Ми з чоловіком, подолавши довгий шлях з Ірпеня, опинилися у мусульманській країні. І тут на нас чекало багато несподіванок.
Їхали ми на запрошення моєї студентської подруги, яка ще 20 років тому одружилася з хлопцем з Марокко і поїхали за ним. Зараз у неї 9 дітей, але вони дуже заможні, адже її чоловік – приватний лікар.
За ці три місяці життя з чоловіком у Марокко ми встигли побувати на кількох днях народження, весіллях та інших урочистих вечерях. Згодом я зрозуміла, що кожного разу намагаюся уникнути відвідування таких заходів. І на це є кілька причин.
Перша – чоловіки та жінки сидять окремо.
Це правило відразу викликало здивування. Найчастіше чоловіки та жінки сидять в одному залі, але за різними столами. А буває і таке, що вони зовсім не перетинаються, святкуючи в різних приміщеннях. На щастя, другого сценарію я особисто поки що не зустрічала.
Традиція, як розповіла мені подруга, прийшла ще з давніх-давен, коли люди жили громадами і все порівну ділили між собою. У цьому є своя прекрасна філософія, адже гості стають згуртованішими таким чином.
Однак мені не дуже приємно їсти руками з однієї тарілки із незнайомими людьми. Звичайно, ти будь-якої миті можеш попросити окрему тарілку, але таким чином ти продемонструєш неповагу до оточуючих.
У нас подібне навіть уявити складно, але в арабській культурі це абсолютно нормально. Справа в тому, що тут люди святкують щиро, не плануючи покрити витрати за рахунок презентів гостей. Крім того, вони не дарують гроші, щоб не бентежити винуватця урочистості. Загалом усе те, що прийнято у нас, у Марокко зовсім по-іншому.
Іноземку, та ще й світлошкіру,як оце я, тут нечасто можна зустріти. Звідси така підвищена цікавість.
Пригадую, нас із чоловіком місяць тому запросили на день народження до доньки моєї подруги. Так ось деякі пані не зводили з мене очей протягом усього свята. Неначе й забули зовсім, навіщо прийшли на цей захід.
До речі, арабські жінки зазвичай оцінюють кількість золота на тобі, а потім вже одяг. Адже чим більше його на тобі, тим ти авторитетніший в очах інших! Тому місцеві красуні обов’язково надягають одразу всі комплекти золота, які є. А для мене це дикість.
Це все пояснює, чому я завжди йду голодною з арабських урочистостей. Все тому, що у них заведено відзначати свята вночі. Тобто час святкування призначають на день, але всі гості сходяться лише до пізнього вечора.
У кращому випадку їжу подадуть після заходу сонця, але найчастіше це відбувається тільки після 21:00. А до цього моменту всі запрошені повинні танцювати і розважатися, що дуже складно робити, коли хочеться їсти. Так, гостей пригощають у цей час фруктами та печивом, але все ж ними ситий не будеш цілий день.
Я наіть зняла на телефон одне таке застілля і відправила рідним в Україну щоб показати, на скільки тут все інше.
До нас тут ставляться добре, але я не знаю, чи витримаємо довго. Хоча спочатку ми планували залишитися тут назавжди, аже ми бездітна пара і в Україні, крім дальніх родичів, нас особливо ніщо не тримає.
Передрук без посилання на Ibilingua.com. заборонено.
Фото ілюстративне, Ibilingua.com.
Недавні записи
- Іринка повернулася з Італії з потрібною сумою і купила квартиру. Дочка все облаштувала і залишивши ключі мені, поїхала знову на заробітки. І тут мені подруга каже, що її онучка шукає оренду, ось я і вирішила здати їй цю квартиру. Правда, в дочки я дозволу не питала. Щоб на душі було спокійно, я час від часу заходила з перевіркою, але коли дівчат дома не було. Та одного разу я таки попалася
- Перший дзвіночок був ще на весіллі, коли Іван заставив свою новоспечену дружину бігати з підносом і борщем, щоб його друзі ситі були. Другий не забарився. Оксана, за настановою чоловіка, продала золоті сережки, які батьки подарували, і молодий ґазда купив коня. Закінчилося все хатою, яку будували на подвір’ї свекрів, а в кінцевому результаті свекруха по документах була єдиною власницею
- Пів року тому ми позичили сестрі Василя 20 тисяч гривень. З роботою щось не ладилося, а оренда в Києві чималенька. Ми тримали ці гроші на “чорний день”. І ось недавно я говорила з Катериною по телефону, і вирішила натякнути про боржок. Такої реакції я не чекала. Мало того, через дві години мене набрала з претензіями свекруха. Виявляється, я серця не маю
- Чоловік просить, щоб я знову пакувала чемодани і їхала на заробітки в Італію. Я тільки від цього відійшла. Десять років пробула на чужині. Купила старшому сину квартиру, молодшому залишаємо будинок з ремонтом в селі, хоча він і цього не заслужив. Просто мої хлопці звикли жити на всьому готовому
- На день Києва ми поїхали з сім’єю до батьків, вони живуть за тридцять кілометрів від нас в селі. Коли ми з мамою залишилися наодинці, вона давай мене питати, чому я не спілкуюсь з братом, який живе в Криму. Як вияснилось, дружина Діми звинувачує у всьому мене. – Він старший і повинен бути мудріший!