– Мамо, а де мій новий смартфон? Я вже три тижні чекаю! Ти ж обіцяла, – почувся мені гучний голос сина, ледь я встигла зачинила за собою двері. Я навіть не встигла роззутися. Поволі скинула пальто і на мить притримала дихання, намагаючись знайти всередині хоч краплину спокою. Але спокій був так само далекий, як і думка про те, щоб хтось із моїх дітей запитав, як у мене справи

– Мамо, а де мій новий смартфон? Я вже три тижні чекаю! Ти ж обіцяла, – почувся мені гучний голос сина, ледь я встигла зачинила за собою двері.

Я навіть не встигла роззутися. Поволі скинула пальто і на мить притримала дихання, намагаючись знайти всередині хоч краплину спокою. Але спокій був так само далекий, як і думка про те, щоб хтось із моїх дітей запитав, як у мене справи.

– Нічого я тобі не обіцяла, Оресте, – тихо відповіла я, розуміючи, що в голосі вже бринить втома. – Я казала, що постараюся назбирати грошей, але поки…

– Мамо, я не можу бути єдиним у класі зі старою моделлю! – він позирнув на мене поглядом, у якому читалася незгода з моїми словами. – Усі друзі вже мають кращі телефони. Що мені, мовчки соромитися, поки вони хизуються своїми новими іграшками?

Часто думаю, що мої діти бачать у мені такий собі банкомат, де можна просто натиснути кнопку й отримати бажане. Мене засмучує це відчуття. Та головне, що болить мені найбільше, – я ж люблю їх понад усе й колись щиро вірила, що забезпечити їх матеріально – це ключ до їхнього щастя. Я помилилася чи, може, перегнула палицю.

Звуть мене Алла. Мій колишній чоловік – Матвій, а від нього в мене залишилися найпрекрасніші у світі діти: Орест і менша донька Зоряна. Обоє вже давно в тому віці, коли особливо хочеться виділятися перед ровесниками, і я стараюся не відставати від їхніх потреб. Проблема лише в одному: я одна, а їх двоє. І моїх сил, фінансів та нервів уже відверто не вистачає, щоб крокувати з ними в одному темпі.

“Діти сприймають мене як платіжний термінал. Їм байдуже, що я мама-одиначка і ледве доживаю до свого першого дня народження” – зізнаюся, ці слова я промовляла подумки не один раз, коли поверталася з чергової нічної зміни.

Після розлучення з Матвієм я почала відчувати, що мушу компенсувати їм відсутність батька, що повинна бути і батьком, і матір’ю водночас, довести, що ми, мовляв, і без нього впораємося. От тільки забула, що в цій круговерті найперше треба було подумати про себе.

Одного разу я прочитала про жінку, яка сказала: “Якщо ти не наповнюєш власну чашу, то нічого не зможеш налити й дітям”. Це прозвучало так логічно, але на практиці я продовжувала робити все навпаки. Я працювала в дві зміни, брала підробітки, економила на собі й тішилася, коли бачила усмішки на обличчях Ореста і Зоряни. Мене гріла думка: “Вони щасливі – значить, мої зусилля не марні”.

Та що довше це тривало, то більше я розуміла: такий ентузіазм затягує в глибоку пастку. Замість вдячності діти почали сприймати подарунки й увагу як щось обов’язкове. Сказати “ні” чи “зачекай” стало просто неможливо. Якщо й пробувала, то наражалася на образи чи докірливі погляди, ніби це я винна, що світ не ідеальний.

Згадую, як нещодавно повернулася додому після 12-годинної зміни. Ледве дихала, мріяла про спокій, гарячу ванну й тишу. Але в передпокої мене зустріла Зоряна, якій край було потрібно “нове плаття, бо в суботу подруга святкує день народження, а старе – то вже не комільфо”. Мені хотілося сказати, що я сама мрію хоч про якісь нові речі, бо в шафі лише один більш-менш пристойний костюм для роботи. Але замість цього я мовчки кивнула:

– Гаразд, Зорянко, спробую знайти гроші.

Коли вимовляла ці слова, в голові вже лунало: “А може, зробити ще пару змін у вихідні? Або попросити аванс у директора?”. Бо що ж іще робити, якщо зарплати вистачає заледве на оренду кімнатки, їжу і комунальні платежі? Але тоді я ще вірила, що зможу щось викрутити і знову здивувати дітей черговим виконаним бажанням.

Усе в моєму житті докорінно перекинулося тієї миті, коли директор викликав мене до себе в кабінет, дивлячись якимось приреченим поглядом.

– Алло, мушу повідомити дещо прикре. Через економічні труднощі, – він зітхнув, шукаючи моїх очей, – ми вимушені скоротити частину працівників. Першочергово – тих, у кого неповна ставка…

Я стояла в його кабінеті й думала: “Це якийсь жарт?”. До мене не одразу дійшло, що я буквально втрачаю роботу, бо ж завжди брала підробіток, завжди викладалася по максимуму. Хіба могли мене так просто відпустити? Та, на жаль, могли.

Я вийшла з офісу зі змішаним відчуттям безсилля і страху. Перед очима пливли думки: оренда, їжа, рахунки, далі – дитячі потреби, вимоги, побажання. І що тепер? Звідки мені взяти гроші на все, що їм так треба, аби вони не вважали себе гіршими за інших?

Дорогою додому крутила в уяві мільйон сценаріїв. Можливо, знайти якусь тимчасову підробіток у сусідній кав’ярні? Або попросити Матвія хоч трохи допомогти? Не хотілося принижуватися і дзвонити колишньому, бо він має іншу сім’ю, свої витрати й давно живе окремим життям. Та, мабуть, уперше я серйозно подумала про те, що йому варто теж долучитися до виховання та утримання дітей.

Удома, як завжди, мене ніхто не зустрів із питанням: “Як справи, мамо?”. Зате за п’ять хвилин до мене підійшов Орест із вкрай невдоволеним виразом обличчя.

– Мамо, а чого так довго? Я замовляв, аби ти купила мені той новий зарядний кабель. І не забудь, мені ще треба гроші на екскурсію з класом.

– Сину, – сказала я, намагаючись говорити спокійно, – я втратила роботу, розумієш? Мені тепер треба знайти нову, а це не так легко.

Пауза. Він дивився на мене мовчки, наче очікуючи, що я розкажу якийсь план “Б”. Коли збагнув, що його немає, просто знизав плечима.

– Ну… а на екскурсію все одно потрібні гроші, – відповів він, та й пішов дивитися свій серіал.

Саме в той момент я відчула, як у мене в грудях зароджується гіркота. Ні, не проти дітей. Швидше проти власної наївності. Я створила їхній світ, де вони звикли отримувати все бажане, жертвуючи своїми потребами. І тепер вони щиро дивуються, чому я не можу робити так завжди.

Я не плакала, не кричала. Просто зрозуміла, що далі так бути не може. Вперше в житті я не матиму змоги негайно дати їм те, чого вони хочуть. Адже тепер навіть я не знаю, як викручуватися.

“Після розлучення я відчула, що мені потрібно компенсувати відсутність батька, що я повинна бути і матір’ю, і батьком, що я маю довести їм і собі, що ми можемо впоратися” – думки крутилися, мов старий механізм, котрий заіржавів від надмірної експлуатації. І ось зараз я думаю: може, досить усе доводити?

Я сиділа в кухні, де почало сутеніти. За вікном уже мерехтіли ліхтарі, а я дивилася у їхнє світло й уявляла своє майбутнє. Як я поясню дітям, що тепер мусимо зменшити витрати, відмовитися від розваг і дорогих покупок? Чи почують вони? Чи зрозуміють мене?

До кімнати зайшла Зоряна й тихенько присіла навпроти:

– Мамо… ти серйозно залишилася без роботи? – спитала вона, опустивши очі на стіл.

– Так, – видихнула я, відчуваючи, як хвиля втоми ніби притискала мене до стільця.

– А що ми тепер будемо робити? – в її голосі почулася невпевненість.

Я глянула на доньку й уперше побачила, що їй таки не байдуже. Може, вона не звикла показувати співчуття, бо я її ніколи цьому не вчила. Я завжди старалася вирішити все сама.

– Спершу повіримо, що ми сильні, – тихенько відповіла я. – А потім почнемо вчитися жити не лише бажаннями, а й розумінням, що все дається непросто.

У той момент я не знала, як розвиватимуться наші стосунки далі. Але була впевнена в одному – нам конче потрібні зміни. Досі всі мої вчинки йшли від любові, але ця любов була надто щедрою й позбавляла їх самостійності й поваги до чужої праці.

Можливо, змінюватися непросто, та інакше я ризикувала втратити з ними душевний зв’язок. Мої діти – не чужі люди, і я хочу, щоб вони усвідомили, що я – не гаманець на ніжках, а жива людина, яка має почуття, свої радощі й біль.

Зараз я дивлюся на Ореста й Зоряну та думаю: чи готові вони прожити цей непростий період разом зі мною, зрозумівши, що справжня близькість і родинне тепло не купуються за гроші?

А як вважаєте ви? Чи можливо змінити усталений стиль виховання тоді, коли здається, що все вже зайшло надто далеко? Чекаю на ваші думки.

Фото ілюстративне спеціально для ibilingua

Передрук суворо заборонений

You cannot copy content of this page