fbpx
Економіка
Овочі нового врожаю б’ють цінові рекорди: що буде далі

Українці шоковані космічними цінами на овочі нового врожаю – вже кінець червня, а ціни на молоду картоплю, капусту, коренеплоди зашкалюють, наближаючись до 20 гривень за кіло капусти або моркви.

Це в 5-6 разів дорожче, ніж було рік тому. Наприклад, в Києві капуста в червні 2016- го коштувала 2,55 грн / кг, зараз більше 19

Експерти агроринку кажуть, що ціни сказилися через неврожай, так як була пізня холодна весна. Ще одна, але не настільки значна причина, – заробила асоціація з ЄС , через яку наші ранні овочі пішли на експорт, потягнувши за собою ціни на внутрішньому ринку.

“Сегодня” з’ясувала, що буде з цінами влітку, і на підставі даних Держстатистики склала рейтинг найдорожчих і найдешевших регіонів.

ОВОЧІ. За даними аналітиків проекту “АПК-Інформ: овочі і фрукти”, молода картопля за рік подорожчав на 23%, тобто до 8-9 грн / кг в опті, або до 16-19 грн / кг в роздробі.

Очевидно, що за такою ціною його беруть неохоче, він псується, його доводиться списувати. Але ціну торгівля все одно поки тримає – пропозиція невелика, а залишки старого врожаю вже є нікчемною.

Зате до осудних 10 грн / кг подешевшали огірки і кабачки. Дорожнечу капусти, буряка і моркви виробники пояснюють також і зменшенням площ під насадженнями капусти через провал за цінами в 2016 році.

Аналітик Української аграрної конфедерації Дмитро Дейна нагадує, що додатковим фактором для високих цін стала ще й пізня морозна весна, через яку грунтовий урожай запізнився. А тепличні овочі завжди були дорогими.

ДОРОЖЧАЄ ВСЕ. Як видно з інфографіки, за рік подорожчали не тільки овочі, але і м’ясо, молоко, хліб. Зростання цін склав в залежності від регіону 7-28% на хліб, 4-14% на ковбасу, 12-32% на м’ясо, 27-30% на молоко, хліба.

Трохи стриманіше (в середньому на 5-7% зростання за рік) поводяться ціни на бакалію. А ось гречка подешевшала в 1,5 рази.

За словами гендиректора Української асоціації постачальників торговельних мереж Олексія Дорошенко, ціни на свинину і яловичину ростуть після так званого відкладеного подорожчання 2015-16 рр. Коли товщина гаманця покупців стримувала зростання вартості м’яса і сала.

В результаті пропозиція делікатного товару перевищувала попит , і ціна його підвищувалася навіть нижче рівня інфляції – на 5-8 грн / рік за кіло.

“Тепер ситуація інша – худоби і свиней вирощують менше, а торгівля більше не орієнтується на покупців з невисокими доходами, так як ці люди переходять на дешеву курятину.

Заможні люди платитимуть за м’ясо і 100 грн / кг, і більше, – пояснив Дорошенко. – А гречка подешевшала тому, що ціни на неї були спекулятивними. Однак факт – так дорого ще не було! “.

Читайте також: БIЙКA У БАРІ МИКОЛАЄВА: ХЛОПЦЮ – НIЖ У ГРYДИ, ДІВЧИНІ – СКЛЯНКОЮ ПО ГОЛОВІ

ПРОГНОЗИ. Експерти поки не пророкують традиційного літнього “обвалу” цін. “Не думаю, що в цьому році дешеві овочі дадуть річну дефляцію, хоча невелике, на 3-5 грн / кг, зниження буде”, – прогнозує Дейна.

Дорошенко каже, що нижче 10 грн ціна молодої картоплі та інших компонентів борщнабора навряд чи впаде. Зате він очікує зростання вартості м’яса і м’ясопродуктів ще на 12-15 грн / кг: “До кінця року ціни на них точно підвищаться, але, можливо, влітку стабілізуються на нинішньому рівні”.