fbpx

Прочитала тут кілька годин тому допис про те, який у Польщі рай. Егеж, три рази. Я тут вже 8 років, зараз до мене у лодзь щей мама з молодшою сестрою приїхали. Так ось я зніму з вас “рожеві окуляри”. З ним хоча б у квартирі повітря стає чистим

Прочитала тут кілька годин тому допис про те, який у Польщі рай. Егеж, три рази. Я тут вже 8 років, зараз до мене у лодзь щей мама з молодшою сестрою приїхали.

Так ось я зніму з вас “рожеві окуляри”.

Добре там, де нас немає, нагадаю я вам давню істину. Звичайно, тут зараз безпечніше і мирно, але я не можу сказати, що у всьому прямо краще, ніж в Україні.

За 8 років життя у Польщі я ясно бачу не лише плюси, а й мінуси цієї країни. Ну, а як же без них! Я пожила у різних країнах і зрозуміла, що ідеального місця не існує. Але! Місце, країна чи місто може стати вам домом, якщо плюси переважують мінуси і ви готові миритися з цими мінусами. якось так.

Отже, неприємні сюрпризи, які на вас можуть тут чекати.

перший – смог та стан екології в цілому.

Щойно стовпчик термометра починає повзти вниз, до Польщі приходить він – чорний смог..

Він висить над містами Польщі приблизно 4 місяці на рік.

Причини смогу – опалення вугіллям, використання вугілля у промисловості, спалювання відходів (деякі кидають у грубку навіть сміття!), автомобільні викиди.

Ефект смогу збільшує зимова погода з низьким атмосферним тиском, густим туманом та часто відсутністю вітру.

У такі дні смог зависає настільки низько, що здається він прямо у вас над головою. Якось узимку я летіла літаком і могла чітко спостерігати товсту темно-сіру пелену, що нависла над Варшавою.

Під час смогу мешканцям польських міст рекомендується не виходити з дому та їздити громадським транспортом замість машини.

Особливо це явище може нашкодити дітям, жінкам при надії, людям похилого віку і всім, у кого є питання з диханням.

Я під час очікування дитини придбала очисник повітря. З ним хоча б у квартирі повітря стає чистим. І щоб уникнути смогу, я намагаюся, по можливості, взимку виїжджати до країн, де немає проблем зі смогом.

Міста з найвищим рівнем смогу та забрудненням повітря – це Катовіце та прилеглі міста, Краків, Варшава, Лодзь та Вроцлав.

Сумно, але Польща входить у топ найзабрудненіших країн Європейського Союзу.

Ще одна печаль – стан системи охорони здоров’я у Польщі. Що там казати, польська державна охорона здоров’я залишає бажати кращого. тому я по можливості їздила на огляди й лікування додому.

Справа в тому, що ця галузь отримує мало інвестицій. Низькі зарплати у лікарів та медпрацівників. Нестача персоналу. Старе обладнання. Спартанівські умови у шпиталях.

Я сплачую податки та внески в обов’язкове медичне страхування, але водночас потрібну консультацію з лікарем практично неможливо отримати безкоштовно та вчасно.

Коли мені потрібен якийсь фахівець, доступна дата може бути лише за кілька місяців або навіть за півроку. Ну куди це годиться?

А безкоштовні медпослуги люди чекають часом рік і більше.

Через таку жалюгідну ситуацію в державній охороні здоров’я, у Польщі популярне приватне медичне страхування та приватні поліклініки та госпіталі.

На особливу увагу заслуговує стоматологія.

У Польщі теоретично можна вилікувати зуби безкоштовно, але фактично черга також багатомісячна.

Стоматологія у приватних клініках дуже дорога. Пломба коштує 160-200 злотих, лікування каналів близько 2000 злотих, коронка, залежно від типу матеріалу 2000-4000 злотих.

Отримання посвідки на проживання в Польщі – ще один суттєвий мінус.

Коли я отримувала свій перший дозвіл на проживання, у Польщі було дуже мало іноземців, але навіть тоді мені видали картку із запізненням на місяць. Весь процес зайняв у мене 3 місяці.

Протягом 2019 року число іноземців у Польщі збільшилось на 50 тисяч. Здебільшого це громадяни України, Білорусі та Грузії.

Десь зустрічала інформацію, що на польському ринку праці до війни було задіяно близько 1,2 мільйона українців, з яких лише 330 тисяч мають дозвіл на роботу. Інші працюють на підставі безвізу або візи.

Статистики про те, скільки людей подали на карту побуту і перебувають в очікуванні, я не знайшла, але гадаю, ця цифра величезна.

Через те, що до Польщі прибуває все більше і більше іноземців,  особливо наших земляків, органи влади не встигають обробляти заявки на дозвіл на проживання в строк.

Наразі процес отримання посвідки на проживання займає до двох років. на скільки мені відомо.

Тому якщо Польща все ж таки вом підходить і ви бачите тут для себе більше плюсів – тоді  запасіться терпінням, якщо збираєтеся отримувати посвідку на проживання в Польщі.

Але мої рідні збираються вже скоро повертатися в Україну.

Передрук без посилання на Ibilingua.com. заборонено.

Фото ілюстративне, спеціально для Ibilingua.com

You cannot copy content of this page