fbpx
Суспільство
Які загрози чекають дітей в соціальних мережах

В Україні зростає популярність смертельних ігор серед підлітків. Завдання школярі отримують через групи в соціальних мережах під назвою “Синій кит”. Адміністратори цих груп схиляють підлітків до самогубства. Якщо дитина відмовляється себе вбивати, злочинці обчислюють IP-адресу учасника та загрожують тим, що за боягузтво доведеться відповісти його рідним. Але “групи смерті” не єдина загроза для дітей – в соцмережах повно шахраїв, що завойовують дитяче довіру.

Як батькам убезпечити дитину в соцмережах  розповів заступник начальника управління департаменту кіберполіції Олександр Паламарчук.

– Як просувається робота по “групах смертей” в соцмережах? 2 березня поліція провела обшуки у адміністраторів “синіх китів”?

– Щодо інформації про “синіх китів”, проведення обшуків і затримання потрібно звертатися в Генеральну прокуратуру, до Головного слідчого управління. Без їхнього дозволу ми не маємо права її розголошувати.

– Але ви займаєтеся виявленням “груп смертей”?

– Так. Ми виявили в соцмережах близько півтисячі таких груп. Серед них є і учасники з України.

– Яка робота проводиться з учасниками цих груп?

– Коли ми виявляємо такі групи, спочатку встановлюємо їх адміністраторів і “поводирів”. Потрібно розуміти, що адміністратор – це творець групи, а “поводирів” може бути кілька. Збираємо по ним матеріали і направляємо в слідчі органи для порушення кримінальних проваджень. Відповідно блокуємо групи, направляючи офіційний лист до адміністрації соціальної мережі. Як правило, в 99% випадках адміністрації йдуть назустріч і блокують групи по нашим зверненням, не чекаючи рішення суду.

– Крім “груп смертей”, які ще загрози існують для дітей в соцмережах? Є факти, коли з ними зв’язуються шахраї.

Такі факти непоодинокі. Спілкуючись в інтернеті, не завжди зрозуміло, з реальним чи людиною маєш справу. Є таке поняття, як “дружні афери”, коли після тривалого спілкування зловмисник входить в довіру, а потім повідомляє, що у нього виникли проблеми, наприклад, зі здоров’ям і просить допомоги. В інтернеті необхідно бути уважним подвійно. Потрібно розуміти всі ймовірні загрози. Якщо відразу пояснити дитині, що за аккаунтом в соцмережі може виявитися шахрай, це не дозволить їй стати жертвою. Щоб цього не сталося, повинен бути батьківський контроль. Ми живемо в інформаційну епоху – 40-50% часу проводимо в мережі або поруч з комп’ютером. Кожна річ вимагає уваги і захисту. Також і гаджет вимагає елементарного набору програм захисту, правил користування інтернетом.

Якщо відразу пояснити дитині, що за аккаунтом в соцмережі може виявитися шахрай, це не дозволить їй стати жертвою.

– Проти шахраїв ви також боретеся? Як їх виявляєте?

– Так, виявляємо і затримуємо. Методи різні, і кожен випадок індивідуальний. Розкривати наші інструменти для громадськості нерозумно. Серед ваших читачів можуть бути і зловмисники, які можуть використовувати цю інформацію.

– Які ще загрози для дітей існують в соцмережах?

– Найбільша небезпека в тому, що діти не розуміють те, що не можна настільки відкривати свої особисті дані. Давати злочинцям інструмент для втілення їх цілі. Плюс соцмереж в тому, що можна не вказувати своє справжнє ім’я, що могло б закрити можливості для зловмисників. Діти цього не розуміють. Як правило, в соціальних мережах залишають практично всі персональні дані про себе в загальний доступ.

Стосується це не тільки дітей. Потрібно використовувати можливість робити сторінку закритою, щоб доступ до інформації був тільки у друзів. Персональні дані можуть використовуватися для доступу до багатьох речей: коли підліток стає повнолітнім – це доступ до платіжних інструментів, електронної пошти, акаунтів в соцмережах. Цим користуються зловмисники. Наприклад, затягують в такі “групи смертей”. Є такий вислів “Хто володіє інформацією, той володіє світом” – чим більше інформації ми даємо у відкритий доступ, тим більше інструментів ми відкриваємо зловмисникам.

Потрібно використовувати можливість робити сторінку закритою, щоб доступ до інформації був тільки у друзів. Персональні дані можуть використовуватися для доступу до багатьох речей: коли підліток стає повнолітнім – це доступ до платіжних інструментів, електронної пошти, акаунтів в соцмережах. Цим користуються зловмисники.

– Що робити, щоб не стати жертвою зловмисників в соцмережах?

– Перша порада: перш ніж розміщувати інформацію в соціальних мережах, потрібно думати про наслідки. В Україні є закон про персональні дані, але люди як носії особистих даних самі їх відкривають і розміщують в мережі. Потрібно розуміти ризики, які за собою тягнуть такі дії. Друга порада: на гаджетах дітей батьки повинні встановлювати “батьківський контроль” через провайдера домашнього інтернету або програмне забезпечення, яке обмежує доступ до контенту з культом насильства – до нього відносяться і “групи смерті”ї. Можна обмежити доступ до певних сайтів і контролювати, де саме дитина була в інтернеті, що дивилася і чим займалася. Це вбереже її від багатьох негативних проявів сучасності.

– У всіх соцмережах однакові загрози для дітей або чимось відрізняються?

– Не можна виділити якісь загрози і стверджувати, що вони націлені саме на дитину. Я б не поділяв злочини, спрямовані на дітей або дорослих. Так, дійсно, “групи смертей” орієнтовані на дітей, оскільки психологія дитини більш вразлива в порівнянні з дорослою людиною. Але це поодинокі випадки, все інше можна розділяти. Ми можемо приводити безмежну кількість прикладів, але вони можуть бути націлені як на дорослих, так і на дітей.

– Але діти більш довірливі і уразливі

– Так, діти більш довірливі, тому батькам потрібно переконувати їх виставляти в мережі поменше даних, розміщувати на сторінках поменше фото з родичами, батьками, братами і сестрами. Фотографії – теж інструмент для зловмисника. В першу чергу він дивиться на фотографії, щоб зрозуміти, чи може дана людина стати його жертвою, чи буде у нього достатньо інструментів, щоб досягти своєї мети. Підлітки для чого розміщують фотографії – щоб похвалитися, де він був, скільки у нього друзів. Зловмисник може побачити: дитина відпочивала за кордоном, поїздка туди коштує дорого. Або коли дитина фотографується на тлі дорогого авто батьків. Відповідно, гроші у дитини і у його батьків є – це зацікавить зловмисника. Коли на сторінці немає особистої інформації і десятків фото, злочинцеві така сторінка буде нецікава і він не стане витрачати на неї час.

Фотографії – теж інструмент для зловмисника. В першу чергу він дивиться на фотографії, щоб зрозуміти, чи може дана людина стати його жертвою, чи буде у нього достатньо інструментів, щоб досягти своєї мети.

– З дивними людьми так само?

– Так. Якщо дівчинка чи хлопчик здадуться зловмисникові привабливими, він їм напише. Ніхто не забороняє спілкуватися в соцмережах, але ми просимо батьків звернути на це увагу і прислухатися дітям: використовуйте несправжні нікнейми, аватарки. Тому, хто з вами буде відверто спілкуватися, не потрібні фото.

– Підлітки в соцмережах іноді діляться своїми особистими думками, переживаннями. Як цим можуть скористатися злочинці?

– Є вираз: “Не відкривайте свою душу нікому, в неї можуть напаскудити”. На жаль це правда. Не потрібно відкривати душу стороннім людям. Не завжди та людина, якій ти виллєш душу, тобі допоможе. Якщо це буде зловмисник, він може скористатись цією інформацією, наприклад, для шантажу, якщо це інформація особистого характеру. Можна вважати це параноєю, але в інтернеті потрібно приймати за злочинців всіх, крім себе – це один з основних інструментів захисту.

– Батьки часто не мають доступу до гаджетам дітей. Як стежити за тим, що вони роблять в інтернеті?

– Дитина не може сам купити собі гаджет. У будь-якому випадку його купують батьки. Купили – встановили програмне забезпечення, “батьківський контроль”. Хтось може сказати, що це обмежує права дитини, але батьківський контроль встановлюється не для того, щоб обмежити права сина або дочки, а щоб їх захистити.

Це не шпигунська програма, а програма, яка не дозволить дитині з несформованою психікою потрапити в біду. Не має значення, що це – “групи смерті”, сайти з розповсюдження наркотиків – це все блокується. Як правило, програми з батьківським контролем захищаються паролем – дитина не зможе ні поміняти параметри, не знаючи пароль, ні видалити. Програма буде вимагати пароль для зміни своїх налаштувань.

Програми з батьківським контролем захищаються паролем – дитина не зможе ні поміняти параметри, не знаючи пароль, ні видалити. Програма буде вимагати пароль для зміни своїх налаштувань.

Читайте також: «ЯКЩО МАМА МАЄ ПОМЕРТИ, ЗАБЕРИ МЕНЕ ЗАМІСТЬ НЕЇ»

– Кіберполіції вистачає повноважень для роботи в соцмережах або в законодавстві є проблеми?

– Не вистачає. Потрібно міняти Кримінальний кодекс під реалії в ряді неврегульованих сфер. Наш Кримінальний кодекс більше заточений для реального життя, хоча зараз половина його проходить за гаджетами в інтернеті. Цей напрямок наш кодекс не враховує. За кордоном кіберпідрозділи мають історію 20-25 років і пристосоване законодавство. Наші підрозділи – новостворені і, відповідно, законодавство, крім 16-го розділу, по суті не регулює даний напрямок. Наприклад, існують проблеми з групами в соцмережах, але слідчі і прокуратура змушені кваліфікувати “групи смертей” або за статтею 115 “Умисне вбивство”, або за статтею 120 “Доведення до самогубства”.

Чому б не узаконити окрему статтю, яка охопила б усі кваліфікуючі ознаки під реалії сучасності. Законодавство – це по суті правила поведінки, в яких визначається, що добре, а що погано. Сьогодні вже є ряд законопроектів з боку Національної поліції, Міністерства внутрішніх справ, президента України. Якщо вони будуть прийняті – це стане великим кроком у врегулюванні відносин у IТ-сфері, кіберпросторі та наданні нам повноважень для регулювання цих відносин і документування злочинності.

Джерело.

facebook