fbpx
Лайфхаки
Що таке емоційний інтелект і чому його важливо розвивати з дитинства

Ми хочемо, щоб ми самі і наші діти були успішними і щасливими. Але ми часто забуваємо, що між цими поняттями не можна поставити знак рівності. Можна бути успішним, але при цьому постійно відчувати себе нещасним. А можна постійно зазнавати труднощів у навчанні або кар’єрі, але ставитися до них не як до трагедії, а як до кроку вперед.

Чому емоції так важливі?

Сучасний світ сповнений стресових ситуацій, з якими важко впоратися навіть дорослим, не кажучи вже про дітей. Вони не розуміють і не знають, які емоції відчувають в той чи інший момент, як ними управляти, тому спотворено уявляють, що відбувається. Це призводить до неврозів, апатії і іншим депресивних станів.

Завищені вимоги вчителів, батьківська самореалізація через дитини, навіювання маленької особистості важливості перемоги і переваги – все це занадто важкий вантаж для тендітних дитячих плечей. Чим важче цей вантаж, тим важливіше розібратися з почуттями і переживаннями дитини.

Уже в дорослому житті ми бачимо, що у людей, які не можуть управляти своїми емоціями, виникають неприємності у всіх сферах життя, в тому числі і в кар’єрі.

Коли людина охоплена негативними емоціями і не може об’єктивно оцінити свої почуття, бажання і можливості, руйнівний ефект забезпечений.

Псуються стосунки з оточуючими, людина замикається в собі, втрачає віру в себе, свої сили або свій професіоналізм, стає дратівливою, ще більше заплутується в своїх почуттях. І тут виникає питання: «Яким рівнем емоційного інтелекту він володіє?»

Що таке емоційний інтелект?

Емоційний інтелект (EQ) відповідає за розпізнавання і правильну інтерпретацію емоцій. Саме він наділяє людину психологічної гнучкістю і здатністю ефективно взаємодіяти з навколишнім світом.

Саме тому поняття «емоційний інтелект» вперше було озвучено щодо побудови кар’єри і самореалізації. Однак психологи відразу вловили в цьому дитячий підтекст, адже фундаментальне розвиток особистості відбувається саме в дитячому віці.

Для дитини розвиток EQ – можливість створити налагоджену і зрозумілу систему сприйняття, яка дозволить ефективно взаємодіяти з оточуючими людьми, правильно сприймати критику, розпізнавати почуття дорослих і однолітків і адекватно відповідати на них.

Агресія, апатія, поганий сон, неуважність, нездатність налагоджувати контакти з ровесниками та інші тривожні прояви в поведінці дитини – очевидні сигнали, які говорять про необхідність розвитку емоційного інтелекту.

Як розвивати емоційний інтелект з дитинства?

Найважливіше в житті будь-якої дитини – батьківська любов. Любіть своє дитя, проявляйте до нього ніжність і турботу. Тактильне спілкування матері і дитини не втрачає своєї значущості і для дітей старше дитячого віку.

Любов дозволяє кожній людині відчувати себе захищеним і впевненим у собі. Це і є надійний фундамент для розвитку успішної особистості.

Крім того, дуже важливо створювати правильні асоціації з різними емоціями. Покажіть своїй дитині на реальному прикладі, що таке радість. Можливо, це запах тістечка? Може бути, дзвін дзвіночка? А дружба? Асоціюється у вас дружба з відкритими обіймами? Якщо немає, тоді як вона виглядає в вашій уяві?

Створюйте навколо дитини барвистий і яскравий світ, в якому кожне почуття і відчуття має свій колір, аромат і смак. Так ви не тільки відкриєте перед дитиною двері у світ емоцій, але і зблизилися з ним, ще більше зміцните довіру між вами.

Схожий метод спрацьовує і при читанні казок . Не просто читайте, а грайте в казки, розповідайте дітям чарівні історії через гру або маленький спектакль. Розіграйте перед ними сценку, використовуйте тактильні відчуття, аромамасла, відповідну інтонацію – це дозволить дитині відчути всю гаму щирих емоцій, які викликає чарівна історія.

Робота над емоційним інтелектом в дитячому віці – запорука успішного розвитку і благополуччя в майбутньому.

Швидше за все, така дитина, будучи дорослим, зможе уникнути більшої частини психологічних проблем, з якими сьогодні нас зіштовхує сучасне суспільство.

Діти більш сприйнятливі до всього нового, їхня психіка схожа на пластилін – гнучка і нехитра. Але ось що буде зліплено з цього пластиліну, часто залежить тільки від дорослих. Тому давайте почнемо з себе.

Вправи на розвиток усвідомленості

Емоційний щоденник

Щоб навчитися усвідомлювати себе тут і зараз, записуйте раз о третій годині емоцію, яку відчуваєте в даний момент. В кінці дня виділіть переважну емоцію і подумайте, над чим слід працювати.

Через пару тижнів ви навчитеся відчувати себе в реальному часі без будь-яких складнощів.
Більш ефективним цю вправу зробить своєрідний чекінг – аналіз фізичного стану при переживанні певної емоції. Така практика хороша і для поліпшення здоров’я.

Стоп!

Як часто наші дії супроводжуються необдуманої інерцією ? Ми не замислюємося над тим, що робимо, а просто робимо якісь звичні, регулярні маніпуляції. Вправа «Стоп!» Полягає в різкому перериванні якої-небудь дії, щоб позбутися від інерції і дозволити собі обдумати ситуацію. Тільки так можна відчути себе тут і зараз, почати контролювати свою реальність.

Вправи для підвищення самооцінки

Яке щастя!

Навчіть себе думати позитивно, реагуючи навіть на неприємні події фразою: «Яка удача!». Така реакція стане сюрпризом для оточуючих, але і цей факт принесе вам користь, адже тоді ви знайдете ще більше плюсів в ситуації. Як посилення ефекту можна користуватися фразою: «Це ж так здорово, тому що …». Чому? Задумайтесь над цим.

Продай свій недолік

Ефективна техніка, що дозволяє інтерпретувати навіть негативні сторони особистості в позитивному ключі. Розкажіть аудиторії про своє нестачі іншими словами, надайте йому інше забарвлення.

Наприклад, чи можна вважати обережність боягузтвом, а сміливість – безглуздям? Але ж все залежить від того, з якого боку подивитися. Синтонів-підхід спирається на позитивний підхід до розвитку. Він каже: у вас немає недоліків, у вас є особливості.

Необхідно розвивати свої достоїнства і працювати над недоліками.
З таким підходом ви зможете продати будь-який свій недолік. Наприклад, продайте невпевненість. Розкажіть аудиторії чесно і правдиво, як ви, володіючи цією якістю, перед вчиненням важливого кроку розглядаєте всі варіанти подій, придивляєтеся до різним рішенням і тільки після цього робите найвигідніший для вас крок.

Читайте також: 20 ЧОЛОВІЧИХ ЗВИЧОК, ЯКІ ДРАТУЮТЬ

Вправи для розвитку мотивації

Відкритість новому

Щоб розвинути в собі це цінна якість, можна скористатися простим, але дуже ефективним вправою, яке полягає в тому, щоб знайти якомога більше варіантів застосування самим звичайним речам. Нехай це буде звичайний рушник, старе відро або просто шматок картону. Придумайте найбільшу кількість варіантів, як можна використовувати ці речі. Це не тільки цікаво, а й весело. Тому практикуйте цю вправу разом з сім’єю і дітьми. Вони відмінно проведуть час і попрацюють над своїми уявою і кмітливістю.

Два випадкових слова

Відкрийте будь-яку книгу або журнал, навмання виберіть з тексту два будь-яких слова і спробуйте знайти між ними щось спільне. Порівнюйте їх, аналізуйте, міркуйте і складайте взаємозв’язку. Це ефективна і весела тренування для мозку .

Вправа для підвищення адаптивності

Наостанок – відомий метод Elevator Pitch – презентація свого бізнес-проекту за 30-60 секунд. Уявіть, що ви – це ваш власний бізнес-проект. Почніть себе презентувати якомога яскравіше, залишаючись при цьому чесним із самим собою.

Для початку скористайтеся цим шаблоном:

  1. Ім’я.
  2. Професія.
  3. Хобі.
  4. Як я міняю світ на краще?

Кожне з цих вправ допоможе вам стати краще в емоційному і психологічному сенсі. Однак не варто сприймати емоційний інтелект як універсальний ключ до успіху. Життя досить багатогранна. Тому вдосконалюйте свій розум, тіло, душу і любіть себе. Адже єдине, що нам підвладне в цьому світі, – це ми самі.

Джерело.

facebook