fbpx

Коли син одружився на цій дивній Каті, у Олександри ще тоді якесь передчуття було, а коли вже він у ті умови жити поїхав… Та коли на власні очі Олександра побачила отой бідон борщу в колодязі, сало в ящиках – то і сама замислилася

Олександра з чоловіком живе у маленькому селі на Волині, тримають невелике господарство, їздять по черзі в Польщу на гриби і яблука, щоб підзаробити.

Виростили дочку і сина. Старша дочка Марійка вже двох онуків їм з Назаром подарувала, а от Платон не поспішав сім’ю створювати. Аж у 31 привів до них Катю 22-річну з сусіднього села знайомитися.

Катя якась дивна ще тоді Олександрі здалася, все озиралася якось злякано і здивовано по їхньому подвір’ї, хаті. Але сама – гарненька-прегарненька, очі сині величезні, косища русява до колін майже. Спробуй в таку не закохайся.

Молоді сказали, що весілля не хочуть, просто поїхали в райцентр і розписалися вдвох. Наступного дня до двору Олександри під’їхала машина Катрусиного дядька, погрузив туди Платон свої нехитрі речі і сказав батькам, що у прийми жити їде, бо у Каті великий будинок, тато хворіє, бабуся старенька, а теща з усім сама не справиться, рука чоловіка потрібна.

Ну, в прийми так в прийми, махнули рукою Олександра і Назар, сину завжди є, куди повернутися, якщо раптом щось.

Через кілька тижнів після розпису молодят поїхали нарешті Олександра з чоловіком вперше в гості до сватів.

І тут вже вони побачили, що родина у тих дещо дивна, і зрозуміли, чому Катя у них тоді так озиралася…

Свати жили так, як жили колись прабабусі і прадіди самої Олександри.

Треба сказати, що вони не якісь старовіри були, а звичайні православні люди, мама Каті співала по неділях у храмі сільському. В іншому – звичайні, прості, доброзичливі і веселі.

Але жили вони, не маючи багато з того, до чого звик сучасний світ. Не було у них ані телевізору, ані приймача, ані мобільних телефонів. Тільки дві газети виписували, районну і обласну.

Не було у них багатьох побутових приладів і навіть холодильника. Зате був глибокий прохолодний льох, якому не відомо і скільки років. Там і зберігали все, чому прохолода була потрібна: овочі, м’ясне, сири з власного домашнього молока. Тримали свати господарство, птицю, кілька свинок, корівку одну. Зберігали м’ясо у вигляді тушонок і солили в розсолі. А сало солили, у пергамент загортали і в ящики дерев’яні складали. Квасили капусту, буряки і яблука у бочках, теж дерев’яних, такі у дитинстві Олександра у бабусі бачила. І піч у них в хаті була, ота затишна тепла піч-годувальниця, у якій і борщі, і хліб, і пироги, і гарбузи печені, і ряжанка зі скоринкою золотою народжувалися…

Борщ чи суп у цій родині варили, як всі, на кілька днів, але щоб не прокисав і зберігався свіжим, його переливали у бідон, бідон ставили у відро, до відра чіпляли міцну мотузку і у колодязь опускали.

Посиділи вони зі сватами за накритим під старою грушою столом, затишно так посиділи, посміялися, про життя поговорили, про проблеми і радощі.

Коли вже Олександра і Назар збиралися додому вирушати, до неї син підійшов:

– Мамо, мені так подобається жити… – прошепотів здивованій матері Платон. – Тут у них ніби час по іншому спливає. Помічаєш у кожній хвилині радість, у кожному дні – щастя, у будь-якій роботі – задоволення.

Олександра і саме це відчула все, тому посміхнулася Платону і промовчала у відповідь. Вона, коли на власні очі побачила оце все, побачила отой бідони борщу в колодязі, сало в ящиках – то і сама замислилася: а чи не тому щастя з багатьох людських осель повтікало, що ми самі його витіснили, замінило чимось ніби й потрібним, але… не головним? А ось тут, де тепер живе їхній Платон, воно, ось це головне – лишилося.

Автор – Олена Мірошниченко

Спеціально для Ibilingua.com.

Передрук без посилання на Ibilingua.com. заборонено

Фото ілюстративне, з вільних джерел, pexels

Сподобалася стаття? Поділіться з друзями на Facebook!

You cannot copy content of this page