fbpx
Україна
Як отримати безкоштовні ліки

З 1 квітня МОЗ запускає давно обіцяну програму реімбурсації (повернення вартості) деяких ліків, введення якої відкладалося два місяці через брак фінансування і організаційні зволікання.

Називається вона “Доступні ліки”, а аптеки, які беруть участь в програмі, будуть відзначені спеціальною наклейкою (див. фото). Як роз’яснили нам у прес-службі МОЗ, всі проблеми позаду, і програма почне працювати. Цього року на її реалізацію виділено 500 млн грн.н.

За словами в.о. міністра охорони здоров’я Уляни Супрун, такі програми давно діє в світі. Їх суть: держава повністю або частково компенсує аптекам вартість ліків від найпоширеніших хронічних захворювань. В Україні це – серцево-судинні, які є причиною 65% смертей в країні, діабет 2-го типу (інсулінонезалежний) – ним хворіють 1 млн осіб, і бронхіальна астма – 210 тис. осіб.

“Ціни на препарати в програмі реімбурсації встановлюються як медіана (усереднені), зберігається і вільний ринок. Участь аптек в програмі буде добровільним”, – заявила Супрун.

МЕХАНІЗМ. Щоб отримати ліки безкоштовно, треба спочатку звернутися до лікаря і отримати правильно виписаний рецепт встановленого зразка. У ньому вказується не назва ліків, а діючу речовину. Потім – “отоварити” рецепт в аптеці зі стікером “Доступні ліки” на вхідних дверях. При цьому лікарі виписуватимуть найдешевші ліки з встановленого Міністерством охорони здоров’я переліку. Якщо пацієнт хоче дорожчий (з того ж переліку), доведеться доплатити.

При відсутності ліків їх можна буде купити в іншій аптеці або почекати, поки з’явиться. Також пацієнти, як і раніше, можуть придбати будь-які зручні їм ліки без рецепта за повну вартість. МОЗ обіцяє, що аптеки отримають компенсацію з місцевих бюджетів протягом п’яти днів після подачі звітності (зазвичай її подають раз на 1-2 тижні).

ПІДГОТОВКА. Як ми з’ясували, до участі в програмі “Доступні ліки” поки що готуються тільки держполіклініка і комунальні аптеки в Києві і облцентрів. Глибинка і приватні аптеки вичікують. “Зараз головлікар якраз на нараді в райадміністрації з цього питання, з понеділка-вівторка лікарі отримають всі вказівки, перелік ліків, бланки рецептів, програма почне працювати”, – запевнили нас в центральній поліклініці Дніпровського р-ну столиці.

А ось, наприклад, влада райцентру Корсунь-Шевченківський на Черкащині ще чекає вказівок з області, хоча про програму знають.

Готові й держаптеки. “Ми з понеділка почнемо працювати щодо реімбурсації, досвід є, оскільки чотири роки тому була подібна програма для гіпертоніків і два роки тому – для діабетиків. Але тоді були затримки з оплатою, як би і зараз не повторилося”, – повідомила нам завідувачка комунальної аптеки Солом’янського району Києва. А ось на гарячій лінії однієї популярної всеукраїнської мережі приватних аптек відповіли, що в програмі участі не братимуть: “Нам це економічно нецікаво”.

ГРОШІ І ЧАС. Експерти прогнозувати успіх заходу поки що не беруться. “Щоб реімбурсація була ефективна, потрібні три речі: перелік препаратів на підставі доказової медицини, призначення ліків за протоколами лікування і ефективний облік препаратів. Найкращим способом буде створення єдиного електронного реєстру. Поки що цілісної картини від МОЗ не видно”, – говорить менеджер групи “Реформа системи охорони здоров’я” Олександр Ябчанка.

Виділених цього року державою на програму “Доступні ліки” 500 млн грн вистачить не всім. Наприклад, якщо ці гроші віддати лише гіпертонікам, яких в країні налічується 12 млн осіб, то їм дістанеться по одній упаковці недорогих ліків від тиску (30 таблеток), які потрібно приймати щодня. У МОЗ парирують, мовляв, головне зараз – відпрацювати механізм реімбурсації, а фінансування в майбутньому має бути збільшено.

Які препарати дадуть безкоштовно

Наводимо перелік діючих речовин ліків, з придбанням яких допоможе держава. Для серцево-судинних захворювань (ішемічна хвороби серця, гіпертонія тощо).

Це ліки з такими діючими речовинами: амідарон, амлодипін, атенопол, верапаміл, гідрохлортіазид, спіронокталон, фуросемід, дигоксин, еналаприл, ізосорбід динітрату, карведилол, клопідогрель, метопролол, нітрогліцерин , симвастатин, бісопролол. Для бронхіальної астми – беклометазон, будесонід, сальбутамол. Для діабету 2 типу (менш важкий) – метформін, гліказід.

Читайте також: ГРОЙСМАН РОЗПОВІВ, НА СКІЛЬКИ ЗРОСЛА СЕРЕДНЯ ЗАРПЛАТА В УКРАЇНІ

У МОЗ нам уточнили, що перелік стосується тільки препаратів українського виробництва. За словами терапевта вищої категорії Едуарда Михайлова, перелік практично не містить діючих речовин нового покоління, ефективніших і менш шкідливих для організму, ніж зазначені.

“Я їх рекомендуватиму пацієнтам, але запропоную і сучасніші препарати, нехай вони і дорожче”, – сказав нам лікар.

Джерело.

facebook