fbpx
Суспільство
Як розбагатіють українці в цьому році: зарплати, пенсії і виплати

Українцям в цьому році проіндексують соціальні стандарти і перерахують пенсії. Індексація вплине не тільки на розмір соціальних виплат, а й субсидії. Сайт “Сегодня” з’ясував, скільки заробляють українці і що може змінитися в 2017-му.

Скільки заробляють українці

В середньому українці заробляють 6 407 гривень, йдеться в даних Держстату. Статистика враховує лише офіційні зарплати, в той час як, за даними податківців, до 60% роботодавців частина грошей виплачують “в конвертах”.

Варто також враховувати, що розмір зарплат у невеликих містечках, обласних центрах і в столиці може відрізнятися в кілька разів. Наприклад, середня зарплата в Тернопільській області – 4 936 гривень, а в Києві – 10 233 гривні.

Найбільше традиційно заробляють українці, зайняті в сфері авіаційного транспорту. Наразі їх середній офіційний заробіток досяг 26 874 гривні. Середня зарплата більше десяти тисяч у IT-шників, страховиків і фінансистів.

А трохи більше мінімалки – 3419 гривень – заробляють кур’єри і листоноші. До слова, за даними великого кадрового порталу work.ua, в Києві середня зарплата, зазначена в вакансія, досягла 8776 гривень. Це на кілька тисяч менше, ніж офіційна середня зарплата.

На початку року значно зросли зарплати технічного персоналу: мінімалку підвищили в два рази, з 1600 до 3200 гривень.

Перспективу розвитку має сфера гостинності, особливо в столиці, Одесі, Львові, містах-мільйонниках, вважає експерт. У наступному році будуть затребувані кухарі, офіціанти, вважає HR-експерт rabota.ua Тетяна Пашкіна.

Крім того, як зазначає експерт, за останні півтора року кількість вакансій в інших країнах для українців потроїлася. Половина – польські вакансії. 2/3 – різноробочі, будівельні спеціальності, сфера обслуговування, слюсарі, водії-далекобійники.

На другому місці за кількістю вакансій – Чехія (також найбільше затребувані різноробочі) У Литві є достатня кількість вакансій для водіїв-далекобійників.

“Якщо ми говоримо про Німеччину, там часто зустрічаються вакансії для програмістів і лікарів, але при цьому потрібні і робочі.

Часом трапляються вакансії від наших колег з СНД, це Грузія, Казахстан. У Казахстані, як правило, потрібні агрономи, хіміки. Велика частина – виробничі робочі”, – зазначає експерт.

Зарплати в приватному секторі за підсумками року можуть збільшитися на 10-30%. “Те, що стосується бізнесу, він додає зарплати в коридорі від 10 до 30% за різними співробітникам в рік.

Але це середня температура по лікарні. В принципі, при гарній “погоді”, 30% – той максимум, на який підвищуються зарплати. якщо компанії в 2016-му спрацювали добре, і у них амбітні плани на 2017-й, зарплати можуть вирости максимально.

Якщо будуть якісь стримуючі фактори – 10-20% це стільки, скільки можна додати до зарплати”, – зазначає HR- експерт rabota.ua.

Індексацію перенесуть на жовтень

Соціальні стандарти українцям підвищують два рази в рік: у травні та грудні. Якщо пенсійну реформу підтримають парламентарі, виплати проіндексують на 5% вже в жовтні цього року.

Так, в рамках індексації прожитковий мінімум планують підняти з 1624 до 1700 гривень, а мінімальну пенсію з 1312 до +1373 гривень. Прожитковий мінімум в Україні – умовна величина, пояснює старший науковий співробітник Інституту демографії та соціальних досліджень Лідія Ткаченко.

Скасувати його складно, оскільки визначення “прожитковий мінімум” зустрічається навіть в Конституції, і для змін необхідно зібрати 300 голосів народних депутатів.

До прожиткового мінімуму прив’язані деякі виплати, в тому числі пенсія по втраті годувальника. У разі смерті одного з батьків одинока мати або батько мають право на щомісячну пенсію на дитину до 18 років (для студентів до 23 років). Розмір цієї пенсії залежить від прожиткового мінімуму і доходу сім’ї.

Так, від прожиткового мінімуму на дитину забирають середньомісячний дохід сім’ї на одну людину. Різницю одинокому батьку виплачують щомісяця. Якщо дохід сім’ї не змінюється, а прожитковий мінімум зростає – виплати підвищують.

Наразі в Україні мінімальну пенсію отримують близько восьми мільйонів чоловік. Після індексації їх виплати зростуть на 61 гривню. Правда, крім індексації Кабмін планує провести “осучаснення”.

В результаті більше п’яти мільйонів українців отримають надбавку від 50 до понад 1000 гривень. У формулі розрахунку пенсій є показник середньої заробітної плати за три роки. Ця цифра щороку зростає, а ось пенсії не перераховували більше п’яти років.

В результаті у частині пенсіонерів виплати розраховані з урахуванням середньої зарплати за три роки в розмірі 1197 гривень, в той час як за 2014-2016 роки реальна середня зарплата виросла до 3764 гривень. Саме з цією цифрою і планують провести “осучаснення”.

Варто зазначити, що індексація також впливає і на субсидії. Тим, хто офіційно не працює, при підрахунку знижки беруть до уваги дохід в розмірі двох прожиткових мінімумів. А після індексації це більше, ніж мінімальна зарплата – 3400 гривень.

Розмір прожиткового мінімуму також закладено в формулу розрахунку субсидії. Дохід на одного члена сім’ї ділять на два прожиткові мінімуми і множать на 15%.

Отримана цифра – відсоток від доходу сім’ї, який вважається як “обов’язковий платіж”. Якщо платіжка вище цієї суми, решту платить держави.

Наприклад, якщо зараз сім’я з трьох осіб з двома мінімальними зарплатами повинна віддавати за комуналку не більше 630 гривень, після індексації ця сума знизиться до 602 гривень.

Читайте також: ВЧИТЕЛЯМ ПІДВИЩАТЬ ЗАРПЛАТУ: КОЛИ І НА СКІЛЬКИ

Чи станемо багатшими?

Кабінет міністрів кілька днів тому погіршив макроекономічний прогноз. Так, інфляція, за підрахунками уряду, за підсумками року може скласти 11,2%.

А соціальні стандарти українцям підвищать всього на 10,2%. Якщо уряд не перегляне індексацію, в середньому українці “збідніють” ще на 1% – зростання доходів “з’їсть” подорожчання товарів і послуг.

Зазначимо, з 2014 року ціни в Україні зросли на 80%, а соціальні стандарти – всього на 31%. “Кумулятивна інфляція була достатньою високою. Вона склала за кілька років 70%.

Для того, щоб реальні доходи зросли – соцстандарти мали збільшитися на 70%. Що стосується більш усередненого показника, це рівень інфляції за станом трьох років діє до: 2014, 2015 і 2016. Кумулятивний рівень інфляції перевищить позначку в 90%.

Для того, щоб українці як мінімум не втратили свої доходи, повинні отримувати доходи в 1,9 рази більше”, – пояснює виконавчий директор фонду блайзерів Олег Устенко.

До слова, прожитковий мінімум в Україні один з найнижчих серед пострадянських країн. Наприклад, в Росії прожитковий мінімум – 186 доларів, в Білорусі – 96 доларів, в Грузії – 68 доларів, Казахстані – 79, а в Україні – лише 58 доларів (дані для всіх країн на початок цього року).

facebook