fbpx
Здоров'я
Якщо не лікувати запалення повік, можна залишитися без вій і навіть зору

Улітку часто розвивається блефарит: уранці ви не можете розплющити очей – вії буквально злиплися. Повіки червоні й набряклі, сверблять. Очі швидко втомлюються, чутливо реагують на світло.

– Чому виникає це захворювання?

– Існує чимало причин. Повіки можуть запалюватися при ураженні грибками, бактеріями, а найчастіше підшкірним кліщем демодексом, – пояснила лікар-офтальмолог Надія Височина.

– Водночас запальний процес можуть спровокувати й хронічні недуги – наприклад, анемія, діабет, гастрит, алергія. У кожному разі важливо визначитися з першопричиною запалення, адже від цього залежить стратегія лікування.

– У чому вона полягає?

– Насамперед лікар досліджує кілька щойно видалених вій. Якщо повіка вражена демодексом, кліща можна побачити під мікроскопом.

Тоді призначають спеціальні препарати для знищення дeмoдекса. Це лікування довге, до двох місяців, але важливо його не переривати.

Якщо запалення спровокували бактерії, до яких чутливий пацієнт, лікар призначає протимікробні краплі, мазі. Нерідко хворобу провокує алергія на пил, косметику, пилок рослин – саме такий блефарит часто поєднується з кон’юнктивітом.

Уражену алергією слизівку й шкіру частіше атакують і грибки. Тому в певних випадках лікування є комплексним: ліки проти алергії поєднуються з протигрибковими чи антибіотиками.

Крім того, не залежно від причини блефариту, важливою є ретельна гігієна повік. Їх промивають спеціальними краплями, змащують мазями. Не можна торкатися повік немитими руками, серветками чи рушниками. Бо, до речі, саме така звичка часто й спричиняє проблему.

– Це заразне захворювання?

– Нерідко дeмoдeкозний блефарит вражає відразу кількох людей у сім’ї, адже цей кліщ заразний. Тому якщо в когось у родині його виявлено, варто перевіритися усім.

Кліща можна підчепити й з подушки в потязі (тому, якщо не впевнені у її чистоті, варто прикривати наволочку чистим рушником чи хусткою), і з чужою косметикою. Ось чому не варто позичати незнайомим людям своєї туші для вій, олівця чи тіней.

Жінкам у період лікування блефариту не рекомендується використовувати косметику для очей. Від контактних лінз слід відмовитися на користь окулярів.

Як я вже сказала, запальний процес повік нерідко розвивається на тлі таких недуг, як діабет, гастрит, анемія. Тож варто здати аналіз кpoві, перевірити шлунок і розпочати лікувати хворобу, про яку ви, можливо, досі навіть не здогадувалися.

Читайте також: ЩО СТАНЕТЬСЯ ІЗ ТІЛОМ, ЯКЩО ПРИПИНИТИ ПИТИ КАВУ

– Чим загрожує невилікуваний чи недолікований блефарит?

– Якщо на початку захворювання повіки лише злегка червоніють і незначно набрякають, “закисають” переважно вранці, то згодом, якщо хворобу не лікувати, повіки потовщуються, на них з’являються кірочки.

Процес може поширитися на оболонку ока – так розвивається хронічний блефарокон’юнктивіт. А це – загроза для зору.

Крім того, при тривалому перебігу блефариту можуть сформуватися виворіт повік й повипадати всі вії. На місці виразок (наслідок гнійного запалення волосяних мішочків повій) з часом утворюються рубці.

У хворої людини очі швидко втомлюються, стають чутливими до вітру, світла, пилу тощо. Тож блефарит, як бачимо, не додає ані краси, ані здоров’я.

Ірина Конторських

Джерело.