Баба Ганя завжди любила Різдвяні свята. В такі дні її з дідом хата дзвеніла колядою, та гучним дитячим сміхом. Так було завжди, але не зараз. Вже рівно рік, як пішов з життя її Йосип. Добрий був чоловік. Всі в селі поважали його, мав золоті руки. А ще Йосип був дуже набожний. Кожної неділі, та в свята він йшов до храму на годину раніше, щоб встигнути промовити всі молитви.
Сама Ганя не була доброю жінкою, часто пиляла ні за що чоловіка.
– Ти чого так рідко картоплю садиш? Осінню будемо шукати, бо нічого не вродить. Куда з такими брудними калошами до хати, мити хто буде, ти? – і таких причіпків було дуже і дуже багато.
Вона його пиляє а Йосип став в кутку біля образу, і молиться собі тихенько, а бабу це ще більше злило. Але якось жили, і діти частенько навідувалися з міста. Дочка Марійка завжди маму зупиняла.
– Мамо, ну скільки можна! Ти своїм характером батька на той світ загониш. Зупинись, а то пізно буде.
Не розуміла таких слів баба Ганя. Вона, коли діти молоді були, і на них злість зганяла. Всяке було, нема чого й згадувати.
– Тепер я б по іншому своє життя прожила, але… що поробиш.
Минулого року, як завжди перед святвечором Ганя готувала вечерю: ліпила вареники, варила борща з вушками, пампушки обов’язково. Завжди в неї було на столі дванадцять страв. Маруся з міста якоїсь дорогої рибки привезе. Дітвора щаслива…
Йосип, як і годиться перед вечерею пішов до лісу по ялинку. Ганя ще в дорогу вилаяла чоловіка, бо пішов і куфайку не застебнув.
– Дивись мені, як захворієш, лікувати тебе не буду. От телепень! Думає, що йому 20 років! В наш час треба берегтись.
Як сказала, так і сталося. На вечір поліз дід на горище, щоб соломи зняти, під столом кожного року сніпок лежав, та й як не закашляється. Спустившись вниз, вирішив прилягти, щось не добре йому стало.
Тут і діти з міста вже приїхали.
– А що з батьком? – спитала Маруся.
– Нічого йому не буде. Дам чаю з малини, молока пареного і буде, як огурчик.
Та дідові ставало все гірше і гірше. Ледь до столу сів, коли перша зірка на небі зійшла. З’ївши пару ложок борщу, приліг на ліжко.
– Мамо, може швидку викликати?
– Ще чого! Ти знаєш скільки вони зараз грошей запросять?
– Гроші не проблема, я дам. Головне, щоб здоровий був.
– А як вони надумають його в лікарню брати, хто з ним поїде. Я часу не маю…
– Доню. Все добре! Не треба всім свята псувати. Пролежусь і одужаю. Завтра колядників зустрічати буду.
До завтра Йосип вже не дожив…
Прощались з чоловіком на самого Степана. Всі з жалем дивилися на його дітей та онуків, лише на одну Ганю всі скоса поглядали, розуміли, що це вона таки довела чоловіка…
Та що казати. Сама Ганя відчувала свою провину у відході чоловіка. Ось і сьогодні, рівно рік, як живе вона одна. Діти з того часу жодного разу порогу не переступили. Прямо в очі так матері і казали: “Це ти у всьому винна”.
За вікном почувся шум: “Пане господарю, можна заколядувати?”.
– Так, дітки, так. Колядуйте. – а сама пішла за гаманцем. – Хоч якась радість буде на душі. Очі баби Гані округлилися, коли в хату забігли її онучата.
З того часу вона навіть подумки не думає нічого поганого, і кожного разу на службі просить вибачення у свого чоловіка. – Не розуміла я, що кою…
Передрук без посилання на ibilingua.com – заборонений!
Фото ілюстративне, з вільних джерел
Сподобалась стаття? Поділіться з друзями на Facebook
Недавні записи
- Коли всі гості розійшлися до мене на кухню зайшла свекруха і давай усіх наших друзів хвалити, а ось на мене “болото лити”. – Ти себе взагалі в сукні хоч іноді бачиш? Ти ж жінка! Та на Маринку любо глянути! – З того моменту зчинилась “буря”. Навіть не знаю, чим би все це закінчилось, якби не втрутився чоловік. Тепер Олена Василівна чекає від нас вибачень. – Ну-ну, побачимо ще, до кого ви звернетесь, коли потрібно буде з Вікусею посидіти!
- В неділю мама нас усіх запросила до себе на піцу. Ми сиділи, багато розмовляли, але згодом я помітила одну “цікавинку”. Річ у тім, що мама ставитися до моєї доньки так, як ставилася до мене в дитинстві. – Любі мої, ходіть сюди з книжечкою і по черзі покажете мені, як ви читаєте!, – сказала вона моїм племінникам. – Розумнички! Ви заслуговуєте на гарні подарунки від Миколайка, – сказала вона їм. А моєї Емілії для неї ніби й не існувало, хоча в тої чимало талантів!
- Коли чоловік вже був лежачий, наша дочка єдине чим допомогла, так це купила ортопедичний матрац. При першій же можливості Леся наголошувала на його ціні. Грошима на лікування скидалися всі, окрім рідних дітей, але я мовчала. І ось вже який час, як мого Гриші не стало. Матрац цей чищенню не піддавався, тому я його відправила на горище. І ось коли я Лесі пожалілася на спину, та мені сказала його зняти і лягати спати. Певне таких дітей, як в мене, ні в кого нема. Сльози так і линуть через обіду!
- Поки мама ходила з Дмитром Павловичем на каву, чи в театр і кожен платив сам за себе, я була спокійна. Але місяць тому моя майже сімдесятилітня мама вмовила “коханого” поїхати на екскурсію до Польщі. Той грошей не мав, і мама не придумала нічого кращого, ніж оплатити тур самостійно. Брат просто сміється, і каже дати мамі спокій, але я бачу, як той чоловік її просто використовує. Коли вона залишиться без копійки, хто її доглядатиме?
- Свого часу я забрала свого чоловіка з його першої родини – ну такий він був хороший, так з ним було солодко й добре! А потім виявилося, що Віталик абсолютно не годен заробляти і мені довелося їхати працювати в Італію. Я планувала побути за кордоном кілька років, але після недавнього дзвінка подруги, я помчала додому, покинувши все! І бачу цю ціпу у себе на кухні