fbpx
Україна
Як українці ставляться до грошей: половині українців не вистачає зарплати

Більшість українців вважають, що гроші дають їм свободу і відчуття безпеки — про це свідчать дані соцопитувань. Так, група “Рейтинг” провела дослідження: протягом тижня опитали 2 тисячі респондентів у віці від 18 років з усіх куточків країни. “Сегодня” дізналася, як народ ставиться до матеріальних багатств і які комплекси відчуває з цього приводу (див. інфографіку).

Як показало соцопитування, сприйняття грошей безпосередньо залежить від регіону проживання людини.

“Думка про те, що гроші — це статус і влада, найбільше підтримують на Сході. У той час як мешканцям Півдня та Центру більше імпонує думка про те, що гроші потрібно контролювати та економити. Цікаво, але на Заході найменше вважають, що гроші дають свободу і почуття безпеки”, — відзначають автори дослідження. Психологи пояснюють це тим, що східні регіони традиційно були найбагатшими, а гроші — основним мірилом. “А ось у центральних областях через активні економічні процеси підвищена усвідомленість фінансової діяльності — треба знімати квартири, платити за кредитами, страхування та інше. Бо тут люди більше схильні до контролю та економії”, — говорить психолог Лілія Вороніна.

Крім того, дослідження показують: молодь втричі частіше поділяє думку, що гроші — це імідж і повага. А от пенсіонери вдвічі частіше сприймають гроші як зло. “Жінки, порівняно з чоловіками, більш схильні до думки, що гроші слід економити і контролювати”, — зазначають соціологи.

Психологи пов’язують це з тим, що жінки традиційно займаються в сім’ях контролем фінансів. “Що стосується вікових категорій, то результати опитування показують, що молодь більш об’єктивна у сприйнятті реальності. У той час як літні люди більш чуйні до політичних скандалів, обурені соціальною нерівністю і відрізані від грошових потоків — бо гроші для них асоціюються з агресією”, — пояснює Вороніна.

Тим часом 12% опитаних українців вважають, що багатим бути соромно, а от в тому, що соромно бути бідним, впевнені 31% респондентів. При цьому найбільше своєї бідності соромляться жителі східних регіонів. “Тут відбиток завдає військовий конфлікт на Донбасі. Зарплати там завжди були вищі, ніж по країні в середньому, і пенсії також. Тепер же в умовах війни людям особливо важко змиритися з нестатками, — вважає психолог. — А ось багатства народ соромиться в основному тому, що зараз у суспільстві всі розлючені, зростає розрив між бідними і багатими. І людина не хоче в голос кричати про свої немаленькі доходи”.

Цікаво, що половина опитаних (52%) погодилася з тим, що багаті люди можуть бути успішними та ефективними політиками. “На Сході і Заході більше тих, хто вважає, що багаті люди можуть бути політиками. Чим молодші респонденти, чим вищий рівень їхньої освіти і рівень доходів, тим більше вони схильні розділяти це твердження”, — кажуть у “Рейтингу”. Психологи пояснюють це тим, що молодь вважає, що людина, яка змогла заробити гроші для себе, буде ефективним управлінцем для країни.

Половині українців не вистачає грошей

Згідно з результатами дослідження, 40% опитаних хотіли б, щоб оточуючі вважали їх багатими людьми, і приблизно така ж кількість (41%) — навпаки, проти обману. При цьому довше працювати для отримання додаткового доходу готові лише половина респондентів — 56%. “Таких людей найбільше виявилось на Заході, а найменше у східних регіонах, — відзначають автори дослідження. — При цьому, чим молодші респонденти і чим вищий рівень їхнього доходу, тим більше серед них заявили про готовність працювати понаднормово. У гендерному питанні тут лідирують чоловіки”.

Читайте також: ЧОМУ ЛЮДИ ТАК ЛЮБЛЯТЬ СОЛОДКЕ: НЕЗВИЧНЕ ПОЯСНЕННЯ

Тим часом більше половини українців (56%) твердо впевнені в тому, що їм недостатньо їхньої зарплати, 27% кажуть, що грошей більше не вистачає, ніж вистачає, і лише 14% — повністю задоволені своїм доходом. “На Заході трохи більше людей, яким досить зароблених грошей, у порівнянні з іншими регіонами”, — говорять автори опитування.

Психологи пояснюють це тим, що мешканці Західної України менше зациклені на матеріальних цінностях.

Джерело.

facebook