fbpx

Ліда працювала прибиральницею, живучи сама. Мила підлогу незважаючи на вищу освіту, вона закінчила інститут культури і згадувала роки студентства, як солодкий сон. Поїхавши у чуже місто, але не судилося мріям збутися. Дівчина була людиною доброю і чуйною, всім допомогти старалася. На роботі її любили. Якось увечері біля свого будинку побачила лежачого на снігу людину. Перехожі обходили його стороною, а Ліда не змогла просто так обійти!

Ліда працювала прибиральницею, живучи сама. Мила підлогу незважаючи на вищу освіту, вона закінчила інститут культури і згадувала роки студентства, як солодкий сон, який збувся у кого-то, іншого і в зовсім іншому житті.

У чуже місто вона приїхала з чоловіком Миколою. Приїхала, тому що тут обіцяли високі заробітки і квартиру. Вона мріяла разом з Миколою: зібрати грошей і поїхати на батьківщину, купити квартиру в місті або будинок в селі. Чомусь будинок їм мариться частіше. Може, тому, що обож були споконвічно сільськими.

Не судилося мріям збутися. Микола одного разу по п’яному ділу…. не дійшовши до будинку двох кварталів. Єдине, що у неї залишалося, – однокімнатна квартира, яку вони все ж встигли отримати. Ні чоловіка, ні дитини, ні великих грошей, ні роботи – нічого більше.

За фахом влаштуватися було неможливо, квартиру кидати шкода – на батьківщині був лише будиночок в три віконця, в якому жили батьки, брат з сім’єю з чотирьох осіб і сестричка-школярка.

І стала Ліда з вищою працювати прибиральницею. Праця їй була не в тягар – з дитинства була до нього привчена, але і задоволення не доставляло. Так ось і жила – самотньо і похмуро, як заполярна ніч.

Так би і життя всю прожила, так щасливо не тільки казки закінчуються. Ліда, як Попелюшка, через доброту щастя знайшла, хоча і було, в порівнянні з казкою, все куди прозаїчніше.

Треба сказати, Ліда справді була людиною доброю і чуйною, всім допомогти старалася. На роботі її любили.

І ось йшла вона якось увечері і біля свого будинку побачила лежачого на снігу людину. Перехожі обходили його стороною – все знають: путні люди на дорозі не валяються. А Ліда подумала – чоловік одягнений був пристойно – раптом з серцем погано? Нагнулася над лежачим і… відскочила: хропіння, пахне перегаром, переконав в повному здоров’ї лежав.

Повернулася до п’яного, схопила попід пахви, а мужик здоровий – з сил зовсім вибилася, поки до під’їзду доволокла. Прилаштувала біля батареї – либонь не замерзне. Лідіна квартира якраз першою була, раз у раз вона виходила п’яного провідати, будити намагалася та куди там.

Спати лягла, а заснути не може: хоч і до батареї прилаштувала, а раптом що трапиться – хулігани якісь зайдуть.

Не витримало добре Лідине серце, накинула халат і ледве-ледве втягла мужика в квартиру. Кинула на килимку в передпокою і тільки тоді зітхнула з полегшенням. І заснула відразу ж – це означає, душа на місці.

Прокинулася проте рано, нашвидку одяглася і  до порогу, людина-то все-таки незнайомий, хіба мало що…

А незнайомець вже не лежить, а сидить, притулившись до одвірка, шапку в руках тримає. Сам блідий-блідий. Ліда кинулася до нього:

– Погано вам?

– Дайте водички…

Принесла вона водички, той півлітра одним махом видув, очі трохи осмисленими стали:

– Вибачте, а ви – хто?

– Ліда я.

– А як я у вас виявився?

– На вулиці вас підібрала, побоялася – замерзнете.

– Господи, яка ганьба, – незнайомець схопився за голову.

– Гаразд, не переживайте. Ходімо на кухню, я вам похмелитися дам.

– Та ви що? – чоловік відскочив. – Так я не те що похмелитися, я і випив-то по-справжньому перший раз в житті.

І застогнав, знову схопившись за голову.

– Ну, з ким не буває, – Ліда співчутливо за рукав попсувала, – ходімо, міцного чаю тоді наллю.

Сиділи на кухні, чай пили, про життя говорили.

Чоловік-то цілком пристойний виявився – інженер, приїхав у відрядження, а головне і справді неп’ющий. Зайшов, розповів, в ресторан повечеряти, виявився за столиком з іншими таким же приїздить у відрядження, вони і вмовили його випити, все підбивали: що за мужик, якщо компанію скласти не може. Ось і накачався.

– А гроші-то цілі? – запитала Ліда співчутливо.

Заплескав себе по кишенях злякано, гаманець витягнув:

– Все ціле.

– Ось бачите – значить, у вас ангел-хранитель є: і від грабіжників зберіг.

– Так це ви – мій ангел-охоронець, мені ж все життя тепер за вас молитися треба. Як же дякувати мені вас?

– Та що ви, – Ліда руками замахала, – у мене чоловік… Я як уявила, що ваша дружина буде так самопереживати, як я по Миколці, так і не витримала душа.

– А про мене переживати-то нікому. І батьків не пам’ятаю – в дитбудинку виріс і сім1ї ще не маю. Так що плакати ніхто б не став.

– А я… – губи у Ліди здригнулися. – Так я б все життя себе проклинала, що могла допомогти людині, а не захотіла.

– Яка ви добра… Повз п’яного будь пройде. І прав буде. Сам винен, що напився, як свиня.

– Ну чому ж ви винні, якщо навіть питидо цього часу не навчилися?

– Винен, раз умовити себе дав.

– А як хоч звуть-то вас? – спохопилася Ліда.

– Миколою.

– Треба ж, теж Микола. Як чоловіка мого…

Микола подивився на Ліду і подумав, – яка гарна жінка, і запитав у неї:

– А можна я до вас сьогодні ввечері прийду?

– Звичайно, приходьте. Чим в ресторан ходити та пити невідомо з ким, у мене повечеряєте.

– Що ви, я не тому, – зніяковів Микола.

– Та нічого, приходьте.

Весь тиждень Микола до Ліди ходив, а перед від’їздом пропозицію зробив. І вона погодилася. І поїхалаз ним. Правда, у Миколи там лише кімната в комуналці була, але їх щастя це не завадило.

Все потім з’явилося – і квартира, і діти, і Ліда за фахом влаштувалася, і лише найближчим подругам розповідала, як чоловіка під кущем знайшла.

А ще кажуть, що чоловіки на дорозі не валяються.

Фото – ілюстративне.

Сподобалася стаття? Поділіться з друзями на Facebook!

You cannot copy content of this page