fbpx
Суспільство
Страсна п’ятниця: що можна і не можна робити

Страсна п’ятниця в 2017 році випадає на 14 квітня – православним віруючим нескладно вирахувати цю дату, відрахувавши від Великодня два дні. Страсна або Велика п’ятниця – один з найбільш скорботних днів для православних, бо він став останнім в земному житті Сина Божого. Миряни вже знають про те, що їм здобуто царство в небесах, і все ж душі затьмарені почуттям провини і печалі.

У Страсну п’ятницю слід вести себе тихо і смиренно, звертаючись до бога з молитвами про прощення. У храмах відбуваються богослужіння. Віруючі дотримуються найсуворішого посту, намагаючись повністю відмовитися від прийняття їжі.

Богослужіння у Велику п’ятницю

Богослужіння в храмах присвячені спогадам про пристрасті і смерть Спасителя. Протягом дня євангельські оповіді про це читаються три рази. На ранковій службі читають дванадцять уривків з Євангеліє, вони оповідають про подію, що сталася в цей день. Під час “Великих годин” читають уривки, написані кожним з чотирьох євангелістів. Так само служать вечірню і знову йде розповідь, але вже по складеному Євангеліє.

Літургію не здійснюють, підкреслюючи цим особливість дня, і вагомість досконалої жертви. Але у виняткових випадках, коли збігається свято Благовіщення 7 квітня і Страсна п’ятниця, служиться літургія Іоанна Златоуста.

Під час вечірнього служіння виносять плащаницю і співають “Про розп’яття Господа”. Богослужіння страсної п’ятниці, незважаючи на скорботу, готує прихожан до Великодня.

Символи Страсної п’ятниці

Образний символ усього дня Страсної п’ятниці – перехід від земного життя до вічного, поза тілом. Що стосується речових символів, то основний з них – плащаниця. Досі не вщухають суперечки щодо того, чи справжнє полотно зберігається зараз в Турині, притягаючи до себе мільйони паломників. У кожному храмі з вівтаря виносять символ тієї плащаниці, в яку був загорнутий Христос, її розміщують в центральній частині, щоб миряни могли прихилитися.

Також одним із символів дня є хрест, на якому прийняв муки Син Божий. Він є торжеством життя вічного над земною і способом жертовності Христа ради всіх людей на землі, що жили в той час, зараз, і тих, хто народиться в майбутньому.

Що можна і чого не можна робити в Страсну П’ятницю

Рекомендовано у Страсну п’ятницю 29 квітня 2017 утримуватися від їжі, поки не настане час виносу плащаниці. Після цього дійства дозволено їсти хліб і пити воду, але не більше. Вся великодня підготовка повинна бути закінчена напередодні, тобто в Чистий четвер, а п’ятниця присвячується службі і молитвам.

Не можна займатися господарськими справами, шиттям або в’язанням, пранням. Нехтування цими обмеженнями церквою трактується, як гріховне діяння. Віруючим слід суворо дотримуватися посту в п’ятницю – більш відповідально, ніж в інші дні, необхідно відмовитися навіть від обмивань. Не можна виспівувати пісні, прогулюватися, придаватися веселощам. Згідно з повір’ям, той, хто буде розважатися, протягом всього наступного року буде сумувати.

У минулі часи з цим днем було пов’язано чимало традицій і повір’їв. Наприклад, багаті давали малозабезпеченим сусідам святкову здобу, скоромну їжу: молочні продукти, яйця.

Що ще можна і чого не можна робити в Страсну п’ятницю:

  • Вважали, що якщо принести з богослужіння дюжину палаючих свічок і залишити їх догоряти в будинку, то це принесе в оселю благополуччя на наступний рік.
  • Хліба, випечені в п’ятницю, не пліснявіють і можуть лікувати недуги.
  • Ковалі ні в якому разі не кували цвяхи і не виготовляли молотки. Бо ці предмети принесли чимало тілесних страждань Спасителя. Також існувало табу на вбивання в цей день в землю залізних предметів.
  • Вважалося, що, встромивши в грунт лопату або граблі, можна накликати біду. Не можна працювати в городі, бо гинуть рослини, які посаджені в Страсну п’ятницю. Єдиний виняток становить петрушка.
  • Якщо випрати білизну і вивісити її на вулицю, то на неї можуть з’явитися криваві плями, тому робити цього не слід.
  • Вважалося, що день хороший для перевезення бджіл.
  • Слід намагатися утримуватися від пиття (до винесення плащаниці), люди вірили, що ті, кому це вдасться, весь рік зможуть пити воду, не побоюючись, що вона заподіє їм шкоди або буде отруєною.
  • У цей день можна освячувати кільця – вони стануть своєрідним оберегом, що захищає людину від недуг.
  • За народними звичаями в цей день можна відсторонити малюка від грудей – така дитина нібито буде в гарному здоров’ї, володіти великою силою, а протягом життя його буде супроводжувати удача.

Не починайте важливих справ і постарайтеся впоратися з важливими справами напередодні. Відвідайте службу і пам’ятайте про те, що цей день накладає строге табу на лихослів’я, сварки, гучні веселощі і розгул в їжі, будьте смиренні й обережні в цей день, коли навіть природа тужить з людиною. І не забувайте про диво воскресіння і свято Великдень!

Читайте також: ВЕЛИКОДНІЙ КОШИК. ЩО МОЖНА І НЕ МОЖНА СВЯТИТИ В ЦЕРКВІ?

Джерело.

facebook