Моє життя проминуло в нашому маленькому селі на Хмельниччині, зараз я маю вже 81 рік. Мої батьки прожили все життя тут, а тепер і я. Я в них єдина дочка, хоч батьки й хотіли ще діточок, дуже просили Небо, по святих місцях їздили – але не допомогло. Що ж, така, видно, Божа воля.
Мене вони дуже любили, я ні в чому не потребувала. батьки тримали велике господарство, продавали м’ясо, молочку, городину, то ж гроші у нас водилися. Мені вони дали все. що потрібно. Я вивчилася в обласному центрі, пожила там два роки, навіть в Італію з подругою з’їздити пощастило – ми там шили костюми для театру.
Але потім я повернулася в своє село – така була воля батьків, а проти неї я йти не могла, не так я вихована. Слово батьків для мене завжди було святе. У 26 років я вийшла заміж за місцевого хлопця, Павла. більше сорока років ми прожили разом у злагоді. Виростили трьох дітей , але всі виїхали з села, старша дочка закордоном, менші син і дочка в Україні, в Києві і Хмельницькому.
Павло мій вже більше 10 років спочиває вічним сном поруч з моїми й його батьками, та й моє життя вже котиться за обрій. І немає в ньому, чесно кажучи, майже ніякої радості, адже я маю самотню старість.
Діти мої, як я вже сказала, розлетілися, у них свої клопоти й турботи, та й самі вони вже не молоді. Внук з внучкою середнього сина до мене іноді тільки приїздять провідати та гостинців від мене з села в місто набрати.
Адже я ще не зовсім здаю – огород тримаю, садок, курей-гусей. Але нікому це крім мене не треба. Всі мої діти сказали, що такий спадок їм не треба, в село вони їздити не будуть. Ремонти давно не робляться, хата й прибудови поступово занепадають. Ремонтувати й прибирати як слід у мене просто сил не має вже, хоч здоров’я на свої роки маю добре.
Щовечора слухаю пташок, гладжу по шерсті свого муркотуна Сасю і плачу. Кому це все лишиться? Та нікому. Розвалиться й травами поросте. Його тут і не купить ніхто – село бідне, невелике, роботи нема, молодь втікає.
Ось і вчора внуки, як і кожного разу, приїхали і знову грошей привезли – сховала в матрац, колись знайдуть по мені. Нагодувала пиріжками, дала всього з собою й провела.
Сіла плакати, як завжди, коло вікна. Мені не треба їхні гроші, що з ними робити? Куди їх тут в селі витрачати? В єдиному магазині на чай і печиво? Аптека в сусідньому селі, та я й ліків ніяких толком не купую, тільки чаї п’ю, коли нездужаю.
Мені допомога їхня треба по господарству та на городі, та хату комусь залишити, але це нездійсненні мрії старої жінки. От і ховаю гроші в матрац – куди мені ще їх дівати?
Передрук без посилання заборонено.
Фото ілюстративне, авторське.
Недавні записи
- Нас з сестрою ростила й виховувала тітка Ліда, мамина сестра. І ось тітки не стало. Ми сиділи якраз за поминальним столом, коли я зважилася розпочати цю розмову, обличчя моєї сестри вмить змінилося. Але я маю подбати про свою дитину і забезпечити її, як сестра не розуміє! Нині ми не спілкуємося. І так, я її розумію
- Моїй свекрусі всього 55 років, жінка в соку! Так ні ж, ломиться жити до нас, як свекра не стало, хоче аби я перед нею на задніх лапках скакала, подай-принеси. Вона втомилася, їй важко – втратила чоловіка, таке в країні коїться. Свою квартиру переселенцям хоче в оренду віддати і з нами грішми ділитися, чоловік в захваті від ідеї мами. Зарано ще вінки купувати, а вона зібралася! Краще би заміж ще вийшла. Готувати вона так і не навчилася, хіба що кілька дуже вже буденних страв страв: макарони, смажена картопля і яєчня, не більше. До прибирання ставиться за принципом «головне, щоб не як у свинарнику». От нащо це мені в моїй квартирі? Він хоче взяти кредит у банку та поміняти мою квартиру з доплатою на трикімнатну
- “Щоб їм добре було! Цим сходам!” – поскаржився якось Антон, прийшовши додому. Він був весь червоний і задиханий. А я знаю, що перед будинком у нас всього шість сходинок – шість, не двадцять і навіть не десять. – Любий мій, а скільки ти насправді важиш?, – прямо запитала я Антона. – Ну, знаєш, я вже давно не хлопчина…” – відповів він, прямуючи до ванни, а після до холодильника. Я дивилася на нього, як він плив у просторі, і мені здалося, що він якось округлився. Рад не рад Антон став на ваги
- Недавно свекруха зателефонувала, щоб до Миколая я її пофарбувала, бо вона йде на якийсь ювілей. – Як не можеш? То таке виходить, ніби ти рідній матері відмовила. Це ж твоя робота. – Так, робота, за яку я повинна отримувати гроші. А від вас і батончика за 15 гривень не отримаєш!, – не стрималася я вперше в житті. Після цього десь два дні зі мною свекруха не розмовляла, а недавно спитала, може я буду мати час дома, щоб її в порядок привести. І ви знаєте, в голові пролетіла така думка, щось та й з тим волоссям “зробити”
- До Люди я поїхала на перший поклик, бо обстановка дома зі свекрухою загострювалася. І власне, Валерій, чоловік моєї сестри, перевернув моє уявлення про сім’ю з ніг на голову. З самого ранечку він прокинувся, привів себе в порядок, приготував нам всім сніданок, кавусю і до кавусі. Після ми мило гуляли по місту. Я була під враженням. Але дома мене чекав “сюрприз”. По-перше, Олег нас навіть не зустрів. Їхали ми маршруткою, бо бензин дорогий. Але і це ще пів біди