fbpx
Лайфхаки
Як навчити дитину читати: важливі правила

Навчити дошкільника читати, чи не відбивши при цьому інтересу до книг, реально.

Як зрозуміти, що пора: ознаки психологічної готовності

  1. Дитина вільно говорить пропозиціями і розуміє значення сказаного.
  2. Дитина розрізняє звуки (то, що логопеди називають розвиненим фонематичним слухом). Простіше кажучи, малюк легко на слух зрозуміє, де будинок і цибулю , а де – те і люк .
  3. Ваша дитина вимовляє всі звуки, і у нього немає логопедичних проблем.
  4. Дитина розуміє напрямки: ліво-право, верх-низ. Опустимо момент, що дорослі часто плутають право і ліво.
  5. Для навчання читання важливо, щоб малюк міг слідувати за текстом зліва направо і зверху вниз.

8 правил, які допоможуть навчити дитину читати

Подайте приклад

У сім’ї, де є культура і традиція читання, діти самі потягнуться до книг. Читайте не тому, що це треба і корисно, а тому, що це в задоволення саме вам.

Читайте разом і обговорюйте

Ви читаєте вголос, а потім разом розглядаєте картинку, заохочуючи дитину до взаємодії з книгою: «А хто це намальований? А покажи у кішки вушка? А хто це поряд з нею такий коштує? ».

Старшим дітям можна задавати більш складні питання: «Чому він так вчинив? Як ти думаєш, що буде далі?».

Ідіть від простого до складного

Почніть з звуків, потім перейдіть до складах. Нехай першими стануть слова, що складаються з повторюваних складів: ма-ма, па-па, дя-дя, ня-ня . Після них переходите до більш складним сполученням: ко-т, жу-к, до-м .

Покажіть, що букви є скрізь

Зіграйте в гру. Нехай дитина знайде літери, які оточують його на вулиці і вдома. Це і назви магазинів, і пам’ятки на Інфостенд, і навіть повідомлення світлофора: буває, на зелений загоряється напис «Ідіть», а на червоний – «Чекайте стільки-то секунд».

Грайте

І знову грайте. Складайте кубики з буквами і складами, складайте слова, просите дитини прочитати вам якусь вивіску або напис на упаковці в магазині.

Використовуйте будь-яку можливість для тренування

Сидите в поліклініці в черзі або їдете кудись, діставайте книжку з картинками і коротенькими історіями до них і пропонуйте дитині почитати разом.

Закріплюйте успіх

Повторюйте знайомі тексти, шукайте в нових історіях вже відомих героїв. Зайчик-побігайчик зустрічається і в «Теремки», і в «Колобка».

Не змушуйте

Це, мабуть, найважливіше. Не забирайте у дитини його дитинство. Навчання не повинно йти через насильство і сльози.

Читайте також: КОЛИ БАТЬКИ РОЗЛУЧИЛИСЯ: ЯК ДОПОМОГТИ ДИТИНІ ПЕРЕЖИТИ СИТУАЦІЮ

В інтернеті та на плакатах, що рекламують «развивашки», вам будуть пропонувати суперсучасні методики навчання дитини читання в три, два роки чи навіть з народження.

Але будемо реалістами: в рік потрібна щаслива мама, а не розвиваючі заняття.

Міф про те, що після трьох уже пізно, міцно закладається в уми і серця втомлених батьків і активно підживлюється маркетологами.

Автори методик все як один наполягають на тому, що найприродніший процес пізнання для дитини – через гру, а не за допомогою занять, на яких батько виконує роль суворого контролера. Головний ваш помічник в навчанні – допитливість самої дитини.

Одні діти будуть займатися півроку і почнуть читати в три, іншим треба почекати пару років, щоб навчитися всього за місяць. Відштовхуйтеся від інтересів дитини.

Якщо йому подобаються книжки і картинки, то прийдуть на допомогу букварі і «складушка». Якщо він непосида, то на допомогу кубики і система Монтессорі.

У навчанні читання все просто і складно водночас. Якщо дитина часто бачить вас з книгою, у вас склалася традиція читати перед сном, ваші шанси зацікавити малюка читанням істотно зростуть.

Джерело.