fbpx
Економіка
Як Україна домовляється з МВФ: меморандум тримають у таємниці

Міжнародний валютний фонд обіцяє вже в кінці березня схвалити Україні черговий транш в $1 млрд. Про це повідомили у самому Фонді. Меморандум про співпрацю з Україною на 2017-2018 роки теж оновили, але що записано в документі, поки невідомо. Що потенційно може вимагати від Києва МВФ і як це вплине на життя українців

КУРС НА МІЛЬЯРД. Чутки, що оновлений меморандум узгоджений, з’явилися в перший день весни. А 4 березня глава місії МВФ в Україні Рон Ван Роден офіційно підтвердив цю інформацію, підкресливши: тепер у виконавчої ради розв’язані руки для рішення щодо траншу. Пізніше про успішні переговори відрапортував у соцмережах і міністр фінансів України Олександр Данилюк. Нагадаємо: за програмою співпраці з МВФ, схваленої в 2015 році, Фонд повинен був виділити $17 млрд за чотири роки.

Ці гроші направляються в золотовалютні резерви НБУ для підтримки курсу гривні. Але поки Україна отримала лише три транші на загальну суму $7,7 млрд. Решту майже $9 млрд ми повинні отримати протягом трьох років — якщо виконаємо вимоги, висунуті Фондом.

Зміст нового меморандуму і перелік тих вимог традиційно тримають у найсуворішому секреті: “Через складну соціальну обстановку в країні вирішено поки що тримати меморандум у таємниці”, — сказали нам нардепи відразу з трьох фракцій. У свою чергу, віце-прем’єр Павло Розенко в кінці минулого тижня запевнив, що в новому варіанті меморандуму не міститься загрози для соцсфери або наміру обмежити права пенсіонерів: “В останньому варіанті меморандуму немає згадок про підвищення пенсійного віку. Питання пенсійного віку та пенсійної реформи повинні обговорюватися в уряді, суспільстві та експертному середовищі. Остаточне рішення залишиться за депутатами ВР”.

ЗЕМЛЯ І ПЕНСІЇ. Факт, що такий важливий документ ховають від громадськості, експерти оцінюють негативно. “За важливістю він мало поступається бюджету країни і значущим соцзаконам. Нести його в МВФ можна тільки після експертної оцінки і широкого суспільного діалогу, — вважає політолог Руслан Бортник. — Хоча, за непрямими ознаками, вже можна назвати чотири ключові положення, які потраплять у новий меморандум. Впевнений, не обійдеться без вимоги скасування мораторію на продаж сільгоспземель — тим більше в парламенті під це є кілька законопроектів. Обов’язково буде пенсійна реформа: може, і не підвищення віку, але збільшення трудового стажу для отримання пенсій — точно. І стоятиме питання скорочення кількості держслужбовців приблизно на 100 тисяч осіб (сьогодні їх в Україні 260 тисяч. Останнє питання — розширення списку підприємств, які підпадають під приватизацію”.

З колегою згоден і політексперт Вадим Карасьов: він у представлений перелік додає ще вимоги зменшити дефіцит Пенсійного фонду і широкий блок антикорупційних питань. “Зараз нам потрібно чекати засідання директорату МВФ, яке відбудеться в кінці березня. Якщо до цього часу парламент покаже бажання працювати щодо реформ чи прийме якісь окремі рішення, то у березні в нас буде схвалення. Тоді транш ми зможемо отримати до кінця першого півріччя”, — говорить Карасьов.

НБУ, мвф, Данилюк, мінфін, Гонтарєва, реформи

Читайте також: ЩО ПОДАРУВАТИ НА 8 БЕРЕЗНЯ: ЧОЛОВІКИ ГОТУЮТЬ 

Джерело.

facebook