fbpx
Здоров'я
Вчені порадили відмовитися від вушних паличок

Американська академія отоларингології випустила оновлене клінічне керівництво з гігієни вух. У ньому фахівці рекомендують не користуватися ватними паличками (тупферами) і будь-якими іншими предметами, що проникають в зовнішній слуховий прохід, – пише N+1.

Вушна сірка являє собою нормальний секрет людського організму, призначений для захисту, очищення й змащення слухового проходу. Вона збирає на себе бруд, пил і відмерлі клітини, а також перешкоджає зростанню хвороботворних мікроорганізмів. Оновлення рогового шару шкіри слухового проходу і рухи нижньої щелепи забезпечують поступове виведення сірки назовні, де вона лущиться або змивається. Приблизно у одного з 10 дітей і одного з 20 дорослих трапляється надмірне накопичення вушної сірки, що призводить до погіршення слуху та можливого розвитку інших симптомів. Щоб не допустити цього, люди часто регулярно користуються ватяними паличками або іншими предметами для очищення зовнішнього слухового проходу.

Автори оновленого керівництва, заснованого на трьох клінічних директивах, п’яти систематичних оглядах і шести рандомізованих контрольованих дослідженнях, прийшли до висновку, що подібна практика є неприпустимою.

“Пацієнти часто думають, що запобігають скупчення вушної сірки, чистячи вуха ватяними паличками, скріпками, вушними свічками і незліченною кількістю інших неймовірних предметів. Проблема в тому, що подібні спроби лише погіршують ситуацію, оскільки проштовхують сірку вглиб слухового проходу. Все, що здатне проникнути в вухо, може пошкодити шкіру проходу і барабанну перетинку”, – пояснив глава робочої групи Сет Шварц (Seth Schwartz).

На підставі зібраних даних фахівці-отоларингологи дали наступні основні рекомендації з гігієни вух.

Не треба занадто захоплюватися миттям вух. Надмірне миття може викликати роздратування слухового проходу, привести до розвитку інфекції і підвищити ризик накопичення вушної сірки.

Не вводьте нічого в слуховий прохід. Ватяні палички і інші предмети можуть травмувати шкіру і барабанну перетинку, а також викликати зміщення слухових кісток, що призведе до втрати слуху, дзвону у вухах, запамороченням і іншим проявам травми вуха.

Не користуйтеся вушними свічками. Немає ніяких підтверджень того, що вони здатні видалити надлишок вушної сірки, зате можуть серйозно пошкодити слуховий прохід і барабанну перетинку.

Якщо у вас погіршився слух, з’явилося відчуття закладеності вуха або біль в ньому, зверніться за медичною допомогою.

Запитайте у лікаря, як ви можете самостійно запобігти надмірне накопичення вушної сірки, якщо ви до нього схильні. Деякі профілактичні методики мають протипоказання, і вибирати їх повинен фахівець.

Обов’язково зверніться за медичною допомогою, якщо з’явилися біль, кровотеча або незвичайні виділення з вуха. Ці симптоми не пов’язані з накопиченням сірки і вимагають професійного обстеження.

“Оновлене керівництво … служить суворим нагадуванням для пацієнтів про те, що здоров’я вух починається з них самих, і що багатьма речами не варто займатися, щоб не нашкодити собі. Люди схильні чистити вуха, оскільки вважають вушну сірку проявом неохайності. Ця невірна інформація призводить до небезпечних гігієнічним практикам”, – підсумував Шварц.

Тупфери, які часто позиціонуються як “вушні палички”, насправді не призначені для чищення вух – вони служать для взяття мазків і обробки ран.

Раніше великомасштабне популяційні дослідження, проведене в Новій Зеландії, виявило ще одну небажану сторону надмірного захоплення гігієною. Виявилося, що діти, які гризуть нігті і смокчуть пальці, в подальшому житті значно менше схильні до розвитку алергії, ніж їх однолітки, які не мають подібних звичок. Це підтверджує гігієнічну гіпотезу, вперше висловлену британським епідеміологом Девідом Стреченом (David Strachan) в 1989 році. Відповідно до цієї гіпотези контакт з брудом і мікробами в ранньому дитинстві знижує ризик розвитку різних станів, пов’язаних з надмірною активністю імунної системи.

Читайте також: НБУ ПОЯСНИВ, ЯК РОЗРАХОВУВАТИСЯ ГОТІВКОЮ ЗА НОВИМИ ПРАВИЛАМИ

Джерело.

facebook