fbpx
Здоров'я
Тіло як машина: чому так важливо рухатися правильно

Зазвичай ми не стежимо за тим, як рухаємося. Через це при виконанні звичайних рухів напружується набагато більше м’язів, ніж необхідно. Ми витрачаємо більше енергії, а в підсумку отримуємо м’язові затиски і болю. Але цього можна уникнути, якщо навчитися рухатися правильно.

Наше тіло ідеально. Воно розроблено так, щоб здійснювати максимум корисної роботи при мінімумі напруги, адже спочатку економія енергії була в пріоритеті.

Однак з часом вплив навколишнього середовища псує поставу, а стреси, негативний життєвий досвід і сидячий спосіб життя створюють м’язові затиски – постійне неприродне напруження м’язів.

Як ви будете почуватися – рухатися з мінімальною витратою сил

Щоб наочно пояснити, навіщо потрібно економічне рух, наведемо цитату з книги Моше Фельденкрайза «Осознавание через рух: 12 практичних уроків». Автор порівнює тіло людини з машиною.

Найбільш ефективні руху – ті, що позбавлені випадкових, зайвих дій. Усунувши зайву напругу, ви починаєте рухатися максимально легко.

Важливо навчитися перетворювати руху, що вимагають зусиль і напруги, в хороші руху, тобто в руху, які перш за все ефективні, а також зручні і легкі.

Щоб краще розуміти, про що йде мова, перевірте це на собі. Спробуйте виконати два простих тесту, які допоможуть дізнатися, чи вмієте ви рухатися економічно і ефективно.

Перевірте себе на економічність руху

Тест зі стільцем

Сядьте на край стільця, покладіть кінчики пальців на шию і спробуйте встати. Напружилася чи шия? Спробуйте встати ще раз, залишаючи шию розслабленою. Вийшло?

В процесі вставання зі стільця не задіяні м’язи шиї, але вони автоматично напружуються. Це і є те саме зайвий рух, коли ви витрачаєте сили на те, що насправді вимагає зовсім незначного напруги.

Спробуйте відстежити, коли саме напружується шия. У мене напруга зростає, коли тіло подається вперед, а груди нависає над ногами. Щоб переконатися, що це напруга зайве, я пробувала розслабити шию в такому положенні. Мені вдалося це зробити.

Значить, можна встати, не напружуючи м’язи шиї під час підйому з сидячого положення. Просто ми звикли так робити, тому перевчитися досить важко.

Тест з вагами

Є ще один хороший тест з книги Фельденкрайза, для якого вам знадобляться механічні ваги.

Сядьте на стілець і поставте ноги на ваги. Тепер спробуйте встати якомога легше і плавно. Швидше за все, стрілка вагів спочатку перейде за позначку вашої ваги, потім відкотиться назад і через кілька коливань прийме потрібне положення. Якщо ваш рух буде плавним і ефективним, стрілка повільно досягне позначки вашої ваги, але не перейде за неї і не буде коливатися.

Закріпачення м’язів, неправильні рухові патерни, погана постава – все це стає звичкою і сприймається як нормальний рух і положення тіла. Однак при найближчому розгляді виявляється, що це не так. Ви витрачаєте багато сил на непотрібні руху, м’язи знаходяться в постійній напрузі, а тіло приймає неприродне положення.

Як змінити це? Для початку спробуйте частіше спостерігати за собою.

Спостерігайте за собою кожну вільну хвилину

Щоб виправити неправильне положення, потрібно його спочатку помітити. Чи часто ви звертаєте увагу на свою позу? Зробіть це прямо зараз.

Швидше за все, ви виявите вогнища напруги там, де їх бути не повинно. Перевірте плечі. Найчастіше вони затиснуті і підняті. Потім зверніть увагу на шию. Вона напружена і подана вперед?

Перевірте м’язи обличчя. Найчастіше вони розслабляються тільки уві сні, і ми не помічаємо, як протягом дня обличчя застигає в похмурій масці. Як щодо нижньої щелепи? Чи не занадто вона напружена? Може, варто трохи послабити напругу?

Заведіть звичку протягом дня оцінювати положення свого тіла і напруга м’язів.

Зверніть увагу на своє тіло і постарайтеся розслабити всі м’язи, які невиправдано напружуються в даний момент. Це буде вашою міні-медитацією протягом дня і відмінною можливістю підвищити економічність руху. Слідом за розслабленням тіла знімається і психічне напруження.

Якщо ви звикнете звертати увагу на своє тіло, у вас вийде робити це в будь-яких обставинах, в тому числі і в стресових ситуаціях. Оцініть, як ви рухаєтеся, коли боїтеся, засмучені, порушені після сварки або спору на підвищених тонах. Спробуйте змінити положення тіла в цій ситуації. Ви побачите, як змінюється і психологічний настрой.

Шукайте, як оптимізувати рух

Будь-який рух, яке вимагає від вас зусиль, може бути оптимізовано і перетворено в більш легке.

Тіло людини влаштовано таким чином, щоб основне зусилля виконувалося за рахунок широких м’язів.

Джерело.

facebook