fbpx
Суспільство
Страшна демографія: чому 40% українців не доживають до 60-ти

В Україні ризик померти до 60 років один з найвищих в Європі. При цьому в середньому в країнах ЄС живуть на 13 років довше. І біологічно, впевнені вчені, ми нічим не відрізняємося від, наприклад, німців. Головна причина “короткій” життя в Україні – саморуйнівну поведінку. За минулий рік тільки за офіційними даними кількість українців скоротилася на 180 тисяч осіб (різниця між народжуваністю і смертністю). Це більше, ніж все населення Ужгорода. Сайт “Сегодня” з’ясував, чому і як вимирають українці.

Чому українки живуть довше українців

“У мене з класу залишилося в живих сім чоловік, а 27 було! Мужики наші вже давно спочивають з миром. Ми до землі вже звикаємо, готуємося, але тримаємося. Взагалі ви подивіться, де дідусі? Бабусь багато, а дідусів ніби вкрали всіх” , – розповідає  кріворожанка Раїса Олексіївна. В наступному місяці жінці виповниться 80 років.

Всього в Україні 12 мільйонів пенсіонерів, з них 7,5 мільйона це жінки. У всьому світі чоловіки живуть менше: так влаштована людина, пояснює заввідділом досліджень демографічних процесів та демографічної політики Ірина Курило. Жіночий організм витриваліший, він легше переносить стреси. Біологічно нормальна різниця в тривалості життя – від двох до п’яти років. В Україні ж чоловіки живуть майже на десять років менше, ніж жінки.

Очікувана тривало життя українця – 66,3, а українки – 76,1 року, говориться в даних Державної служби статистики. Ризик для чоловіка померти у віці до 60 років – 40%, в той час як в Швейцарії не доживають до 60 років всього 8% чоловіків. Це означає, що з 100 народжених хлопчиків в Україні до пенсії доживуть тільки 60, а в Швейцарії – 92.

“Особливо небезпечний відрізок життя від 40 до 60 років. Це просто національна катастрофа, при цьому ситуація абсолютно не змінюється з 1985-го”, – розповіла головний демограф країни Елла Лібанова.

І вбивають українців в першу чергу не військові дії на Донбасі і шкідливі умова праці, а недбале ставлення до свого здоров’я . За статистикою, чоловік в країні ЄС в середньому проживе на 13 років довше українця. “Це дуже багато. Потрібно мати на увазі, що на біологію накладаються несприятливі соціально-економічні чинники, які або характерні для чоловіків, або більше на них впливають”, – пояснює Ірина Курило.

Коли в Україні погіршується економічна ситуація, пояснюють демографи, в вразливою групі виявляються саме чоловіки. Вони важче переживають стреси, більше п’ють і курять. За підрахунками ВООЗ, медицина на тривалість життя впливає не більше, ніж на 20%, а ось неправильний спосіб життя збільшує шанси передчасної смерті на 50% .

У жінок за статистикою частіше діагностують захворювання і не по тому, що чоловіки не хворіють, а через те, що вони не ходять до лікарень. А коли звертаються, каже Ірина Курило, то вже з важкої стадією захворювання.

Ще одна велика проблема – алкоголізм. За статистикою ВООЗ, Україна займає п’яте місце в світі по споживанню алкоголю і друге – по рівня смертності від спиртного . В інституті демографії пояснюють: дуже часто ДТП , нещасні випадки, бійки з нанесенням тяжких тілесних ушкоджень відбуваються саме в стані алкогольного сп’яніння. Чоловіки більше п’ють, тому частіше тонуть, падають і розбиваються.

“Чоловіки повинні, перепрошую, менше вживати алкоголь, менше курити, раціональніше харчуватися. І повірте мені: здорове харчування – це не дороге харчування”, – впевнена Елла Лібанова.

Народжуваність падає, а смертність зростає

Україна за підсумками 2016 року посiла четверте місце серед країн з найвищим рівнем смертності , йдеться в даних дослідження американського ЦРУ. На 10 000 українців припадає 144 смерті. Наприклад, в Канаді на таку ж кількість населення всього 85 смертей. Щороку кількість українців скорочується. Якщо, за даними Держстату, в 2015-му нас було 42,9 мільйона чоловік, на даний момент – всього 42,5 мільйона . До 2050, підрахували в Інституті демографії та соціальних досліджень, українців залишиться всього 36 мільйонів. При цьому нація “постаріє” – число людей похилого віку зростає, а кількість працездатних – скорочується. Вже зараз на десять працюючих платників податків припадає майже 12 пенсіонерів, а 75-річних бабусь більше, ніж п’ятирічних дівчаток . У 1959-му українців старше 60 років було всього 11%, в 2001-му – 21%, а в 2036-м, прогнозують демографи, буде 28%.

У минулому році в Україні народилося 411,8 тисячі осіб, а померли – 594,8 тисячі. Одна з причин такої тенденції – сучасні українки не поспішають заводити великі сім’ї. Жінки народжують пізніше і менше. У порівнянні з 1990-м роком, кількість українок, які вирішуються народити після 45 років, зросла в чотири рази. Але якщо раніше на 100 сімей було 180 дітей, зараз – лише 150. З урахуванням дитячої смертності, пояснюють експерти, в 100 сім’ях повинно бути 215 дітей – в цій ситуації кількість українців буде утримуватися на одному рівні.

“З чого ж це молоді сім’ї, які мають високий рівень освіти, що мають доступ до сучасних систем контрацепції, націлені на високі стандарти розвитку дітей, нарешті, самі сформувалися в одно-двухдетних сім’ях, масово будуть народжувати? Для того, щоб в середньому в 100 сім’ях було 215 дітей, досить велика частина повинні мати по три дитини. А ось це дуже проблематично “, – впевнена Елла Лібанова.
Для прикладу розглянемо долю 100 000 новонароджених українців.

Читайте також: САМИМ РОБИТИ РЕМОНТ І ПЛАТИТИ ШТРАФИ ЗА ПРОСТРОЧЕННЯ: ЯК НОВИЙ КОМУНАЛЬНИЙ ЗАКОН ЗМІНИТЬ ЖИТТЯ УКРАЇНЦІВ

За статистикою, 790 осіб помруть у віці до одного року. 10 000 українців не доживуть до 35 років, і 25 000 – до 60 років. З цих 100 000 вісім чоловік погубить туберкульоз, двоє помруть від наслідків ВІЛ, 184 – від онкологічних захворювань, 16 осіб погубить алкоголь, 12 розіб’ються в ДТП, п’ятеро людей потонуть. Крім того, 12 осіб покінчать життя самогубством. Але найпоширеніша причина смерті – хвороби серцево-судинної системи. На 100 000 українців припадає 918 смертей від проблем з кровообігом.

“Але взагалі-то депопуляція – це проблема не тільки України. У всіх без винятку економічно розвинених країнах через низьку народжуваність і високого рівня демографічного старіння без міграційного припливу чисельність населення скорочувалася б”, – говорить головний демограф країни.

facebook