fbpx

Ще зимою ми опинилися у маминої сестри у Фінляндії. І додому аж ніяк не поспішаємо. У нас навряд чи когось можна взимку здивувати нерозчищеними вулицями, величезними бурульками, що висять над головами та слизькими тротуарами. Та й всюдисуща сіль. А тут вони ж які молодці! Якщо зазирнути й у типовий фінський під’їзд – подиву не буде меж. Тут цінується життя кожної людини

Ще зимою ми опинилися у маминої сестри у Фінляндії. І додому аж ніяк не поспішаємо. Це дивовижна країна!

У нас навряд чи когось можна взимку здивувати нерозчищеними вулицями, величезними бурульками, що висять над головами та слизькими тротуарами. Та й всюдисуща сіль, за допомогою якої намагаються побороти ожеледицю, щещо набридла. Вона тільки псує взуття та мало що дає.

Опинившись узимку в Гельсінкі, людина може засумніватися, що надворі січень. Центральні вулиці абсолютно чисті та сухі, немає ні снігу, ні кучугур, ні солі, ні навіть гранітної крихти.

Справа в тому, що тут є керована система підігріву вулиць, що дозволяє швидко розтоплювати сніг та прибирати воду! У результаті будь-якої погоди і будь-якої зими ці вулиці чисті і сухі.

Немає і бурульок на дахах. Тому немає потреби постійно дивитися вгору і переживати, що шматок льоду може впасти на голову. Як цього вдається досягти? Знову ж таки проблема вирішується за рахунок підігріву.

Підігріваються і водостічні труби, і дахи будівель. У результаті ні снігові кучугури, ні бурульки просто не утворюються.

Звісно, ​​всі вулиці не підігріти, тож доводиться використовувати й гранітну крихту. Вона зарекомендувала себе куди краще за будь-які реагенти, вона безпечна і для людей, і для тварин. Причому її можна використати повторно. І наприкінці зими цю крихту збирають, очищають та відправляють на зберігання. Непридатну крихту везуть на підприємства, які її переробляють. Все ми тут спостерігали і дізнавалися.

Цікаво й те, як у Фінляндії розподіляється відповідальність. Наприклад, доглянутість головних вулиць лежить на плечах міської влади. А ось за чистоту невеликих вуличок, тротуарів та дворів відповідають люди, які тут мешкають. Мешканці займаються благоустроєм самі або залучають до цього приватні компанії.

Цікаво зазирнути й у типовий фінський під’їзд. Причому і в старих, і в нових будинках все побудовано за тими самими принципами. Наприклад, всі двері однакові, господарі не можуть просто взяти та замінити двері на свій розсуд. Також на кожних дверях значиться не лише номер квартири, а й прізвище мешканця.

У під’їзді без зусиль можна знайти список усіх мешканців та номери їх квартир. А тому загубитись тут складно. Цікаво й те, що навіть двері у ліфтах прозорі. Це дозволяє додати простору відкритості та, відповідно, безпеки. Адже кожен, хто їде ліфтом, мимоволі переглядає все, що відбувається по всіх поверхах. Так працює пасивний соціальний контроль.

Цікаво виглядають фінські ключі. Вони відрізняються завидною універсальністю, адже такий ключик підходить і до воріт, і до дверей у під’їзд, і до вхідних дверей у квартиру. А тому людині не потрібно носити цілу в’язку ключів – достатньо лише одного «складного» ключа. Зручно!

Звичайно, цікавих моментів та разючих відмінностей можна побачити чимало. Причому самі фіни не витають у хмарах і зазначають, що багато чого ще треба зробити. Розповідають про амбітні плани, які ще тільки збираються втілити у життя.

Однак навіть наявне вражає, змушує захоплюватись. Помітно, що тут цінується життя кожної людини, багато робиться для зручності пересічних громадян. Звідси високі місця у рейтингах найблагополучніших та найщасливіших країн.

Ми дуже вдячні Фінляндії, вона тепер наша друга домівка.

Передрук без посилання на Ibilingua.com. заборонено.

Фото ілюстративне, Ibilingua.com.

You cannot copy content of this page