fbpx
Економіка
Отримати субсидію буде складніше, а суми в платіжках значно виростуть: які сюрпризи чекають українців

В Україні триває перерахунок субсидій на наступні півроку. Уже зараз державі не вистачає грошей на компенсацію “комунальної знижки”, найближчим часом Міністерство фінансів звернеться до парламенту з проханням переглянути бюджет і виділити додатково 15 мільярдів гривень.

Сайт “Сегодня” з’ясував, як українцям перерахують доходи і чому в наступному опалювальному сезоні одержувачам субсидії доведеться платити більше.

Доходи порахують по-новому

Розмір субсидії на наступний сезон українцям порахують за доходами з квітня 2016 по березень 2017 го. З огляду на, що мінімальна зарплата з початку цього року зросла в два рази, для багатьох розмір знижки виявиться значно нижче. Крім того, сім’ї з двома середніми зарплатами субсидія зовсім не призначена.

Наприклад, домогосподарство з трьох осіб з двома мінімальними зарплатами цієї зими платило за комунальні послуги з субсидією не більш 267 гривень, а з травня буде віддавати за комуналку вже 375 гривень.

У наступному році, коли для розрахунку знижки будуть вести облік доходів за весь 2017 рік, цієї ж сім’ї з двома мінімальними зарплатами доведеться платити з субсидією 630 гривень.

У Міністерстві соціальної політики розраховують, що завдяки зростанню доходів українців, вдасться значно заощадити на субсидії. Як розповіли в Міністерстві фінансів, тільки завдяки двократного зростання мінімалки на субсидії за підсумками цього року заощадять 5 мільярдів гривень.

Наступний опалювальний сезон може виявитися для одержувачів субсидії рекордно дорогим. Ще в травні уряд оновило програму субсидій: опалювальний сезон для тих, хто опалює свої будинки газом, вугіллям і електроенергією, скоротили на цілий місяць.

Компенсувати витрати на опалення їм будуть з 15 жовтня по 15 квітня, а не з першого жовтня по 30 квітня. Тривалість опалювального сезону для українців з центральним опаленням переглядати не будуть, як і раніше, рішення про старт опалювального сезону приймає місцева влада.

Крім того, зміниться і сам розмір субсидії. Знижку дають на оплату комунальних послуг в межах встановлених нормативів. Минулого місяця ці нормативи значно скоротили. Наприклад, для газу новий норматив – 5 кубометрів газу на опалення квадратного метра (було 5,5 кубів).

Минулої зими субсидія покривала 330 кубів на опалення квартири площею 60 квадратних метрів, вже в наступному опалювальному сезоні “комунальну знижку” нараховуватимуть тільки на 300 кубів.

Читайте також: ПОДАТОК НА НЕРУХОМІСТЬ В УКРАЇНІ: ХТО І СКІЛЬКИ МАЄ ЗАПЛАТИТИ

Якщо при цьому продовжити спалювати 330 кубів, доведеться 30 кубів оплачувати без субсидії. За діючого тарифу – це ще 204 гривні.

У квартирі такої ж площі з центральним опаленням субсидія буде покривати замість 3,28 всього 2,5 Гкал тепла. Якщо не скоротити споживання , за 0,7 Гкал доведеться платити без субсидії. У Києві такий обсяг тепла обійдеться в 1411 гривень.

У кого можуть забрати субсидії

В цьому році субсидії не продовжуватимуть тим, хто навіть зі знижкою накопичив борги за комунальні послуги. Крім того, втратити допомогу від держави можуть українці, які зробили покупку на суму від 50 тисяч гривень, або чий дохід істотно виріс.

Наприклад, сім’я з трьох осіб з двома мінімальними зарплатами платила за комуналку з субсидією не більш 267 гривень. При перерахунку субсидії будуть вести облік доходів з квітня минулого року по березень цього року.

З огляду на, що на початку цього року мінімальна зарплата зросла в два рази, сім’ї з двома мінімалку влітку доведеться платити за комуналку не більше 375 гривень.

Для виявлення “порушників” в Міністерстві фінансів працює спеціальний відділ. Їх завдання – зіставити інформацію з різних реєстрів. Наприклад, з реєстрів відомство може отримати інформацію про покупку нерухомості і землі на суму від 50 тисяч гривень.

До слова, в інтернеті можна знайти десятки оголошень про оренду квартир з хорошим ремонтом і оформленої субсидією. У Міністерстві економіки кажуть, якщо сім’я здає квартиру, оформити субсидію вони можуть тільки на те житло, в якому живуть.

Більш того, при оформленні субсидії буде враховуватися і дохід від здачі в оренду житла. Як припускають чиновники, найімовірніше ті, хто здає квартири з “субсидіями”, приховують додатковий дохід від оренди.

У держави закінчуються гроші на субсидії

На даний момент субсидії отримують більше семи мільйонів домогосподарств, це майже 50% всіх українських сімей. У бюджеті на комунальну знижку заклали 47 мільярдів гривень на рік, однак більшу частину цієї суми вже встигли витратити.

В результаті держава заборгувала постачальникам послуг мільярди гривень, і на нові субсидії грошей немає.

У Міністерстві фінансів підрахували, що в цьому році на субсидії потрібно витратити приблизно 75 мільярдів гривень. Для дофінансування Кабмін повинен підготувати рішення щодо проекту змін до бюджету країни.

Проголосувати за це рішення повинні до парламентських канікул, інакше гроші закінчаться, а коштів на підготовку до опалювального сезону у постачальників послуг не вистачить.

Читайте також: В УКРАЇНІ ВПАВ КУРС ЄВРО І ПІДРІС ДОЛАР

За словами прем’єр-міністра Володимира Гройсмана, додатково на субсидії виділять 15 мільярдів гривень , ще 10 мільярдів – невикористані за час опалювального сезону субсидії, які планують повернути до держбюджету. В результаті, в цьому році на субсидії можуть витратити 72 мільярди гривень.

“Суму треба збільшувати – це факт. Ми визначили зараз оптимальну суму (15 млрд грн – ред.) Далі переговори ведуться. Наш план – проголосувати це звичайно до завершення сесії. Це саме тоді, коли це рішення потрібно.

Пізніше – завжди можна вирішити цю проблему. Але навіщо її робити гірше? У нас є зараз перевиконання по дохідній частині, за імпортним ПДВ “, – сказав міністр фінансів Олександр Данилюк.

facebook