fbpx
поради
Є у батьків спірне переконання, що дитину треба вчити давати здачі. ТАК це чи НІ – давайте розбиратись

ТАК це чи НІ – давайте розбиратись

Є у батьків спірне переконання, що дитину треба вчити давати здачі. Треба – я згодна з цим. Але, будь ласка, не в молодшому дошкільному віці! За матеріалами

Уявляєте, яка плутанина виникає в голові у малюка, якщо його вчать «Теж дай йому як слід!» І при цьому вчать, що бuтися погано. Малюк не може чітко розмежувати, коли він напaдає, а коли захищається. Він може штовхнути дитину, випадково зачепила його лопаткою.

У його розумінні це він так дав здачі. Може сильно штовхнути того, хто взяв бажану іграшку раніше. У його системі понять це теж буде – дав здачі. Може стукнути того, хто зайняв його стільчик – сприйняв як особисту образу і дав здачі. Я можу навести багато прикладів з особистої практики і практики колег, коли «здача» була неадекватна, з сумними наслідками.

На курсах по самooбороні навчають, в тому числі, оцінювати силу противника і свої можливості. Знайомлять, хоча б у загальних рисах, з анатомією людини. Вчать розраховувати силу удaру і передбачити наслідки. Даючи здачі кpивдникові, ваш малюк аналізує в голові всі ці нюанси?

Коли ви вчите свого малюка давати здачі – ви піддаєте ризику його ж безпеку. Тому що в цей момент хтось теж вчить свою дитину «давати здачі», і ця дитина може виявитися набагато сильнішою. Не важливо, хто з малюків першим затіяв конфлікт, однією «здачею» справа не обмежиться.

Вони будуть «давати здачі» один одному до втручання вихователя. Значить, чим раніше втрутиться вихователь, тим вище ймовірність, що все обійдеться без синців, шишок і більш серйозних тpaвм. То чи не краще відразу навчити дитину кликати на допомогу вихователя?

Це зовсім не означає, що дитина “стукач”. Це означає, що вона вдається до послуг медіатора. Це цивілізований спосіб вирішення конфліктів. Ви б хотіли, щоб дитина навчилася домовлятися і вирішувати конфлікти мирним шляхом? Даючи здачі, вона цього не навчиться! Навчитися вона може тільки на прикладі дій адекватного дорослого.

Чого хочуть домогтися батьки, навчаючи дитину «давати здачі»?

1. Хочуть, щоб дитина відстоювала свої інтереси

2. Хочуть, щоб могла постояти за себе, не дати себе в образу

3. Хочуть, щоб могла покaрати крuвдника

Читайте також:ЇДУ В ТРАНСПОРТІ І ДУМАЮ. З ОДНОГО БОКУ СОРОМНО, НЕ СТРИМАЛАСЯ, СТАЛА БИДЛOМ В ВІДПОВІДЬ. З ІНШОГО БОКУ, Я ОСОБИСТО НІЧОГО ЦІЙ МАДАМ НЕ ВИННА. Я ПРИЇХАЛА ЗІ СВОЇМИ 2-МА ДІТЬМИ І ЗНАЙОМИМИ ВІДПОЧИТИ, ПРОВЕСТИ ВІДМІННО ЧАС, ЗАЛИШИТИ ТАМ ГРОШІ. ЧЕСНО, ЦЯ СИТУАЦІЯ МЕНЕ НАСТІЛЬКИ ЗАЧЕПИЛА, ЩО ВЖЕ ДРУГУ НІЧ НЕ СПЛЮ

Всі ці завдання дитина може вирішити і іншим способом. Наприклад, вдаючись до допомоги вихователя. Вихователь розсудить, пояснить, хто не правий, вuнного – покaрає. І при цьому (зауважте!) Ніякого фізичного нaсuльства.

Якщо малюк здатний на фізичну відcіч, він дасть здачі інстинктивно і без ваших повчань. Але вчити махати кулаками дівчинку-билинку – протиприродно. Ну, замахнеться вона тоненькою ручкою. А їй дадуть з усієї сили… Поки, через ніжний вік, її не беруть в секцію карате, навчіть її краще голосно верещати: і противника введе в ступор, і увагу дорослих приверне.

Автор: Ганна Бикова

Фото ілюстративне, з вільних джерел