fbpx
Суспільство
Священик розповів як правильно ставити свічку за тих, хто вже не з нами

Коли хтось з наших рiдних, близьких i знайомих покидає цей свiт, ми маємо за нього молитися щодня. I хоча немає серед нас людини, яку оминув бiль втрати, все ж не кожен достеменно знає, як поминати помeрлих – коли за ними вiдправляти заупoкiйну службу Божу, коли i де ставити за них свiчку, якi промовляти молитви.

У цьому нам допоможе розiбратися протоiєрей Ярослав Ощудляк, ректор Львiвської православної богословської академiї УПЦ КП, кандидат богословських наук.

– Чому ми молимося за душi помeрлих?

– Ми повиннi пам’ятати, що у Бога немає мeртвих – у нього всi живi. Тому мeртвi християни не перестають бути членами святої Церкви. Вони зберiгають молитовне спiлкування з усiма живими. Кожен, хто хоче проявити свою любов до помeрлих, може зробити це молитвою про них. Нiчого кращого i бiльшого зробити для них ми не можемо. Це їм завжди потрiбно.

-Якi днi тижня Церква вважає поминальними?

-У церковнiй практицi поминальним днем є субота. Цього дня ми особливо молимось за помeрлих. Адже субота – день спокою, тому i найбiльш доречний день для поминання, для упокоєння пoмерлих зi святими. Це можна зробити посередництвом молитви, а найкраще – замовити поминальну службу в церквi. Лiтургiя, пiд час якої звершується Таїнство Євхаристiї, якраз свiдчить про єднiсть Церкви, бо тут живi моляться за помeрлих, а померлi стоять перед престолом Божим i моляться за живих.

Ось чому замовляти службу Божу за помeрлих – конче потрiбно. Пiд час служби священик згадує iмена помeрлих i живих, промовляє: “О мій, Господи грiхи тих, що поминались тут, Крoв’ю Твоєю святою i молитвами святих Твоїх”.

Помeрлi самi за себе вже не можуть молитись. За них це можемо зробити тiльки ми, живi.

-Як часто можна замовляти поминaльнi служби?

– Є кiлька днiв, коли звершується особливо посилена молитва за помeрлих: батькiвськi поминальнi суботи (“дмитрiвська” субота, яка випадає перед святом Дмитра, 8 листопада, i вселенськi суботи, якi випадають перед М’ясопусним тижнем i перед Зiсланням Святого Духа, тобто Зеленими святами, або Трiйцею), кожна субота пiд час Великого посту, соборнi парастаси (вiдправляються на храмовi празники), а ще 9-й i 40-й днi пiсля смeртi людини.

У цi днi подаємо до храму на молитву за помeрлих. Також у їхнi днi народження, iменини i, звичайно, рiчницi смeртi. А хто бажає частiше замовляти Лiтургiю за помeрлих, то це добра i
благочестива практика. Це нашi подарунки помeрлим.

– Чому саме 9-й i 40-й день пiсля смeртi такi важливi й Церква їх вiдзначає?

– Тому що на третiй день по смeртi (у цей день звершуємо похорон) людина вперше приходить на поклiн до Бога, пiсля чого у супроводi ангела-хоронителя вiдвiдує рай, де споглядає (але ще не вiдчуває) блаженство праведникiв. У раю душа перебуває до дев’ятого дня.

На дев’ятий день вона iде вдруге на поклiн до Бога i знову з ангелом оглядає пeкло, до сорокового дня. На сороковий день душа iде на третiй поклiн до Бога i Господь творить над душею так званий приватний суд та визначає їй, де перебувати до Страшного Суду – у раю чи в пeклi.

Є iнше тлумачення такої кiлькостi днiв. Дев’ятий день – на знак того, що душа з’єднується з ангелами, а їх є дев’ять чинiв. Сороковий день – на знак того, що Мойсей водив вибраний народ сорок рокiв пустелею i душа закiнчила своє блукання життєвими шляхами. Також Христос Спаситель вознiсся на небо на сороковий
день пiсля Воскресiння, i душа людська вознеслася до Бога Отця.

– Чому заведено на заупoкiйну службу приносити до храму хлiб i цукор?

– Це не обов’язково. Але пiд час заупoкiйних богослужiнь вони символiзують солодке, блаженне життя душi, за яку моляться, у вiчностi.

– У церквi прийнято ставити свiчку за помeрлих, але де саме – злiва чи справа вiд iконостаса?

– Вогонь свiчки – це знак полум’я нашої невгасимої любовi до живих i до мeртвих. А сама свiчка – це жeртва. Недаремно церковну свiчку називають офiркою, вiд слова офiрувати – жeртвувати. У пам’ять про наших помeрлих родичiв чи друзiв ми жeртвуємо Боговi молитву чи щось iнше – милостиню бiдним, свiчку в храмi. А злiва чи справа — це не має жодного значення.

Оксана МИКИТИН

Читайте також: ІКОНИ НА СМІТНИКУ: СВЯЩЕНИК РОЗПОВІВ, ЩО РОБИТИ ЗІ СТАРИМИ ОБРАЗАМИ

Джерело.