fbpx
Суспільство
Як допомогти дитині навчитися дружити: порада психолога

Уміння дружити закладається з самого раннього віку, коли діти вчаться налагоджувати контакт.

Але не всім дітям дружба дається однаково легко. Як батькам допомогти дитині, яка скаржиться, що в школі або у дворі її ніхто не любить, знає психолог Ейлін Кеннеді-Мур.

“Ніхто мене не любить” або “Ніхто не хоче зі мною дружити” – досить часта скарга 7-річних дітей.

Які відносяться до себе занадто критично, але відчувати себе непопулярними і неприйнятними можуть діти будь-якого віку, запевняє психолог і дає кілька порад батькам.

Прислухайтеся до дитини і проявіть емпатію

Ми, дорослі, концентруємося на вирішенні проблеми, але іноді нам потрібно спочатку вислухати дитину, визнати і прийняти її почуття, і цього буде достатньо.

Скажіть так: “Схоже, у тебе сьогодні невдалий день” або “Я бачу, ти чимось засмучений”.

Якщо ваша дитина розкриється і розповість, в чому проблема, ви можете продовжити “віддзеркалювати” її почуття: “Тобі було прикро, коли він/вона так сказала” або “Це так неприємно!”, Так ви покажете, що розумієте дитину. Ви можете також запитати: “Хочеш, я обійму тебе?”

Якщо дитина відчуває себе знехтуваною однокласниками, їй потрібна додаткова любов вдома.

Не перестарайтеся

Так, це важко – бачити, як ваша дитина страждає, але пам’ятайте про те, що почуття дитини можуть швидко змінитися. Сьогодні вона говорить, що ненавидить такого-то хлопчика, а через кілька днів скаже, що вони стали кращими друзями і навпаки.

Це тому що дітям не вистачає почуття перспективи. Вони просто ще не пожили досить довго, щоб дивитися на речі ширше!

Якщо однокласник зачепив вашу дитину, ви напевно захочете “розібратися” з батьками кривдника. Не треба. Ви хочете захистити своє чадо, але ви ж не хочете, щоб конфлікт поширився і на батьків.

Звичайно, у разі небезпеки для вашої дитини потрібно діяти, у всіх інших випадках дозвольте дитині вирішувати ці проблеми.

Якщо дитина бачить ваше занепокоєння з приводу неї, то проблема тільки посилиться: адже це означає, що справа дуже серйозна, раз навіть мама засмутилася!

Збирайте інформацію

Якщо ця проблема з дружбою триває або повторюється, то, можливо, вам не вистачає інформації. Може, ваша дитина не все вам розповідає. Дітям важко побачити свою роль в міжособистісних взаємодіях.

Наприклад, ваша дитина сказала, що однокласник штовхнув ногою її стілець, при цьому ваше чадо не говорить, що перед цим однокласник кілька разів ввічливо попросив відсунути його.

Поговоріть з учителем, який бачить вашу дитину у взаємодії з іншими дітьми, і може розповісти вам, як це виглядає, більш об’єктивно. Ви також можете поспостерігати за тим, як ваша дитина спілкується з однолітками у дворі, в гостях, на перерві.

Будьте наставником

Коли ви зрозумієте, що ж відбувається, ви можете допомогти дитині навчитися дружити. Краще, звичайно, підготувати її, наприклад, до школи чи до початку будь-якої іншої ситуації, в якій йому потрібно соціалізуватися.

Ви можете порепетировать з дитиною, як вітати друзів, як відзначати успіхи інших, як спокійно реагувати, коли тебе дражнять, як розпізнавати, що іншим нудно, як справлятися з неприємною ситуацією.

Ви можете також підказати своїй дитині, які діти здаються вам більш відкритими для дружби. Адже не всім сподобається ваша дитина. Це нормально. Але продовжувати пропонувати дружбу того, хто її не хоче – шлях до страждання.

Читайте також: ЯК ЗНЯТИ СТРЕС ЗА 45 СЕКУНД

Іноді діти просто зациклюються на тому, що хочуть дружити з найпопулярнішими в класі дітьми і втрачають з поля зору тих, хто дійсно може бути їм прекрасним другом. Та й стара дружба стирається з часом, можливо, потрібно подружитися з кимось новим.

Вирощуйте дружбу

Ви не можете подружитися з кимось замість своєї дитини, але ви можете допомогти їх дружнім стосункам рости і розвиватися.

Якщо ви водите дитину після школи в гурток чи на дитячий майданчик, то там вона може познайомитися з дітьми, у яких схожі інтереси. Запрошуйте маленьких друзів ваших дітей до вас у гості.

Зверніться по допомогу в разі потреби

Буває так, що проблеми з дружбою вимагають професійної допомоги. Якщо вашу дитину труять в школі або загрожують йому, ви повинні вимагати втручання вчителя і директора.

Якщо труднощі у взаємодії з дітьми тривають у дитини кілька тижнів або місяців, то вам варто звернутися до психолога або психотерапевта, який допоможе дитині подолати труднощі.

Джерело.

facebook