fbpx
Здоров'я
Ціна серця. Репортаж з операційної Бориса Тодурова

“Дівчата, знімаємо всі кільця з рук, годинник, роздягаємось до нижньої білизни”, – інструктує нас медперсонал Інституту Серця в операційному блоці.

Приносять чисті штани і блузку м’ятного кольору, маску на обличчя і шапочку для волосся, чисте взуття.

“Тільки швидко, Борис Михайлович уже чекає вас”, – говорить жінка, і ми хаотично скидаємо з себе все. Озвучене під час інтерв’ю пропозицію відвідати операційну застало зненацька, але відмовитися ми не змогли.

Беремо тільки диктофон і швидко біжимо в коридор, де нас уже чекає Борис Тодуров. Проходимо кілька операційних, за дверима яких хірурги Інституту рятують чиєсь життя, і зупиняємося біля входу в одну з них.

– Я вам буду зараз розповідати, щоб ви розуміли, що таке кардіохірургічна операція в цінах, – пояснює він причину запрошення нас сюди. І відразу починає розповіди.

– Ми знаходимося в приміщенні, яке три рази в день миється спеціальним дезинфікуючим розчином. Миється підлога, миються стіни і стеля. Щоб зайти в операційну, потрібен за 2,5 тисячі доларів “світильник” на голову і окуляри за 1,5 тисячі доларів, – каже Тодуров і одягає світильник і окуляри на голову.

Потім додає, що держава не закуповує ці аксесуари, але без них неможливо зробити операцію. Підходить до умивальника, миє руки.

– Начебто, нічого особливого, лише кілька мілілітрів витискаю – а в день йде кілька літрів по всій клініці. Тому що після кожної процедури людина повинна помити руки спеціальним дезинфікуючим миючим засобом.

Це всього-на-всього рушник, – витирає руки, – але його теж хтось повинен купити. І його держава нам не купила. Я їх купую. Раз на півроку вони після всього прання оновлюються. А ще їх потрібно простерилізувати. Щоб це зробити, треба мати бокс – спеціальний герметичний ящик, який коштує 400 євро. А один балончик для стерилізації коштує 20 доларів.

Читайте також:“На відміну від батька – заробляє, а не краде”: 15-річну доньку депутата знайшли на сайті проституток – подробиці скандалу (фото 16+)

Зараз я обробляю свої руки розчином “Стириліум”.

Заходимо в операційну. Наш пацієнт – 63-річний чоловік. На його нозі один з асистентів зашиває довгу рану (звідси вирізали вену, яка знадобиться для операції), навколо грудної клітки пацієнта стоять ще кілька хірургів. У великій рані видніється б’ється серце.

Тодуров коментує інтер’єр, точно називаючи суми (ось апарат штучного кровообігу, ” грошей на сервіс немає “, кожна з лампочок над операційним столом коштує 50 євро і перегорає раз на півроку; на одну операцію йде приблизно 20 кг білизни, прання одного кг коштує 8 гривень ).

Тодурова одягають, він бере в руки інструменти. Його руки тремтять.

– Завели мене з ранку, – киває він у нашу сторону. – Це ті журналісти, які вважають, що ми – корупціонери, – говорить він анестезіологу, який взявся пояснювати, що відбувається перед нашими очима.

До нашого приходу асистенти підготували все для зупинки серця і проведення аорто-коронарного шунтування. За лічені хвилини чоловіка на столі переводять на штучний кровообіг, і починається операція.

У хворого забита одна з артерій, що виходять з серця, і зараз йому в неї, нижче проблемного місця, вшиють шматок вени з ноги. Другий кінець вени пришиють до аорти. Таким чином, буде забезпечено кровотік в обхід звуженого місця.

– Ось ця ниточка коштує 140 гривень. Мені потрібно на цю операцію мінімум 10 штук. 1400 гривень – тільки на нитки. Ось цей іглодержатель коштує майже 500 євро. Пінцет – 350 євро. За 10 років не було куплено жодного за рахунок державних грошей.

Анестезіолог вказує на апарат поряд, який перекачує кров пацієнта, підтримуючи його життєздатність. У цьому апараті кров оксигенируется і спеціальним насосом подається в аорту.

– Ти, головне, їм про свій будинок нічого не розповідай? Вони вважають, що лікарі повинні жити в комуналці , – кидає Тодуров анестезіологу. Його руки все ще тремтять.

Ми відповідаємо, що просто задаємо питання. В цьому наша робота. Але більше в дискусію не вступає. Коли перед очима чуже серце, складно про щось сперечатися.

Анестезіолог Микола тим часом продовжує:

– Знаєте, я в Німеччині чому дивувався? Пацієнту дуже складно померти. Там так поставлена ​​робота в медичній установі, що пацієнтці 85 років, вона з мітральним клапаном, вже сама не ходить, її возять на каталочку, і її все одно оперують. Вона перенесла операцію, вижила – і її відвезли на каталочку.

– Коля, в тій німецькій клініці, де ми з тобою вчилися, бюджет більше, ніж весь бюджет української медицини, – коментує Тодуров.

Він показує тоненькі шунти, які треба вставити в артерію. Розповідає, що зараз ми на найпростішої операції в кардіохірургії, але конкретно ця складна тим, що артерії тонкі – 1,25 міліметра.

– Ввели ви мене сьогодні в стресовий стан з ранку, – знову каже Тодуров про своїх тремтячих руках.

– Вибачте, треба було призначати зустріч на вечір, – тихо відповідаємо ми.

За пришитою вені пускають фізрозчин.

– Бачите, ось іде струм. Ось зворотний відтік. Значить, шунт пришитий якісно, – каже Тодуров і відкладає інструменти – завершать операцію асистенти.

Поки Тодуров знімає халат, ще раз повторює нам, що це легка – “студентська” – операція. Уточнює, що він би її, може, і не робив, але попросили родичі пацієнта.

Йдемо на другу операцію. Там теж роблять коронарне шунтування, і пацієнту теж 63 роки.

Тут повторюється все те ж саме, що ми бачили в першій операційної. Тепер про “поганих журналістів” попереджають анестезіолога Сашу.

У цій операційній Тодуров вказує на візок з чорними пакетами. Каже, що це біовідходи, які потрібно утилізувати за великі гроші – просто викинути не можна. Але Інституту пощастило, у них є свій утилізатор.

– Це гепафільтр (вказує на сітку на стелі). Звідти йде повітря стерильний, струменем спускається над операційним столом: весь пил, яка може бути піднята з підлоги, не потрапляє в рану, тому що весь час є ламінарний потік повітря, який цей пил прибиває до стіни – і вона йде ось там, в стіні , в заборники.

Гепафільтр потрібно міняти кожні півроку. Вартість, каже Тодуров, 500 тисяч гривень. Це тільки щоб забезпечити стерильність повітря в операційній.

– Мільйон на рік. І цих грошей МОЗ не дає , – знову підкреслює Тодуров.

Як і в першій операційної, Тодуров пришиває вени до артерій і залишає закінчувати операцію асистентам.

Знімає халат і бере в руки папку із записами.

– З Нового року ми зробили вже 61 операцію зі штучним кровообігом.

Директор веде нас далі коридорами і кімнатами операційного блоку. Над одним операційним столом він піднімає простирадло, і ми бачимо, що це дитина.

– 5 місяців. У нього синдром Дауна. І хочемо ми чи не хочемо, але старше 6 місяців він не може чекати. Ми зобов’язані їх прооперувати, тому що вони потім стають неоперабельними. У нього вроджений порок серця. Зараз як раз момент, коли ми зупиняємо сердечко , – коментує завідуюча дитячим відділенням Ірина Олександрівна, яка і проводить операцію.

– Все добре буде? – Запитуємо.

– Працюємо, щоб добре все було.

Тодуров вказує на дитячий оксигенатор – апарат, який забезпечує штучний кровообіг.

– Він з дуже маленьким обсягом заповнення, але в два рази дорожче, ніж дорослий. І їх теж не закуплено. Збираємо гроші, і фонд повністю забезпечує ними дитяче відділення. До 700 операцій в рік. Це до слова про корупцію. Ви вже, напевно, прочитали, що моя дочка організувала фонд. Так ось, я їй навіть допоміг це зробити. Тому що моя дочка – кардіолог і в усі ці проблеми дуже глибоко присвячена .

Директор Інституту веде нас поверхами клініки.

– Бачите, як одягнений персонал? Навіть санітарки. У нас в інституті ви не побачите ні потоптаних тапочок, ні брудної білизни, ні сірих халатів. Ми дотримуємося того, що будь-яка людина, який працює в Інституті, повинен вселяти довіру.

Навіть територія, коли людина заходить, повинна вселяти довіру. Тому у нас газон, у нас посаджені дерева, у нас росте понад 500 кущів троянд, влітку вони всі цвітуть. Коли людина заходить на нашу територію, він розуміє, що тут про нього подбають. З цього починається лікування.

Ми підходимо до реанімаційного відділення. Біля входу зібралася черга.

– Ви не пускаєте родичів?

– Пускаємо, просто зараз виїзд з операційної. Сьогодні всі ліжка в реанімаційному відділенні будуть зайняті.

Борис Тодуров і далі продовжує засипати нас цифрами. Розповідає, скільки коштує ліжко, що всі монітори повинні проходити метрологію, “а це теж гроші”.

Руки у лікаря вже не тремтять, він відчуває себе господарем в будинку.

Ми повторюємо питання, який вже задавали багато раз: чому він почав звинувачувати в нестачі коштів саме нове керівництво МОЗ? Адже ці проблеми не нові, вони існували всі 25 років, але останні 10 років не заважали йому створити фактично приватну клініку на базі державної.

– А ви чому мовчите про ці проблеми? – У відповідь каже він нам. – Ми так 10 років працюємо, ви ж про таке не розповідаєте людям. Ви ж розповідаєте, що ми корупціонери.

Заходимо в дитячу реанімацію. Тут лікарі і медсестри схилилися над маленьким пацієнтом. Йому 10 днів, він з Азербайджану. Тодуров пояснює, що в цій країні слабка кардіохірургія, а в Європі такі операції коштують від 50 тисяч євро.

– А у нас скільки коштує така операція?

– Іноді взагалі безкоштовно робимо – просто щоб дитину врятувати.

– Я згадала маму бійця, яку ми бачили, як тільки прийшли. Що з нею буде далі?

– Боюся, що може померти.

Ми поставили це питання кілька разів. Але відповідь отримували току же.

– Так, ще раз . Грошей адже не було і в попередні роки. Як ви обходилися?

– Як я обходився? У нас ніколи не було такої кількості операцій. У минулому році ми зробили 6 тисяч операцій. До цього було 4 тисячі.

Був поганий бюджет, але ми отримували бюджет 60 мільйонів і на 50 мільйонів витратів. І в цілому у нас було десь близько 110 мільйонів.

У минулому році було кілька випадків, коли привозили хворого і говорили: “Ми заплатимо за стенд, давайте швидко ставимо”. Ми ставимо стенд, а вони потім приходять і кажуть: “Вибачте, у нас медицина безкоштовна, ви зобов’язані були зробити це безкоштовно”. Розвертаються і йдуть.

Мені довелося в минулому році за власні гроші три стенда оплачувати.

– У списках було, що інтродьюсер теж за держкошти купуються?

– Так, на 10% від необхідного. Ми робимо близько 6 тисяч коронарографій, а нам повинні були дати 3200 їх.

– Тобто, у вас забезпечення 10% від того, що ви просили?

– Навіть менше 10%.

– Яким чином ви заповнюєте залишок? Людям самим доводиться оплачувати, або це забезпечує фонд?

– Послухайте, фонд ж не може забезпечувати 800 мільйонів.

– Ви сказали про дітей.

– Дітей – так.

– Послухайте, я просто питаю. Ви можете просто відповідати?

– Фонд не може забезпечити такий обсяг. Це величезний обсяг коштів.

– Так яким чином?

– Пацієнти купують самі набір для коронарографії.

– Тобто, 10% – безкоштовно, а 90% вони повинні оплачувати самі?

– Так.

Читайте також: “Тихенько, мама спить…”. Маленька донечка покійної не відходила від домовини

Джерело.

facebook