fbpx
Суспільство
Загрози майбутнього: 7 страшних криз, які відбудуться через занадто швидкий розвиток людства

Німецький економіст зі світовим ім’ям, засновник Всесвітнього економічного форуму в Давосі Клаус Шваб минулого літа заявив, що четверта промислова революція вже відбулася. Це означає, що в побут, працю і дозвілля людини міцно увійшли роботи, інтернет, доповнені реальності, 3D-друк та інше.

Однак разом з полегшенням життя технологічний прогрес спричиняє і потенційні загрози. Наприклад, ринок криптовалюти (цифрових грошей) з початку 2017 року зріс в півтора рази (до $ 21 млрд).

При цьому, на думку аналітиків, світ поки що не готовий до переходу на “цифрове золото” через високу ймовірність фінансових криз в майбутньому і недосконалість законодавства.

Та ж ситуація і з редагуванням генів – незважаючи на успішні досліди по лікуванню вірусу імунодефіциту за допомогою таких операцій, ризики майбутніх мутацій все ще актуальні.

“Сегодня”, заручившись підтримкою експертів, заглянула в майбутнє і дізналася, які кризи чекають нас

КРИЗА ПОЧУТТІВ: ЗАГРОЗА З СОЦМЕРЕЖІ

Засновник Facebook Марк Цукерберг не так давно розповів про своє бачення майбутнього, зазначивши, що кількість користувачів інтернету незабаром помітно збільшиться, а людям буде куди комфортніше спілкуватися за допомогою фото та смс.

При цьому, за даними Міжнародного союзу електрозв’язку, в минулому році кількість користувачів інтернету вже перевищило 3,5 млрд осіб. Не останню роль тут відіграють соцмережі і месенджери – через той же WhatsApp сьогодні спілкуються понад мільярд людей. У пошуках нових ринків IT-гіганти не обходять стороною і побутові потреби.

Сьогодні за допомогою телефону або планшета можна замовити все – від їжі і одягу до меблів і прибирання квартири. Однак у такій доступності є і темна сторона – зростаюча асоціальність користувачів глобальної мережі. Можна згадати феномен “хікікоморі”, який в Японії відомий вже досить давно.

Віддаючи перевагу новим технологіям і спілкуванню в мережі, люди навмисно відмовляються від соціального життя – популярною стала історія програміста, який, замінивши живе спілкування цифровим світом, не виходив з дому близько десяти років.

Психолог Сьюзан Грінфілд з Оксфордського університету в одній зі своїх статей зазначає, що в майбутньому подібні проблеми можуть привести до поширення так званої кризи ідентичності і проблем з емпатією (здатність співпереживати емоційному стану іншої людини).

Експерт пише, що відсутність необхідності тонко розбиратися в невербальних сигналах спілкування, а також повсюдне використання інтернет-сленгу знижує цінність людського контакту.

У свою чергу медіапсихолог з Вюрцбургского університету (Німеччина) Астрід Каролус каже, що зростаюча мода на гаджети також здатна викликати крах соціальних контактів людства: “Телефони стали невід’ємною частиною нашого життя.

Наше майже дружнє ставлення до смартфонам означає, що ми занадто сильно довіряємо неживому об’єкту, більш того, ми часто вважаємо, що він для нас важливіше, ніж багато інших людей “.

Психолог Катерина Гичан розповіла нам, що загрозою може стати і можливість позбутися від тих, хто тобі не подобається, “забанивши” однією кнопкою. “З одного боку, це приємно і зручно.

З іншого – ми ризикуємо стати нетерпимими до чужої думки і відгородити себе від реальності.У соціальній психології є поняття “уявний консенсус”, яке яскраво проявляється у фразі “всі так вважають”/”ніхто так не вважає”. Зазвичай підставою для неї служить думка близького оточення людини.

Але оточуючи себе комфортними співрозмовниками, ми ігноруємо реальну картину. Уявний консенсус проявляється не тільки у віртуальному світі. Однак в світі соцмереж нам простіше відгороджуватися і збирати під прапори “армію згідних з нами”, – говорить вона.

Нарешті, Гичан зазначає, що отримання інформації в форматі соцмереж, коли можна дізнатися “все і відразу”, не сприяє розвитку критичного мислення.

Читайте також: НА ЩО БЕРУТЬ КРЕДИТИ УКРАЇНЦІ: В СЕРЕДНЬОМУ ПОЗИЧАЛЬНИК ВИНЕН ШІСТЬ ТИСЯЧ ГРИВЕНЬ

ГЕНИ: СУПЕРБУР’ЯНИ І ФАШИЗМ

Початок генної інженерії поклали троє американських учених, які отримали в 1958 році за свої дослідження Нобелівську премію з медицини. Майже через півстоліття їх співвітчизники вилікували інфікованих ВIЛ мишей за допомогою редагування генів.

Проте ігри з базовими цеглинками всього живого несуть свої ризики і через чергові 50 років людство може опинитися перед лицем нової загрози. Так, ті ж генномодифіковані рослини потенційно здатні стати “супербур’янами”.

Наприклад, противники ГМО кивають в сторону трансгенної сої, яка була створена стійкою до гербіцидів. Вона, на думку ряду вчених, може передати стійкі до хімікатів гени своїм диким родичам, через що ми отримаємо бур’ян, здатний заповнити всі поля, витіснивши пшеницю, кукурудзу та інші культури.

Їх опоненти відзначають: дика соя поля не засмічує, великих заростей не утворює, а зустрічається в основному на узбіччях доріг, по краях полів і на пустирях. Але в будь-якому випадку поки невідомо, як будуть реагувати змінені гени в довгостроковій перспективі.

“Можуть виникнути помилки, які приведуть до ще більш проблематичних патологій. Ми ліземо в найтонший інструмент величезною викруткою або сокирою. Але це ціна, яку ми платимо за прогрес.

Таку ж ціну ми заплатили, коли займалися технікою – перевернуті танкери, спалені дирижаблі, катастрофи на атомних станціях”, – говорить футуролог Альберт Фельдман.

Крім того, не виключають вчені і передових видів дискримінації, викликаних з генною інженерією.

“Знайдуться багаті люди, які захочуть придбати для себе або своїх дітей останній “апгрейд”. Цілком можливо, що люди розділяться на тих, хто може собі дозволити “поліпшити” потомство, і тих, кому це не по кишені.

Це призведе до ще більшого нерівності серед різних верств населення”, – говорить виконавчий директор Центру генетики і суспільства в Сан-Франциско Марсі Дарновскі.

Такі випадки футуристи називають “генним фашизмом” і відзначають, що прецедент подібної дискримінації вже був в людській історії.

Так, принципи євгеніки (вчення, покликаного вивести ідеальну людину за допомогою контролю за генофондом) були сформовані англійським психологом Френсісом Гальтоном ще в 1863 році. Всього через 70 років євгенічні експерименти зайняли важливе місце в державних програмах нацистської Німеччини.

РОЗУМНИЙ СВІТ: ОКО БАЧИТЬ ВСЕ

Все частіше з’являються новини про старт випуску холодильників, телевізорів і навіть сміттєвих бачків, які підключені до інтернету. Мовляв, ці технології можуть зробити життя людини комфортніше: автоматизувати закупівлю продуктів харчування онлайн або стежити за графіком вивозу сміття.

Такий прорив у розвитку високих технологій викликає побоювання у консервативно налаштованих жителів планети, мовляв, якщо вся цивілізація незабаром буде підключена до мережі, не виключено, що пропаде саме поняття приватного життя.

“За оцінками іноземних компаній, до 2020 року вже понад 20 млрд пристроїв будуть підключені до інтернету (зараз 8,4 млрд). І мова йде не тільки про побутовий інтернет речей, але і промисловий, оскільки, крім “розумних будинків”, з’являється “розумне” обладнання, роботи, промтехніка.

Це все частина промислової революції 4.0, яка наблизить світ до реалізації цифрової економіки”, – роз’яснює нам керівник секретаріату Ради підприємців при Кабміні Андрій Забловський.

За його словами, треба в такому майбутньому дуже уважно відстежувати можливі кризи, оскільки деякі ризики видно вже зараз: “Існують проблеми кібербезпеки і захисту конфіденційних даних.

І, на жаль, хоча дані ризики існують сьогодні і постійно є загроза хакерських атак, але по факту всього масштабу можливих проблем ще ніхто не розуміє. наприклад, на аналізі великої кількості даних в інтернеті можна дізнатися практично будь-яку інформацію про кого завгодно.

Її можна використовувати для компромату, шантажу, для маніпуляцій п ри формуванні споживчих смаків у населення”.

Уже зараз світовим лідерам потрібно розробити чіткий план дій із захисту даних окремо взятих громадян, компаній і госданних.

ЕКОКРИЗИ: ЗМІНА КРИЗИ І ПЕРЕСЕЛЕННЯ НАРОДІВ

Екологічні проблеми не можуть не турбувати людей, адже вже через 50 років світ можуть очікувати будь-апокаліптичні сценарії – нестача питної води і чистого повітря, гори сміття.

І, як зазначає проектний менеджер альтернативної енергетики і екології Kyiv Smart City Олександр Фінчук, найнебезпечніша криза – зміна клімату – вже відбувається.

“Це наслідок забруднення атмосфери викидами вуглекислого газу, чадного газу, діоксиду сірки та ін. Все це впливає на створення парникових ефектів в атмосфері і руйнування захисного озонового шару планети.

А це – зміна погодних умов та клімату на цілих континентах, згодом – вимирання величезної кількості видів біорізноманіття рослин і тварин”, – перераховує експерт.

Ще одна проблема – зростання населення Землі, адже до 2070 року нас буде вже 11,5 млрд осіб (сьогодні 7,3 млрд).

“Брак прісної води – реальність для 200 млн людей. А до 2030-го половина населення світу буде жити під загрозою водного дефіциту. Брак води в пустельних і напівпустельних регіонах викличе міграцію населення. За оцінкою ООН, змінять місце проживання від 24 до 700 млн осіб!” – каже Фінчук.

Стрімко збільшується і споживання викопних енергоресурсів – вугілля, газу, нафти та ін. Вони можуть закінчитися через 50 років.

Щоб знизити ризики, в найближчі 5-10 років потрібно вкладати в розвиток діверсіфікаторов копалин енергоресурсів, тобто добувати енергію з сонця, води, вітру. Також людям важливо міняти спосіб життя.

“Потрібно заміщати транспорт з двигунами внутрішнього згоряння на електромобілі. Це повинна бути глобальна стратегія на 10-15 років. Також треба вводити екоаналоги. Але потрібно це робити, поки не трапилася непоправна катастрофа”, – говорить Фінчук.

РОЗШИРЕННЯ: ЗІТКНЕННЯ КУЛЬТУР

Поділ праці, масштабна міграція і посилення дипломатичних контактів закономірно привели до глобалізації, яка з кожним роком охоплює світ все швидше і швидше.

Експерт-міжнародник Андрій Бузаров зазначає, що в слідстві сталася відносна демократизація деяких країн (Ліван, Туніс), які ще 20-30 років тому вели досить жорстку внутрішню політику.

Однак каже він і про загрози, які несе подібне розширення.

“Ймовірно, активізуються міжцивілізаційних конфлікти. В рамках нинішніх глобалізаційних процесів неминуче зіткнення, наприклад, з ісламською цивілізацією. Ми вже частково це бачимо на прикладі Європи і Близького Сходу.

У Європі ми бачимо, що відбувається серйозна радикалізація окремих мусульманських течій. На Близькому Сході ми бачимо, що спроби демократизувати деякі арабські країни не призводять до успіхів – частина з них дуже консервативна, – каже Бузаров.

– Другий негативний аспект, до якого може привести глобалізації ація, – збільшення числа конфліктів через нав’язування певних цінностей іншим людям, Делек від них. Це призведе до виникнення імунітету до них у деяких країн і деяких народів.

Це створює загрозу для виникнення різних конфліктів по всьому світу – не тільки на Близькому Сході, але на Південному Сході Азії, в Африці і так далі”.

Читайте також: ВЧЕНІ НАЗВАЛИ ПРОДУКТИ, ЯКІ НАС ВБИВАЮТЬ

РОБОТИ І ЛЮДИ: У КОГО БУДЕ РОБОТА

Роботи активно замінюють людство в різних секторах життєдіяльності, що в перспективі може привести до тотального безробіття.

За оцінками експертів McKinsey Global Institute, вже у 2055 році близько половини робочих місць, наявних на планеті, можуть зайняти андроїди. І чим тоді зайнятися звичайним людям – величезне питання.

“Якщо роботи будуть замінювати людський персонал, треба відразу думати, як можна людей перенавчити. Тому що будуть виникати нові професії для людей, наприклад, онлайн-психолог. Адже штучний інтелект не зможе так консультувати людину, як інша людина.

Потрібні будуть біомедики, режисери унікальних туристичних поїздок, міські “фермери”, – пояснює заступник голови Держслужби зайнятості Сергій Кравченко.

За його словами, професійно затребуваними будуть ті люди, хто виявиться готовий підвищувати кваліфікацію: “Тому потрібно постійно цікавитися чимось новим і відслідковувати, які навички зараз затребувані в конкретної спеціальності.

Не виключено, що професії бухгалтера, юриста, менеджера зміняться з приходом цифрової економіки, а спеціальності продавця або водія – зникнуть. Замість цього з’являться нові напрямки. зокрема, перспективні сфери розваг і фітнесу, адже людям потрібно кудись дівати час, що звільнився.

А, наприклад, замість звичної професії будівельника з’явиться проектувальник інфраструктури розумного будинку, на зміну традиційним лікарям прийдуть IT-медики, генетичні консультанти”, – роз’яснює Сергій Кравченко.

Це важливо, оскільки допоможе людям знайти спеціалізацію і навіть організувати власну справу. “Очікується, що через 10 років близько 80% робочих місць будуть за самозайнятими людьми, які вигадали свій унікальний продукт або послугу”, – уточнює Кравченко.

Для того, щоб в майбутньому запобігти зростанню тотального безробіття серед населення, потрібно у всіх країнах світу масово вводити онлайн-перепідготовку людей. “Сьогодні практично всі країни Європи відстали від потреб ринку праці. А США, Японія, Сінгапур, ОАЕ, Катар, Китай є передовими, оскільки країни вкладають чимало грошей в онлайн-освіту.

І тут українським вузам потрібно встигнути переорієнтуватися, інакше наша молодь буде все більше виїжджати на навчання за кордон. Якщо взяти статистику, ще п’ять років тому українців у Польщі навчалося 3 тисячі, а зараз – вже 34 тисячі”, – зазначає Кравченко.

КРИПТОВАЛЮТИ: БЕЗ ЕМІСІЙ І ІНФЛЯЦІЇ

Одним із серйозних викликів останніх років стала поява електронних грошей, і в багатьох країнах вже всерйоз замислюються над тим, щоб ввести криптовалюту в повсякденне життя. Так, в ОАЕ планують випустити цифровий грошовий стандарт, забезпечений золотом.

А в столиці Австрії Відні вже офіційно діє біткоін банк, де можна обміняти, наприклад, євро на біткоіни. Вже нікого не здивуєш пропозиціями магазинів або ресторанів, що дозволяють розплатитися за послуги і товари криптовалютою.

Ці тенденції викликають побоювання експертів: світова економіка поки не готова до переходу на повноцінне функціонування електронних грошей, адже можуть виникнути непередбачувані фінансові кризи. Розібратися в цьому питанні нам допоміг старший аналітик ГК ForexClub Андрій Шевчишин.

“Поки складно передбачити, якими можуть бути кризи нових електронних грошей. Але блокчейн (цифрові транзакції) і криптовалюта виступають об’єктом пильного вивчення великими інвестбанками, центробанками, фінкорпораціями.

Ймовірно, що там при дослідженні знаходять не тільки зони застосування, але і уразливості. Уразливість на наразі розглядається виключно з точки зору можливості злому, поки дуже складного і вимагає колосальних ресурсів.

Таких зломів було всього кілька, і кожен раз система відновлювалася і нарощувала “захисний щит”. Але хакери також не стоять на місці, тому що ростуть ризики потрібно враховувати”, – відзначає Шевчишин.

За його словами, ще одна уразливість полягає у відсутності законодавчого прийняття криптовалюти як платіжний засіб більшістю країн: “По суті, робота з криптовалютою, це публічна оферта визнання її платіжним засобом є, але її не визнає держава”.

Якщо ввести криптовалюту в глобальну економіку, це дасть можливість тотального контролю руху і використання коштів. “Система знаходиться в мережі, і технологія це дозволяє, адже сам блокчейн може містити величезний обсяг інформації, супутній угоді.

На підставі захистом інформації, наприклад, розробляються розумні договори”, – пояснює Шевчишин. Інша сторона медалі – відсутність можливості емісії криптовалюти.

“Цільова емісія в глобальному масштабі часом необхідна для забезпечення життєдіяльності держави, адже країни, що потрапили в кризу, розглядають девальвацію своїх валют як засіб стимулювання експорту та виходу з кризи або як можливість розрахуватися по боргах, або виплатити зарплати.

Але при цьому можливість такої емісії не передбачена програмним кодом криптовалюти”, – говорить експерт.

Незрозуміло, як криптовалюта буде справлятися з кризами, якщо згортання економіки і товарообігу не вимагатиме такої кількості електронних грошей.

“Поточні криптовалюти ще не стикалися з такими умовами, оскільки вони занадто малі і лише нарощують оберти”, – пояснює фінаналітик. Але криптовалюта можуть зайняти гідне місце в глобальній фінсистемі.

Читайте також: УКРАЇНЦІ РОЗПОВІЛИ, ЯК СТАВЛЯТЬСЯ ДО МЕДИЧНОЇ РЕФОРМИ