fbpx
Суспільство
Магазини в Україні порушують умови зберігання продуктів: як уберегти здоров’я

У Києві зафіксовано вже чотири випадки зараження ботулізмом. Глава Держпродпотребслужби Києва Олег Рубан закликав громадян не вживати рибу, куплену минулого і позаминулого тижня, щоб уникнути небезпечного захворювання.

При цьому, у зв’язку з приходом літа, експерти настійно рекомендують ставиться з обережністю не тільки до риби, а й до продуктів, що швидко псуються: м’яса, кондитерських виробів, молочних продуктів, салатів з заправками, і до решти.

В першу чергу, покупцям варто звернути увагу на дату виготовлення і термін придатності товару.

“У більшості випадків отруєння пов’язані з порушенням умов зберігання або з вживанням прострочених продуктів. Покупцеві варто звертати увагу в яких умовах зберігається продукція і відмовитися від покупок в несанкціонованих місцях.

Якщо м’ясо, риба, молоко влітку продаються без холодильника – краще від такої покупки теж утриматися”, – радить керівник відділу тестувань” Науково-дослідного Центру незалежних споживчих експертиз ТЕСТ “Ніна Кільдій.

Обережним варто бути і при купівлі алкоголю. Наприклад, недавно в Харкові масово отруїлися метиловим спиртом більше 100 осіб. “Товар реалізовувався через інтернет. Зараз цей бізнес розвивається”, – говорить Олег Рубан.

Влітку другі після риби в списку найнебезпечніших – гриби. Причому, миття не рятує. Зараза може ховатися в шорсткій структурі гриба, так що спори потрапляють і в консервацію.

За словами лікаря-інфекціоніста Ольги Голубовської, для мінімізації ризику їх варто прокип’ятити хоча б 10 хвилин. Також, каже лікар, варто бути обережним і з вживанням консервованих продуктів, сплеск отруєнь якими спостерігається взимку.

Експерти відзначають, що зовні впізнати “заражений” або зіпсований товар часом непросто. Якщо ви вже придбали товар і виникає хоч найменший сумнів у його якості – від вживання краще відмовитися і повернути товар в магазин.

Потрібно враховувати і те, що, наприклад, ботулізм не впливає на смакові якості зараженої їжі, не викликає підвищення температури, нудоту і інших ознак отруєння. Але при цьому, це захворювання вимагає швидкої, невідкладної госпіталізації, кажуть лікарі.

“Токсин потрапляє в організм в дуже малих кількостях, тому й ознаки хвороби відрізняються, а звертатися до лікаря необхідно вже при появі слабкості і нездужання після прийому їжі”, – говорить Ольга Голубовська.

Відповідальність за реалізацію товару неналежної якості несе як виробник, так і торгова мережа. При розборках варто враховувати, що необхідно обов’язково зберігати всі чеки та виписки з лікарень, тоді домогтися правди буде набагато легше.

Так, з боку виробника може йти фальсифікована продукція, додавання в неї замінників. У магазині вам навряд чи замінять, наприклад, м’ясо на сою або молочні жири на рослинні, а барвник в закриту упаковку не додати.

По мікробіології порушення також зустрічаються досить часто, хоч вони і не настільки небезпечні для здоров’я.

“Тут відповідальність 50/50 – крім дотримання санітарних умов на виробництві, технології виготовлення, дуже важливо і те, наскільки правильно торговельна мережа зберігає продукцію, реалізує її. Уважно варто дивитися яка температура в магазинних холодильниках”, – говорить Кільдій.

За словами Олега Рубана, недотримання температурного режиму при зберіганні продуктів – одне з основних порушень в магазинах. Так, товар повинен зберігатися при не більше, ніж 6-8 градусів. Термін реалізації салатів – не більше 12 годин.

Нікуди не поділося і бажання продавців швидше збути товар за допомогою усіляких акцій і знижок. “Це піддає споживача ризику отруєння.

Читайте також: ЗАГРОЗИ МАЙБУТНЬОГО: 7 СТРАШНИХ КРИЗ, ЯКІ ВІДБУДУТЬСЯ ЧЕРЕЗ ЗАНАДТО ШВИДКИЙ РОЗВИТОК ЛЮДСТВА

А влітку, коли температура 25-30 градусів і вище, при попаданні збудника будь-якої інфекції в продукт через годину в ньому розвивається критична інфікована маса, яка викличе гостре кишкове отруєння”, – говорить Рубан.

До швидкого псування продуктів найбільше схильні стихійні ринки і ярмарки, де товар часто зберігається без холодильників.

Як і в магазинах, так і в санкціонованих місцях продажу, на місці повинен чергувати санітарний лікар, до якого можна звернутися у разі виникнення сумніву в якості того чи іншого товару. На стихійних ринках таких годі й шукати.

Зараз подвійно варто бути обережними з продуктами на вуличних розкладках ще й тому, що після новин про ботулізм, вся риба “перейшла” в стихійну торгівлю.

Як українцям купувати товари в інтернет-магазинах після блокування посилок
“Ми проводимо рейди спільно з поліцією для виявлення таких точок. Стихійна торгівля – це парафія поліцейських. Ми ж займаємося контролем офіційних місць продажу продуктів харчування”, – резюмував Рубан.

Джерело.