fbpx
Україна
Доступні ліки: медикаменти зі знижкою отримали сотні тисяч українців, але аптеки потрібно довго шукати

Влада підвели перші підсумки держпрограми “Доступні ліки” щодо забезпечення хворих на гіпертонію, діабет і астму безкоштовними або зі знижкою ліками за рахунок держави, яка розпочалася 1 квітня. До переліку входять 157 препаратів.

З огляду на, що програма стає все популярнішим, уряд пообіцяв в 1,5 рази збільшити її фінансування – з 500 до 750 млн грн в цьому році, а також з вересня додати до переліку ліків для дітей. Втім, експерти кажуть, що для безперебійної роботи програми потрібно до 4 млрд грн щорічно.

“Сегодня” з’ясувала, як можна отримати таблетки за держрахунок. Виявилося, що за ними доведеться побігати, і не факт, що успішно.

ЛІДЕРИ. За інформацією прес-служби МОЗ, програмою вже скористалися 727 тис. Чоловік. Це небагато, адже в країні 12 млн гіпертоніків, 1 млн діабетиків і 210 тис. Астматиків. Лідери по виконанню програми – Харківська (видано ліків по 165 тис. Рецептів), Запорізька (47 тис. Рецептів), Полтавська (45 тис.), Вінницька (40 тис.) Області та Київ (70 тис.). Відстають у Миколаївській, Луганській, Закарпатській та Херсонській областях.

АПТЕКИ. Як з’ясувала “Сегодня”, в Києві реімбурсації підтримує лише мережу комунальних аптек “Фармація”, і то не всі відділення – 58 аптек з 112-ти. У червні може приєднатися приватна мережа аптек. Всього по країні в програмі беруть участь 5000 аптек, або кожна четверта.

У КП “Фармація” нам повідомили, що ними вже відпущено ліків більш ніж на 3 млн грн з виділених столиці 37 млн, а відпущено препаратів по 70,5 тис. Рецептів. Найгірше в провінції – там програма майже не працює, так як більшість аптек – приватні, а у держави немає стимулів для підприємців.

“Ми повинні закупити ліки за свої гроші, продати їх майже без прибутку, обробити і здати рецепти, потім невідомо скільки чекати повернення коштів”, – відповіли нам в одній з аптек Корсунь-Шевченківського. У МОЗ парирують: за квітень повернення коштів отримали аптеки в більшості областей. У грошах це 3,6% від виділених 500 млн грн, або 18 млн грн.

ПРОБЛЕМИ. Їх дві. Перша – черги до терапевтів, які виписують спецрецептах. “У мене зараз паломництво, приймаю по 20-30 пацієнтів в день. Це в рази більше, ніж місяць тому. Всі хочуть безкоштовні таблетки. Спочатку не вистачало бланків, але тепер налагодилося”, – розповів нам терапевт Едуард Михайлов.

Друга проблема – відсутність ліків, з 157 препаратів стабільно є близько 40, за іншими – складності з поставками. Дефіцит визнають в Міністерстві охорони здоров’я і обіцяють до осені розширити асортимент за рахунок переговорів з постачальниками.

Читайте також: В УКРАЇНІ РІЗКО ЗМІНИТЬСЯ ПОГОДА: ЙДУТЬ ДОЩІ І ПОХОЛОДАННЯ

Їздять по всьому місту і доплачують

Опитані нами хворі говорять, що держдопомога цінують, але очікували від програми більшого. “Я астматик і гіпертонік, інвалід, рецепти отримала, але у них термін дії – всього місяць. Потрібних ліків в аптеках не вистачає, доводиться дзвонити і їздити по всьому місту”, – розповіла нам мешканка Миколаєва Олександра Рубан.

“Та й лікарі чомусь виписують найдешевші препарати, хоча я кажу їм, що готова доплатити за імпортні інгалятори, так як вони краще мені допомагають. Українські засоби від астми за 18-20 грн я можу купити і без знижки, більше витрачу грошей на проїзд. хоча знайомі мені ще і заздрять: мовляв, ти тепер на держзабезпеченні . На жаль … ”

Киянка Світлана Федорова також критикує програму. “Я приймаю найдешевший препарат від тиску, але двічі в день, на місяць треба 60 таблеток. Лікар сказав, що може виписати тільки 30.

Але навіть за ці таблетки по програмі мені довелося доплатити більше половини вартості – 16 грн за упаковку. В аптеці сказали, що на препарат діє знижка 46%, а безкоштовного нічого немає. При цьому я обійшла три держаптеки, лише в четвертій знайшла препарат”.

facebook