fbpx
Лайфхаки
Термообробка знищує вітаміни в овочах: правда чи міф

Термічна обробка змінює склад фруктів і овочів, але це не завжди погано. Кілька досліджень довели, що під впливом температури деякі поживні речовини руйнуються, але вивільняються інші.

Вся справа в типі корисної речовини

Багато хто вважає, що сирі овочі містять більше поживних речовин, ніж приготовані, але це залежить від типу речовин.

При термічній обробці товсті клітинні стінки багатьох рослин руйнуються, вивільняючи зберігаються в них поживні речовини.

Німецьке дослідження, показало, що у них був більш високий рівень бета-каротину в плазмі, але зміст лікопіну була нижчою за середню. Одним з факторів, що вплинули на результат, виявилося менший вміст лікопіну в сирих помідорах в порівнянні з термічно обробленими.

Що відбувається з вітаміном С і іншими водорозчинними речовинами

За даними звіту дослідників з Каліфорнійського університету втрата вітаміну С в залежності від способу приготування може становити від 15% до 55%. Свіжий шпинат в процесі приготування втрачає близько ⅔, а горох і морква – 85-95% вітаміну C.

Водорозчинні корисні речовини, такі як вітамін С, вітамін В і поліфеноли, найбільш схильні до деградації при обробці і приготуванні їжі.

Цікаво, що рівень вітаміну C часто вище в заморожених продуктах в порівнянні зі свіжими через те, що він знижується при зберіганні і перевезенні сирого врожаю.

Ще одне дослідження показало, що після шести місяців заморозки вишня втратила 50% антоціанів – поживних речовин, знайдених в темних пігментах фруктів і овочів. Так що і в заморожених продуктах не завжди зберігаються вітаміни.

Що відбувається з вітаміном А і іншими жиророзчинними речовинами

Згідно зі звітом, для збереження вітамінів в моркві, кабачках і брокколі їх краще варити, ніж готувати на пару, смажити або їсти сирими. Обсмажування виявилося гіршим способом для збереження поживних речовин.

Жиророзчинні сполуки, такі як вітаміни А, D, Е і К, і антиоксидантні сполуки, звані каротиноїдами, краще зберігаються під час приготування їжі і температурної обробки.

Але коли справа доходить до приготування овочів, завжди доводиться йти на компроміс. Один і той же спосіб може підвищити доступність одних поживних речовин, але при цьому розкладати інші. Наприклад, у вареній моркві вище рівень каротиноїдів в порівнянні з сирою. Однак в необробленої моркви набагато більше поліфенолів, які зникають, як тільки ви починаєте її готувати.

Що відбувається з вітамінами в мікрохвильовій печі

Хоча багато хто думає, що готувати в мікрохвильовій печі шкідливо, овочі, приготовані в ній, можуть мати більш високу концентрацію певних вітамінів.

У березні 2007 року був проведений експеримент, в ході якого вчені спостерігали за тим, як кип’ятіння, варіння на пару, приготування в мікрохвильовій печі і приготування їжі під тиском впливають на поживні речовини в брокколі. Готування на пару і кип’ятіння привели до втрати від 22 до 34% вітаміну С. Приготовлені в мікрохвильовій печі і під тиском овочі зберегли 90% вітаміну С.

1. Жоден спосіб приготування, подачі і зберігання їжі не збереже всі поживні речовини в овочах.

2. Якщо вчені вирішили, що варений кабачок корисний, ще не факт, що він підійде саме вам. Якщо він не лізе вам в горло, то не принесе ніякої користі. Тому, вибираючи спосіб приготування, покладайтеся ще й на свій смак.

3. Кращий спосіб отримати максимальну користь від овочів – насолоджуватися ними в різних варіаціях: сирими, тушкованими, вареними, запеченими і приготованими на грилі.

4. Якщо ви регулярно їсте різноманітні фрукти та овочі, вам можна не турбуватися про метод приготування їжі.

Читайте також: ДІЄТОЛОГИ НАЗВАЛИ ПЕРІОД, КОЛИ МОЖНА ЇСТИ СКІЛЬКИ ХОЧЕТЬСЯ

Джерело.

facebook