fbpx
Прогрес
У Швеції з’явилися перші вантажівки-тролейбуси
Максимальна швидкість руху вантажівки з контактної мережі становить 90 км / год. (фото: Scania CV AB)

Поки що автомобілі працюють в тестовому режимі – довжина шосе обладнаного електричною системою на зразок тролейбусних ліній складає 2 кілометри.

Замість обладнувати вантажівки батареями, як в електромобілях, шведські інженери вирішили змінити саму трасу – шосе E16 біля міста Евле на північ від Стокгольма стало першим у світі шляхом, розрахованим на важкий електротранспорт.

У випробуваннях «електричного шосе» eHighway беруть участь великовантажні вантажівки компанії Scania з гібридними силовими установками. При наявності контактної мережі вантажівки Scania переходять на електроживлення і відключають стандартні дизельні двигуни. Якщо мережа недоступна або в ній відсутня напруга – вмикається традиційний двигун, передає «GT».

Технологічний проект обладнання для контактної мережі та вантажівок розробили спільно компанії Siemens і Scania. За інформацією Siemens, при електроживленні транспорту ефективність в перерахунку на кілометр збільшується майже в два рази (більш ніж на 80%). Так, при русі 60-тонної вантажівки на відстані 200 000 км гіпотетична економія від використання контактної мережі становить 75 000 євро (в цінах 2014-го), що повністю окупає вартість модернізації вантажівки та інші супутні витрати.

Використання електродвигунів дозволяє також здійснювати рекуперацію енергії гальмування, що теж трохи підвищує ефективність. Це додаткова перевага, також як екологічні вигоди від зниження шуму і зниження забруднення атмосфери вихлопними газами.

На думку шведської влади, цей демонстраційний приклад повинен показати, що до 2030 року транспортний сектор Швеції може досягти поставленої мети і відмовитися від використання викопного палива. Зараз автомобільний транспорт в Швеції генерує приблизно третину всіх викидів вуглекислого газу в атмосферу, так що плани уряду можуть значно поліпшити екологічну обстановку. Звичайно, за умови, що інші країни світу теж знизять викиди парникових газів на третину.

Нагадаємо: нині влада Норвегії обговорює законопроект за яким автомобілі на викопному паливіперестануть використовувати вже до 2025 року.

Випробування на двокілометровій електрифікованому ділянці шосе триватимуть два роки. Після цього буде прийнято рішення, чи застосовувати технологію на інших магістралях. Крім Швеції, аналогічний експеримент «електричного шосе» eHighway готується в Каліфорнії за сприяння компаній Siemens і Volvo.

facebook