fbpx
Здоров'я
Як позбутися від дитячої плоскостопості: вправи і поради щодо вибору взуття

Плоскостопість – захворювання генетичне. Але що відрадно – його можна спробувати попередити або зменшити масштаби хвороби, якщо вона все-таки себе проявить.

Безумовно, основа профілактики плоскостопості – ортопедичне взуття. Адже більшу частину дня дитина проводить поза приміщенням: в дитячому садку або школі.

А важливий етап формування стопи якраз і відбувається в цьому віці. Але є ще ряд ефективних і не менш необхідний засобів.

Про них нам розповіли Олег Пилипчук, дитячий ортопед-травматолог вищої категорії Київської міської дитячої клінічної лікарні №1, кандидат медичних наук, і Тетяна Вакуловська, педіатр, директор КНП “Центр первинної медико-санітарної допомоги №4 Деснянського району столиці.

Зверніть увагу: домашній тест на плоскостопість (відбиток пофарбованої стопи на папері) не показовий для дітей до чотирьох років. До цього віку дитина має так звану фізіологічну плоскостопість.

Але краще перестрахуватися і показати дитину після трьох років лікарю (якщо в роду було таке захворювання): чотири відбитки з десяти повинні викликати у вас підозру.

Вправи, які допоможуть позбутись віж ведмежої ходи 

  • 3 раз на тиждень – у водойму на 40 хвилин 

Частіше і довше – краще. Під час руху у воді ноги дитини змушені їй чинити опір. А це масажує склепіння стопи, покращує рухливість суглобів, розтягує м’язи.

Дитину постарше вчіть ногами змахувати амплітудно, щоб працювали не тільки гомілки, але стегна і стопи: тоді ефект буде більшим.

  • Щоденно – ходьба на стопі

На носочках, на п’ятках, на зовнішній стороні стопи і на внутрішній. І чим частіше протягом дня дитина так ходить, тим ефективніше профілактика.

Дітей молодшого віку не муштруйте заняттями – їм нудно, вони швидко втомлюються, втрачають інтерес, відповідно, чинять опір і вередують.

Для них проводьте фізкультуру порціями протягом дня, краще – в ігровій формі: скажімо, ходимо на пальчиках, як миші, або перевалюємось з боку в бік, немов ведмежата.

  • Біля умивальника постеліть килимок з голками 

Масаж на килимках з камінням або жорстким ворсом/м’якими голками також попереджає плоскостопість.

Нехай дитина переминається з ноги на ногу на ньому, коли кожен ранок і вечір буде по 2-3 хвилини чистити зуби. Дітям молодшого віку постеліть килимки в місцях, по яких проходить їх маршрут по квартирі.

Наприклад, з дитячої в кухню. На пікніку, на дачі, в парку нехай ходить босоніж. А на пляжі, граючи в квача або просто пустуючи на узбережжі, нехай робить повороти стопою, немов вкручуючи ноги в пісок.

  • Перегляд ТБ, перекочуючись на ногах 

Дітям часто буває нудно робити зарядку заради зарядки. А ось під час перегляду мультика або улюбленої передачі помахати ногами вони погодяться охочіше

Нехай, стоячи рівно, малюк перекочується з п’яти на пальці (хоча б 20 разів) – це зміцнить звід стопи.

  • Головні ознаки ортопедичного взуття 

Нерідко взуття, яке не має ніяких лікувальних або профілактичних властивостей, здається недосвідченому обивателеві ортопедичним, або за таке його видають жадібні продавці.

Але існує п’ять ознак, за якими можна відрізнити корисне взуття від підробки.

  • Задник – вище гoлeнoстопа, багатошаровий 

Для дошкільнят задник повинен бути вище голеностопа на 1,5-2 см: він забезпечить гармонійний ріст суглоба і захистить м’які хрящі дитини від травм.

Дітям від шести років задник повинен бути лише по щиколотку – він дозволить вільно бігати і одночасно буде фіксувати п’яту.

Читайте також: БЕЗ ПАНІКИ: ЩО ПОТРІБНО РОБИТИ, ЯКЩО ВТРАТИВ БАНКІВСЬКУ КАРТУ

  • Супінатор обов’язковий

Він додатково підтримує стопу і не дає їй завалюватися в різні боки. При натисканні повинен бути пружним і в той же час не продавлюватися.

Супінатор виконує свої функції не тільки коли вмонтований в взуття, а й якщо знімний.

  • Підбори потрібні: до 1 см 

Вони допомагають тримати поставу і розподіляти навантаження на стопу рівномірно. Вік дитини не має значення – підбори повинні бути від 0,5 до 1 см.

Саме така висота забезпечує м’яке перекочування при ходьбі з п’яти на носок. Інакше ахіллове сухожилля коротшає, і навантаження припадає на передній відділ стопи. А це вже загрожує розвитком поперечної плоскостопості.

  • Ортез – мінімум три шари 

Тільки такий добре амортизує рухи, а їх дитина робить просто неймовірну кількість за день. Плюс він рівномірно розподіляє вагу, яка припадає на ступню.

Але, не дивлячись на багатошаровість, ортез не повинен бути занадто жорстким.

  • Підошва повинна добре гнутися

Вона не буде напружувати зв’язки і зможе підлаштовуватися під руху стопи.

Джерело.

facebook