fbpx
Економіка
Весна “порадує” українців підвищенням цін і тарифів
Українців очікує зростання цін на продукти харчування і комунальні послуги. Найбільше «додадуть» в ціні овочі, а ціни на м’ясо і молочну продукцію найближчим часом знизяться на кілька відсотків. Крім того, з першого березня подорожчала електроенергія, в уже через кілька місяців можуть подорожчати вода і газ.

Борщовий набір в Україні навесні може подорожчати на 30%.

«Борщовий набір (капуста, буряк, морква, цибуля) найближчим часом подорожчає максимум на 30%. Це сезонне зростання цін. Є ще один додатковий стимул для зростання – з’явиться новий урожай, а він завжди дорожче », – пояснює експерт аграрних ринків УКАБ Євген Дворник.

Вартість огірків і помідорів на початку весни буде залежати від курсу долара.

«В Україні немає виробництва ранніх овочів, ціни на них прямо залежать від курсу національної валюти. Але вже в травні на ринку з’являться огірки і помідори з українських теплиць, пропозиція виросте, але ціни все-таки будуть високими », – пояснює Дворник.

М’ясо найближчим часом буде дешевшати, головна причина – зниження попиту на ринку через Великий піст. Така ситуація протримається до травневих свят, після зросте попит на яловичину і ціни збільшаться на декілька відсотків.

Православні і греко-католики через початок Великого посту (триватиме до 13 квітня) кардинально змінили свій раціон. Місце м’ясних продуктів на столах зайняли гриби і морепродукти. В результаті, відзначають експерти, ціни підскочили на 30-40%. У лютому печериці можна було купити в столичних супермаркетах за 35-40 гривень за кілограм, зараз же – за 50-55 гривень. Дорожчає також і зелень – імпорт скоротився через поганий врожай в Європі.

У той же час молочка навесні буде дешевшати. Уже зараз виробник відзначають зниження закупівельних цін на молоко.

«Починається сезон великого молока. Воно подешевшає на 5-7%, а ось ціни на молочні продукти зміняться тільки в квітні-травні, вони можуть подешевшати на 4-5% », – говорить експерт.

В Україні на 25% подорожчала електроенергія. Взимку перші 100 кВт * год електроенергії обходилися українцям в 71,4 гривні (71,4 копійки за кожен кВт * год), кожен наступний кіловат коштував 1,29 гривень. З першого березня перші 100 кВт * год вартують 90 гривень, а кожен наступний – 1,68 гривень.

Крім того, найближчим часом очікується подорожчання холодної води. Тариф на водопостачання розраховує кожне підприємство окремо. Складові тарифу одні для всіх: амортизація, зарплати, електроенергія, ремонт, податки і т.д. При цьому частка цих складових у кожного підприємства різна, це залежить і від устаткування, і від стану мереж, і від рівня заробітних плат. У 2017-му, як говориться в презентації Нацкомісії, що здійснює держрегулювання в сферах енергетики і комунальних послуг (НКРЕКУ), в середньому для українців холодна вода подорожчає на 9%. «Київводоканал» планує підняти свій тариф на 16,4%.

Одна з причин подорожчання води – зростання мінімальної зарплати в два рази. З першого січня зарплата українців повинна бути не менше як 3200 гривень. Підприємствам довелося переглянути фонд заробітної плати, а додаткові витрати закласти в нових тарифах. При цьому заробітні плати, за інформацією НКРЕКУ, найбільша стаття витрат. Наприклад, якщо українець витратив на холодну воду 100 гривень, 38,2 гривні піде на зарплати співробітникам місцевого «Водоканалу», 27,4 гривні витратять на світло (насоси працюють на електроенергії), 21,2 гривні – на банківські послуги, перевірку лічильників , решта – на ремонт, амортизацію і так далі.

Навесні також можливе подорожчання газу. В діючому тарифі на блакитне паливо закладена вартість тисячі кубометрів газу – 185 доларів. При цьому, згідно з проектом бюджету на 2017-й, тисяча кубометрів імпортного газу буде коштувати 245 доларів. Крім того, зріс і курс долара – газ купують в доларах, а продають в гривнях. Член наглядової ради Інституту енергетичних стратегій Юрія Корольчук впевнений – уряду доведеться в наступному році знову підвищити тариф на газ. Як підрахував екс-начальник Управління зі зв’язків з громадськістю «Нафтогазу» Валентин Землянський, газ, згідно з формулою Кабміну, в цьому році буде коштувати 9600 гривень за тисячу кубометрів (на даний момент 6800 гривень). У той же час Юрій Корольчук впевнений, що економічно обгрунтований тариф на газ зросте в наступному році на 25-60% (до 8,5-11 тисяч гривень).

З першого травня Кабінет міністрів скоротить соціальні норми споживання енергоресурсів для опалення, таке рішення уряд прийняв ще в лютому. В результаті в наступному опалювальному сезоні платити українцям з субсидій за опалення доведеться більше.

Норматив споживання газу в Україні всього за кілька років скоротили з 11 до 5,5 кубометрів на один квадратний метр. Новий норматив – 5 кубометрів газу на квадратний метр. Зараз субсидія покриває 330 кубів на опалення квартири площею 60 квадратних метрів, вже в наступному опалювальному сезоні «комунальну знижку» будуть нараховувати тільки на 300 кубів. Якщо при цьому продовжити спалювати 330 кубів, доведеться 30 кубів оплачувати.

facebook