fbpx
Лайфхаки
Як розпізнати психічний розлад за манерою спілкування

Будьте уважні до дрібниць: іноді дивна поведінка людини – не що інше, як симптоми зaxвopювання.

Депресія

За даними ВООЗ, депресія – найпоширеніше психічне зaxвopювання: їм страждає понад 300 мільйонів чоловік у всьому світі. При депресії спостерігається стійке зниження настрою і самооцінки, втрата інтересу до життя і колишніх захоплень, песимізм, розлад сну і апетиту.

 • Мова людини в депресії має свої особливості:
 • Тихий голос.
 • Відсутність бажання вести бесіду.
 • Довгий роздум перед відповіддю, загальмованість, ретельний підбір слів.
 • Часте використання слів з негативним забарвленням ( «самотній», «сумний», «нещасний»), займенники «я» і слів, що виражають тотальність ( «завжди», «нічого», «цілком»).

Крім того, існує поняття маскованих депресії, коли людина приховує свої проблеми і намагається здаватися щасливим.

Розпізнати розлад в цьому випадку непросто: співрозмовник завжди буде заперечувати всі життєві труднощі. Може відпускати жарти про самогубство.

Масковану депресію розпізнати важче. Такі пацієнти будуть намагатися не зачіпати в діалозі проблемні для них теми, підкреслювати, що у них в житті все добре. Але варто почати розмову про сферах, де вони зазнають труднощів, ми побачимо туга на обличчі і почуємо фрази: «Куди мені поспішати? Все встигну, у мене все життя попереду».

 • Біполярний афективний розлад (БАР)

Біполярний афективний розлад , або маніакально-депресивний психоз, – це ще одне психічне захворювання, пов’язане зі зміною настрою. Їм страждає близько 60 мільйонів чоловік в світі.

Життя таких людей проходить в двох режимах: маніакальному і депресивному. Тривалість кожного періоду індивідуальна і непередбачувана, може становити від декількох днів до декількох місяців.

Маніакальна фаза відрізняється неймовірним підйомом настрою і сил, підвищеною активністю, в тому числі сексуальної. Енергії так багато, що людина перестає спати і їсти, він весь час зайнятий. Мова хворого в маніакальною фазі відрізняється наступними ознаками:

Надмірна балакучість. Людина схвильований, перескакує з однієї думки на іншу.

Хвастощі, впевненість в собі і в здійсненності своїх планів. Людина розповідає, що готовий перевернути гори і завершити багато різних проектів.

Читайте також: 12 МУДРИХ ПОРАД: ЧОЛОВІК І ДРУЖИНА ПОВИННІ БУТИ ВСІМ ОДИН ДЛЯ ОДНОГО

Маячні ідеї (проявляються в особливих випадках). Наприклад, хворий може говорити, що йому всі заздрять і хочуть заподіяти шкоду.

Депресивна фаза супроводжується занепадом сил, самооцінки, сексуального бажання, втратою інтересу до колишніх захоплень і життя в цілому. Людина пригнічена, загальмований, не хоче ні з ким спілкуватися. У важких випадках планує самогубство.

 • Генералізований тривожний розлад

До цього захворювання схильна третина населення планети. Людина постійно відчуває занепокоєння і тривогу , страждає від неприємних відчуттів в тілі: тремтіння, пітливість, запаморочення, дискомфорту в районі сонячного сплетіння. Занепокоєння зазвичай викликають різноманітні страхи, пов’язані з майбутнім.

Серед особливостей спілкування:

Розповіді про власні страхи. Людина боїться то літати на літаку, то сідати в ліфт, то спілкуватися, то заходити в незнайомі місця.

Постійне обурення і скарги, в тому числі на стан здоров’я.

Найчастіше це самотні люди, які не досягли успіху в особистому житті і роботі. Часто вони чимось обурені: керівництвом країни або компанії, де працюють, обстановкою в державі або будинку – всім, з чим в житті стикаються.

 • Компульсивний розлад (ОКР)

Ще одне зaxвopювання, пов’язане з тривогою. При ньому у хворого виникають нав’язливі лякаючі думки, з якими він не здатний боротися.

Щоб позбутися від тривоги, людина виконує якийсь ритуал: плює через ліве плече, перевіряє всі замки в будинку, миє руки і так далі. Ці дії можуть здаватися безглуздими, проте вони допомагають хворому ненадовго полегшити стан.

Людини з ОКР можна розпізнати за тими ж ознаками в промові, що і хворих на генералізований тривожним розладом. Це скарги, недовірливість, повторювані розмови про страхи.

Однак набагато ефективніше буде поспостерігати за його поведінкою, відстежити ритуал. Типовий хворий ОКР – американської винахідник Говард Хьюз, про життя якого знятий фільм «Авіатор». Він постійно мив руки, тому що боявся підхопити заразу.

Xвopих ОКР дуже важко виявити по фразам в промові, виняток – якщо сама людина захоче розповісти вам про те, що його турбує. Помітити їх нескладно, якщо поспостерігати за людьми в парку, наприклад.

 • Посттравматичний стресовий розлад (ПТСР)

Розлад може виникнути після перенесеної травмуючої ситуації, найчастіше пов’язаної з загрозою для життя. Хворі – жертви сексуального або іншого нacильcтва, терактів, учасники військових дій.

Вони намагаються уникати розмов, місць і ситуацій, які можуть нагадувати їм про пережиті події, проте спогади постійно повертають їх туди. В особливо важких випадках xвopий може витіснити подія з пам’яті, як би забути.

Xвopi ПТСР страждають одночасно від депресивної і тривожної симптоматики, тому в їхній мові можна зустріти ті ж ознаки, що і у хворих депресією або тривожним розладом.

Помітити щось по їх висловлювань важко, тому що вони намагаються ні з ким не спілкуватися, живучи в своїх переживаннях. Але якщо діалог все-таки відбудеться, то ви не почуєте ні слова про щастя, радості та кохання. Співрозмовник з ПТРС або буде небагатослівним, або присвятить свою розповідь те лихо, яка з ним трапилася.

 • Шизофренія

На шизофренію страждають 23 мільйони людей в усьому світі. Це серйозне психічне захворювання, яке супроводжується порушенням мислення, сприйняття реальності, емоцій, мови та поведінки.

У xвopих відсутній критичне ставлення до свого стану, в більшості випадків вони впевнені, що здорові.

Розпізнати шизофренію можна за такими ознаками:

 • Недовірливість і параноя. Людина може бути впевнений, що його переслідують або хочуть нашкодити.
 • Грандіозні ідеї та плани.
 • Маячні ідеї. Хворий може думати, що світ давно захопили інопланетяни.
 • Нездатність вести діалог і формулювати думки. Вони або обриваються десь посередині пропозиції, або складаються з безладного набору слів.

Одне з найбільш яскравих проявів шизофренії в мові – це безглузда симптоматика переслідування. Xвopий буде впевнений, що йому вставляють палиці в колеса, за ним стежать. Він буде шепотіти про свої здогади вам на вухо, озираючись на всі боки.

Пам’ятайте: поставити діагноз по одній тільки мови і манері спілкування не можна. Однак якщо вам здається, що поведінка близької людини змінилося, то проявіть спостережливість. При наявності описаних симптомів краще показати його лікаря.

Джерело.

Related Post