fbpx
Економіка
Україну в 2017 році очікує економічне зростання – міжнародний експерт

Через три роки після Революції гідності українська економіка стабілізувалася і готова до зростання. Але яким воно буде: повільним або швидким? Загрози для України ще попереду, але можливостей більше. Про це в своїй статті пише експерт Atlantic Council Андрес Аслунд, повідомляє zn.ua.

Серед українських успіхів Аслунд називає скорочення дефіциту бюджету з 10% до 3% від ВВП. Державний борг стабілізувався на рівні 80%, хоча МВФ боявся, що він вийде з під контролю. Крім того, уряд скоротив непомірний податок на заробітну плату з 45% до 22%. Іноземні платежі досягли балансу, завдяки необхідної девальвації гривні, а обмінний курс стабілізувався на ринках. Українські золотовалютні резерви зросли з 5 мільярдів доларів станом на лютий 2015 року до 15 мільярдів станом на кінець 2016- го, що дозволило зменшити жорсткі заходи контролю з боку Нацбанку. Аслунд зазначає, що Україна змогла все це зробити, незважаючи на жорсткий економічний тиск з боку Росії. Аслунд звертає увагу на приватизацію ПриватБанку, з якої почалося завершення процесу очищення банківського сектору. Жорстка монетарна політика НБУ, на його думку, дозволила скоротити інфляцію з 61% в 2015-му до 12% сьогодні. Експерт також нагадує про хворобливе підвищення тарифів, яке, на його думку, було необхідним, а також про запуск системи держзакупівель Prozorro і системи електронного декларування. Однак, все це не поліпшило повсякденне життя українців.

Українська економіка виросла на 2% в третьому кварталі 2016 року, але обвал протягом попередніх двох років склав 17%. Якість державних послуг потрібно поліпшити. І цим варто зайнятися в 2017-му році. На думку Аслунда, новий рік повинен початися з реформи державного управління, яку Україна повинна проводити у співпраці з Євросоюзом. Громіздкі урядові структури треба спростити, модернізувати і зробити більш прозорими і відкритими. Автор звертає увагу на перші невеликі кроки в реформуванні систем освіти і охорони здоров’я. Але найбільш важливим завданням на 2017 рік він називає реформування системи юстиції України. Новий Верховний суд повинен з’явитися вже в березні. Автор сподівається, що реформований уряд буде краще співпрацювати з приватним сектором. Дерегуляція поступово відбувається, однак, на думку Аслунда, не варто чекати значних зрушень у фіскальній або митній системах. На це знадобиться ще рік.

Нинішні прогнози говорять про зростання в Україні на рівні 2-3% ВВП в 2017 році. Але він повинен стати роком значно більшого економічного зростання, жвавого експорту до Європи, на Близький Схід і в Китай. Скорочення інфляції і процентної ставки повинні пожвавити кредитування і внутрішнє інвестування. Виробництво енергоносіїв має теж пожвавитися зі зменшенням оподаткування. Однак Аслунд зазначає, що прогноз Atlantic Council щодо України не надто радісний. Найбільшою загрозою для неї він називає президентство Дональда Трампа в США, який, схоже, прагне знайти спільну мову з Володимиром Путіним. І ймовірно, що жертвою їхніх домовленостей стане Україна. Інша російська загроза ховається в судовому розгляді конфлікту між “Нафтогазом” і “Газпромом” в Стокгольмі. “Нафтогаз” вимагає 28 мільярдів доларів, а “Газпром” – 39 мільярдів. Тому це найбільший міжнародний арбітраж в історії. Вирок очікують у другому кварталі, але для врегулювання знадобляться роки. Зазвичай Україна отримує 4% ВВП щорічно від прямих інвестицій з-за кордону, але на протязі останніх трьох років вона не отримала нічого через російську військову агресію. Тому ці потоки лише мінімально відновляться в 2017 році.

Читайте також: ДОНЬКА ОЛЬГИ СУМСЬКОЇ ВИХОДИТЬ ЗАМІЖ

Джерело.

facebook