fbpx
Лайфхаки
Скільки потрібно спати, щоб бути продуктивним?

Ми проводимо уві сні в середньому 24 роки нашого життя. Чимало, правда? І тому не тільки цікаво, а й важливо, як же правильно спати і як отримувати від цього процесу максимальну користь.

Тому ми намагаємося регулярно розкривати цю тему і в цій статті поговоримо про те, що шкідливіше: пересип або недосипання, і що конкретно відбувається з нашим мозком при нестачі сну.

Розвіємо міф про те, що спати потрібно 8 годин

Якщо ви запитаєте кількох людей зі свого оточення на тему: «Скільки годин на день потрібно спати, щоб залишатися бадьорим протягом дня?».

То швидше за все отримаєте приблизно таку відповідь: «Кажуть, 8 годин. Так я і сам відчуваю, що мені потрібно 8 годин, а краще – 9! »

І все-таки ми знову посперечаємось з цим твердженням. Ось що каже з цього приводу професор психіатрії Даніель Крипкая, який провів безліч досліджень, що стосуються сну:

«Люди, які сплять від 6,5 до 7,5 годин на добу, живуть довше. Вони більш продуктивні і щасливі. А зайвий сон навіть може бути шкідливий для здоров’я. І ви можете відчувати себе гірше, проспав 8,5 годин, ніж якби проспали 5 ».

Спробуйте поекспериментувати і скоротити свій сон до 7,5 годин, уважно прислухайтеся до своїх відчуттів і відчуйте, чи є різниця. В даному випадку ми, звичайно, говоримо про тих, хто спить не менше 8 годин на добу. Якщо ви спите 6, то вам навряд чи потрібно щось скорочувати.

І, звичайно, знову повернемося до того, що не існує універсального рецепту для всіх. Це як з розміром взуття. Ви повинні підібрати свій індивідуальний графік.

Саме тому ми говоримо про особисте експерименті. Тепер, грунтуючись на затвердження професора Кріпкого, ви можете спробувати зменшити тривалість сну, раптом ваш «недосип» насправді був пересипаючи?

А ось вам, до речі, секрет, як стати в той час, коли продзвенів будильник, а не переводити його кілька разів на п’ять хвилин пізніше. На точний час у вас має бути заплановано справу.

Наприклад, рівно о 7.30 ви снідаєте. І ні хвилиною пізніше. Тут, безумовно, важливо і те, щоб у вас вистачило сили волі виконувати дане самому собі обіцянку.

Занадто мала кількість сну дуже негативно впливає на наш мозок

Після прочитання першого пункту напевно з’явилися ті, хто гордо сказав (або подумав) про те, що частенько спить всього-то 4 години на добу. Змушені вас засмутити, це теж не є плюсом. Давайте зізнаємося чесно, проспав 4 години, чи зможете ви відчувати себе так само бадьоро і свіжо, як якщо б ви проспали 7,5?

Але ось що цікаво, людина, проспав 4 години, може бути таким же уважним, як і той, хто проспав 7. Більш того, він може показувати такі ж результати в тестах і вправах.

Проблема в іншому. Виспалися ми чи ні, ми час від часу втрачаємо фокусування над завданням. І ось тут невиспаний людина потрапляє в пастку.

Якщо людина отримала достатню кількість сну, то коли він починає втрачати фoкyс, його мозок може повернути увагу, а ось мозок виспалася, не може перефокусуватися.

Як говорить професор Кліффорд Сапер з Гарварду: «Мозок недосипані людини працює нормально, але час від часу з ним відбувається щось схоже на збій харчування у електричного приладу».

У людей недосипані подібна активність проявляється ледве-ледве чи не проявляється зовсім, зате активізується червона зона, яка є свого роду «центром страху», в результаті цього мозок починає працювати в такому режимі, як ніби людині з усіх боків загрожує небезпека.

Фізично це проявляється напругою м’язів, спітнілий долонями, бурчанням в животі, нестабільним емоційним станом.

Але проблема полягає ще й в тому, що невиспаний людина може не помічати зниження своєї продуктивності. Може з’явитися помилкове відчуття безпеки і правильності дій, що іноді має важкі наслідки. Ось чому ні в якому разі не можна сідати за кермо, якщо ви не виспалися.

На шляху до здорового сну

Отже, пересипання – шкода, недосипання? – шкода ще більший. Однак саме недосипанням страждає зараз більшість людей.

Спробуємо дати кілька порад, які, можливо, допоможуть вам ще раз переглянути свої звички і підкоригувати їх, щоб ваш сон був повноцінним, а робочий день продуктивним.

1. Нікуди не дітися від першого ради → подрімати протягом дня – дуже корисно

Так-так, ми вже передбачаємо бурю обурення в коментарях: «Де мені подрімати в офісі, де крім мене ще 10 людина ?!», «Який начальник дозволить спати на робочому місці?» І т.д.

Ну що ж, на це ми скажемо, що всі ми люди, і можна все-таки спробувати знайти спільну мову з начальством і колегами і в обід забезпечити собі 20 хвилинний сон.

А щоб вам захотілося це зробити, наведемо кілька аргументів на користь короткого сну, хоча ми і так вже чимало говорили про нього в нашому блозі:

  • подрімавши протягом всього 20 хвилин, ви відновите свою уважність і підвищите продуктивність.
  • визначте, в який час ви відчуваєте особливий спад енергії? Саме на цей час потрібно призначити перепочинок;
  • в кінці дня ви будете все ще повні сил, а не вичавлені, немов лимон, а як наслідок, будете продуктивніше і з великим задоволенням проводити вечір.

Тим, хто вважає, що не може поспати 20-30 хвилин, що після такого сну вони відчувають себе ще більш розбитими, радимо все-таки спробувати протягом декількох днів регулярно дрімати, але строго не більше 30 хвилин.

Незабаром організм звикне до такого графіку і ви зможете оцінити всі переваги денний перепочинку. До речі, це важливо – дрімати бажано в один і той же час кожен день і однакову кількість хвилин.

Читайте також: ЧОМУ ТРЕБА ЇСТИ ЯБЛУКА

2. Заведіть ритуал відходу до нічного сну

Ну чим не ритуал умивання і чищення зубів, наприклад? Але не все так просто. Ритуал повинен бути приємним для вас, ви повинні захотіти його зробити, в той час як умивання і чищення зубів – це, скоріше, необхідність, звичка.

А що найважливіше, вечірній ритуал повинен звільнити вас від турбот минулого дня, підготувавши до добраніч. Ось що можна спробувати використовувати в якості ритуалу:

Недовга (хвилин 20) прогулянка. Ви освіжіться і трохи приведете в порядок думки під час неї.
Читання художньої літератури.

Саме художньої, тому як вона, на відміну від професійної, дозволить вам зануритися в інший світ і, співчуваючи героям, забути на час про свої справи.

3. Втомлюйтеся!

Як говорила моя вчителька з англійської: «Last but not least». Остання порада по рахунку, але зовсім не останній за важливістю. Щоб швидко засипати і міцно спати, ви повинні втомлюватися! І морально, і фізично.

Ось чому так важливо протягом дня не тільки продуктивно працювати головою, а й займатися фізичними вправами. Ви повинні бути практично виснажені, і тоді ваш організм зможе зануритися в глибокий здоровий сон.

Джерело.

 

facebook