

Мрію увійти в загс самостійно і без ортопедичного корсета, адже він зіпсує весільну сукню. Але для цього потрібно ще багато тренуватися. Сподіваюся, що третій курс реабілітації допоможе мені підготуватися до урочистої події, і, як мріє кожна дівчина, я хочу стати найкрасивішою нареченою.

– Дуже хочу побачити свою дочку в весільній сукні , – зізнається Катіна мама. –  Такі хлопці, як Максим, – велика рідкість. Нещодавно я вийшла на роботу, і практично вся турбота про Катю лягла на плечі майбутнього зятя. Він молодчина, справляється. Я ним пишаюся.

– Хоча нам радили не піднімати шум навколо цієї історії, ми з чоловіком мовчати не стали, – каже Олена Уманець. – Багато разів зверталися до так званим влади з проханням покарати Мисливця і його дружків. Я написала скарги в усі інстанції так званої «ЛНР», навіть до місцевої «генеральної прокуратури» дійшла.

Звідусіль приходять відписки: мовляв, ваше запитання вирішується. І так вже майже три роки! Олександр Вдовенко, він же Мисливець, поїхав в Росію. А його дружки спокійно живуть в нашому місті.

– Я їх зустрічаю майже кожен день, коли Максим вивозить мене в інвалідному візку на вулицю, – скаржиться Катя. – Вони навіть не відвертаються. Дивляться мені прямо в очі і … посміхаються. Або нахабно сміються.

– У «ЛНР» бандитів точно не покарають – не стримує гнів Катіна мама. – Але я це так не залишу. Уже знайшла правозахисників, які готують звернення до Європейського суду з прав людини. Тим часом на підконтрольній Україні території, в Старобільську, нашою справою займається поліція. Слідчі напевно давно б розібралися зі злочинцями, якби могли приїхати в наше місто. Але, на жаль, поки це неможливо …

Читайте також: СПОВІДЬ. Я ПOМPУ ЧЕРЕЗ 43 ДНІ

facebook