fbpx
Здоров'я
Затяжний нежить у дитини: звідки береться і що робити

Багато батьків впадають в паніку: “Що, якщо це гайморит? А що, якщо шкідливий слиз “піде” в вушко або ще гірше – “опуститься” в бронхи?”. Дитину змушують активно сякатися, для підстраховки дають антибіотики, кутають в сто одежинок і не пускають на вулицю. Далі по-різному: або хвороба відступає, і мама зітхає з полегшенням, або виникають ускладнення, і в родині шукають винних. Тим часом спрогнозувати, у що розвинеться гострий риніт, – практично неможливо. А все тому, що нежиттю починаються ГРВІ, коклюш і парагрип, але такими ж сиптомами дитячий організм реагує, наприклад, на сигаретний дим або побутову хімію. Посилена боротьба з цією недугою без з’ясування його причини не тільки не допоможе, але і зашкодить: від крапель і спреїв риніт у дитини може стати хронічним.

Три головні причини затяжного нежитю

Набряклість і закладеність носа, купу серветок в кишенях знайомі кожному дорослому. Однак більше і довше ринітом хворіють діти. У дошкільнят і дітей молодшого шкільного віку нежить як симптом або самостійне захворювання може з’являтися 6-8 разів на рік. Тобто чи не кожен місяць, за винятком літнього періоду.

Дитячий нежить може носити затяжний характер і триває 14 днів.

“На це є кілька причин, – пояснює лікар загальної практики, медичний блогер, популяризатор доказової медицини Сергій Макаров. – По-перше, вікова незрілість імунної системи дитини і маленький досвід боротьби з вірусами. Існує більше 200 різновидів вірусів, здатних спровокувати ГРВІ, і дитина 3-4-х років, яка тільки-но пішла у садок, починає послідовно з ними “знайомитися”.

По-друге, через те, що носові ходи у дитини вузькі, виділення відходять важко. Тому дитячий нежить, як правило, носить затяжний характер і може тривати 10-14 днів.

“Весь цей час дитина може покахикувати. Але це не означає, що хвороба торкнулася горла: кашель провокують виділення, які стікають по задній стінці глотки і дратують вхід в дихальні шляхи.

Підвищиться при цьому температура, чи будуть залучені в захворювання інших органів, залежить тільки від типу вірусу і від того, чи зустрічався з ним організм раніше. Так, при ріновірусі нежиттю все почнеться, і, найчастіше, ним же все закінчиться. А вірус парагрипу почнеться нежиттю, але через пару днів з максимальною ймовірністю спровокує ларингіт”, – пояснює Макаров.

Третя причина – різні алергени. “Маленьких пацієнтів з алергічним ринітом стає все більше, – зазначає лікар-отоларинголог Ліна Пелевіна. – І гостру форму такого нежитю складно відрізнити від вірусного риніту самостійно. У дитини спостерігається така ж набряклість носа, утруднене дихання і рясні виділення, ще може турбувати сльозотеча і свербіж в очах. Якщо вона зустрічається з алергеном не дуже часто, мама може і не підозрювати про наявність у неї алергії, плутаючи загострення алергічного риніту з легким перебігом ГРВІ. Якщо такі “легкі ГРВІ” повторюються все частіше, потрібно звернутися до лікаря, здати аналізи і встановити їх справжню причину”.

Читайте також: ЧОМУ ПОТРІБНО СНІДАТИ ПРОТЯГОМ ПЕРШОЇ ГОДИНИ ПІСЛЯ ПРОБУДЖЕННЯ

Правельна тактика лікування

Спрогнозувати розвиток ускладнень і почати їх лікування завчасно неможливо: тут не допоможуть ні назальні інтерферони, ні протимікробний сульфацил натрію. Також не варто при першому чих використовувати краплі з антибіотиками: їх “місцева дія” обпече чутливу слизову дитини.

“Якщо риніт протікає без ускладнень – досить регулярного промивання носа сольовим розчином, – підкреслює Пелевіна. – Якщо виділення заважають їсти і спати, можна використовувати судинозвужувальні краплі. У цьому випадку важливо дотримуватися дозування і не застосовувати їх довше 5-7 днів”. До речі, вони лише знімають набряк, але не зменшують кількість виділень. А від них важливо правильно позбавлятися. “Є думка, що часте промивання носа може викликати отит, – говорить Макаров. – Але це вірно, тільки якщо дитину змушують посилено сякатися: підвищений тиск в порожнині носа переносить збудників в порожнину середнього вуха. Видаляйте виділення акуратно: в ідеалі за допомогою аспіратора” .

Промивання носа допомагає не тільки при вірусному, але і при алергічному риніті. А ось судинозвужувальні краплі в цьому випадку не помічники. “Алергічний риніт може тривати довго. Якщо весь цей час капати ніс, почнеться хронічний медикаментозний риніт. Важливо встановити, що є алергеном. Іноді затяжні риніти породжує паразитарна (наприклад, глистная) інвазія: так слизова носа реагує на надлишок токсинів. І варто призначити протигельмітну терапію, як нежить проходить”,- попереджає Пелевіна.

Читайте також: ГОРЕ-МАТИ ЗАБУЛА ДВОРІЧНУ ДОЧКУ НА ВУЛИЦІ В КОЛЯСЦІ

Джерело.

facebook