fbpx
Суспільство
Боротьба з палінням: в Україні хочуть обмежити роботу кальянних і продаж електронних сигарет

В Україні за чотири роки кількість курців скоротилася на 2,5%, відзначається в дослідженні КМІС. При цьому молоді люди віком від 18 до 30 років курять менше. Ще в 2013-му серед них було 37% курців, тепер – всього 26,7%. Разом з тим в Україні зростає популярність електронних сигарет і кількість кальяну.

У Верховній Раді вже підготовлений законопроект, що забороняє продавати електронні сигарети неповнолітнім. Чому в Україні хочуть обмежити продаж електронних сигарет і що не так з кальянними.

Чим шкідливі електронні сигарети і кальян?

В Україні з 23,7% курців курять електронні сигарети 5,6% чоловіків і 3,9% жінок, йдеться в дослідженні КМІС. У Всесвітній організації охорони здоров’я (ВООЗ) відмічають: в світі – бум електронних сигарет. За прогнозами організації, до 2030 ринок альтернативних сигарет із фільтром зросте в 17 разів. Незалежні вчені поки не вивчали вплив електронних сигарет на здоров’я, а перші дані можуть з’явитися через десятиліття, стверджує ВООЗ.

Але в організації називають можливі ризики для здоров’я: серцево-судинні захворювання, виникнення пухлин і нікотинової залежності. Нікотин в електронних сигаретах може виділятися як на низькому рівні, так і на рівні, порівнянним із звичайними сигаретами. Це залежить від параметрів пристрою і концентрації нікотинових рідин.

“Аерозоль електронних сигарет не просто “водяна пара”, як це стверджується під час продажу. Електронні сигарети створюють серйозну загрозу для підлітків і вагітних. Вони посилюють вплив нікотину та токсичних речовин на оточуючих. Проте якісні електронні сигарети, ймовірно, будуть менше виділяти токсичних речовин, ніж звичайні сигарети. Однак в даний час нам не відома величина зниження ризику”, – йдеться в звіті ВООЗ.

Але організація провела лабораторний аналіз кальянного диму. Так, дим кальяну містить формальдегід і бензол, оксид азоту, важкі метали та інші шкідливі компоненти. Вони призводять до захворювань серця, легенів і до раку.

Токсиканти при палінні кальяну виділяються більше, ніж при курінні сигарет. 85% компонентів тютюнового диму від кальяну без запаху і кольору. Вони отруйні. До того ж в кальяні використовується вугілля, через це в приміщенні в два рази більше чадного газу, ніж від сигаретного диму. Найбільше страждають від цього працівники кальяну.

Дослідження Всесвітньої організації охорони здоров’я підтвердили, що навіть нерегулярне куріння кальяну може змусити потягнутися за сигаретою. Хоча в Україні немає культури щоденного куріння кальяну, в 2016 році його курили 7,7% чоловіків і 6,8% жінок. Кількість курців кальяну буде рости разом зі збільшенням числа кальяну по країні. Кальян небезпечний для підлітків, оскільки час його куріння рівний викурюванню 100 сигарет.

“Кальянні фактично працюють незаконно. Але, якщо кальян курять на терасах, тоді вони не порушують закон. Коли закон про заборону куріння кальяну в приміщеннях увійшов в силу, тоді кальянні штрафували і їх кількість скорочувалася. Але потім ввели мораторій на перевірку бізнесу. Кальянні користуються тим, що фактично скасовані перевірки”, – коментує завідувач сектором контролю над тютюном Українського інституту стратегічних досліджень МОЗ Костянтин Красовський

Що змінить законопроект № 2820

У законодавстві України немає ніяких вікових обмежень з продажу електронних сигарет і куріння кальяну. Але закон забороняє їх використовувати в громадських місцях. Законопроект № 2820 пропонує заборонити продавати електронні сигарети неповнолітнім, зобов’язати виробників вказувати на упаковках інформацію про протипоказання і можливі ризики для здоров’я, а також заборонити їх рекламу.

ВООЗ зазначає, що в 29 країнах світу електронну сигарету можуть купувати тільки повнолітні, а в 39 країнах закон забороняє рекламувати електронні сигарети.

В законопроекті № 2820 пропонують:

  • збільшити розмір зображення про шкоду куріння до 65% пачки, а малюнки-попередження змінювати щорічно;
  • заборонити тютюнові вироби з ароматизаторами і смаками;
  • врегулювати продаж і маркування електронних сигарет;
  • зобов’язати виробника електронних сигарет звітувати Міністерству охорони здоров’я про інгредієнти рідин для електронних сигарет і компоненти, які виділяються з димом;
  • повну заборону сигарет в Інтернеті;
  • вказувати склад всіх компонентів.

Доктор медичних наук і головний редактор міжнародного журналу Tobacco Control and Public Health in Eastern Europe Тетяна Андрєєва каже, що більшість курців вважають електронні сигарети засобом для припинення куріння.

“Електронні сигарети не розглядаються як тютюнові вироби. Вони просуваються на ринку з оманливою рекламою про їх нешкідливість. Але європейські дослідження показують, що електронні сигарети курять не тільки ті, хто кидає курити, а й молодь. Потрібно міняти статус електронних сигарет, щоб люди розуміли, що це насправді, а діти не починали їх палити”, – розповіла Тетяна Андрєєва.

За словами координатора громадської організації “Життя” Оксани Тотовицької, робота кальянних в країні процвітає через те, що закон про заборону куріння кальяну в кафе і ресторанах не працює. Цьому сприяє мораторій на перевірку бізнесу. До того ж, в кальянних ні у кого паспорт не перевіряють.

“Навіть якщо людина напише скаргу на те, що там курять, то держпотребслужба не зможе вийти на цю перевірку, а якщо могла, то в окремих випадках. А з 1 січня 2017-го вони ці скарги повинні погоджувати з Міністерством економічного розвитку і торгівлі. Наша організація в 2016 році провела рейд по виконанню закону, і ми направили близько 100 скарг. Ми отримали 50 відмов. Це ставить під загрозу виконання антитютюнового закону”, – розповіла Оксана Тотовицька.

Як в Україні боряться з палінням

Підвищення податків на сигарети – основний метод боротьби з курінням. В Україні ставка акцизу на сигарети зростає з 2008 року, за цей час обсяги продажів сигарет впали з 124 млрд штук до 73 млрд, а доходи в бюджет збільшилися з 3,5 млрд грн до 22,2 млрд грн. З 1 січня 2017 року ставку акцизу в Україні підняли на 40% і її будуть піднімати далі. Україна повинна поступово збільшити ставку акцизу на сигарети до 90 євро за 1000 штук щодо Угоди про асоціацію з ЄС.

Зараз акциз сягає лише 445 грн чи 15,39 євро, а необхідного рівня країна досягне лише до 2024 року, якщо піднімати податок щорічно. До цього часу очікується, що споживання сигарет скоротиться до 40 млрд сигарет з нинішніх 73 млрд.

Ще один законопроект, який обмежить поширення паління – № 4030а. Він забороняє розміщувати сигарети на вітринах кіосків і магазінов.Такая норма вже діє в країнах ЄС, в Білорусі, Молдові та Росії. Серед вимог законопроекту – зробити офіси, підприємства, готелі та вокзали на 100% вільними від куріння. А також підняти штраф за куріння в громадських місцях з 51-170 гривень до 340 грн.

“Ми стали палити менше і доведено, що підвищення акцизів – корисно для держави. З одного боку воно отримує більше доходів: у 2008 році бюджет отримав 3,5 млрд грн, в 2015 – 22 млрд грн, з іншого – зменшується вживання тютюну і витрати на лікування курців”, – зазначає голова українського центру контролю над тютюном ГО “Життя” Андрій Скіпальський.

Держава не створює умов для курців, а тільки створює умови для порушення закону, каже голова організації “За права курців” Ігор Загоруйко.

Читайте також: ГАЗОВА РЕВОЛЮЦІЯ В УКРАЇНІ: В КАБМІНІ ОБІЦЯЮТЬ КАРДИНАЛЬНІ ЗМІНИ ВЖЕ ЧЕРЕЗ КІЛЬКА РОКІВ

“Ми не пропагуємо куріння, а просимо обладнати нормально місця для куріння. Наприклад, в поїздах і на станціях заборонено курити. Є звичайно провідники, які закривають на це очі. Але цього недостатньо, оскільки людину за куріння можуть оштрафувати. У багатьох установах немає місць для куріння і потрібно виходити на вулицю. Влітку це нормально, але коли дощ або зима, то це не дуже приємно. Чому б не зробити комфортні місця для куріння в приміщеннях з хорошими витяжками?” – запитує Ігор Загоруйко.

З приводу підвищення акцизів на сигарети він додає: “Підняття ставки акцизу на сигарети не впливає на скорочення кількості курців. Просто люди починають палити дешевші і менш якісні сигарети, розвивається контрабанда”.

 Джерело.

facebook