fbpx
Економіка
Українцям не вистачає грошей на м’ясо: як подорожчає свинина, яловичина і курка

У 2017 році експерти очікують “повзуче” зростання цін на основні види м’яса: яловичину свинину і курятину.

Причому, як стверджує гендиректор Української асоціації постачальників торговельних мереж Олексій Дорошенко, швидше за все, розцінки на курку не будуть так сильно змінюватися, як на свинину чи яловичину тільки з однієї причини. Так як птахівників дотує держава.

“Наприклад, з 4 млрд грн дотацій держави сільгоспвиробникам в цьому році 3 млрд грн припадає на дотації виробникам курятини. При цьому птахоферми не платять податок на землю і за оренду землі. Тому, як тільки така держпідтримка припиниться, зростання цін на курятину може скласти до 30%”, – розповів Дорошенко.

Про це свідчить, на його думку, порівняння цін на основні продукти в ЄС і в Україні. Якщо по більшості позицій наші ціни вже на рівні європейських, то по курятині вони нижче якраз на 30%.

Вартість м’яса вже вперлася в межа купівельної спроможності. “Для багатьох травневий шашлик став вже не м’ясним, а картопляним. Так як купити хорошу яловичину за ціною більше 120 грн / кг вже можуть далеко не всі”, – зауважив Дорошенко.

Ні на Новий рік, ні на Великдень не було істотного подорожчання м’яса, так як українці не можуть платити стільки, скільки хотіли б заробити виробники. Це було видно в грудні 2016 року, коли багато товарів можна було купити дешевше, ніж в листопаді. “Великдень пройшла за тим же сценарієм. Травневі свята – це більше привід поговорити про зростання цін, ніж спостерігати реальне їх збільшення”, – підкреслив Дорошенко.

Як повідомили в громадській організації “Економічний дискусійний клуб”, в квітні поточного року яловичина подорожчала на 2,5% або 2,4 грн. Середня вартість кілограма цього м’яса, за даними Держстату, – майже 100 грн / кг. За рік воно піднялося у вартості майже на 19% (до квітня 2016- го).

Свинина дорожчала швидше: на 7,3% (на 5,6 грн) – до 82 грн / кг. За рік середній цінник підріс на 12%.

М’ясо птиці (середня ціна 43,6 грн / кг) подорожчало в квітні на 2,8% або на 1,2 грн, а за рік – на ті ж 12%.

“У травні ціни на м’ясо зростуть приблизно на 5 – 7%. Однак треба пам’ятати, що поголів’я великої рогатої худоби продовжує скорочуватися швидкими темпами і в певний момент дефіцит сировини призведе до значного зростання цін. Поки ситуація прогнозована, і ми не чекаємо істотних змін” , – розповів виконавчий директор громадської організації “Економічний дискусійний клуб” Олег Пендзин.

За даними Економічної дискусійного клубу, за 4 місяці 2017 року ціна на мінімальну продуктову корзину (МПК) виросла на 130 грн (на 10,5%) для працездатної людини і на 108 грн (на 11,4%) для непрацездатним.”Українці витрачають на їжу

близько 55% своїх доходів. Витрати на м’ясні продукти складають 306 грн (22,5% від МПК). При цьому люди їдять мало не вдвічі менше м’яса, ніж європейці – 52-53 кг на рік проти 80 кг в ЄС “, – розповів Олег Пендзин.

Тому, за словами Дорошенка, з одного боку виробництво яловичини і свинини (через АЧС) буде падати, а ціни зростатимуть. Але з іншого – рости вони будуть незначно, так як за вартістю свинини і яловичини ми майже наздогнали Європу.

“Яловичина і так вже має високу ціну. Але може ще трохи дорожчати, хоча це буде незначне подорожчання – в межах 1-1,5 грн”, – розповів Олексій Дорошенко.

За його словами, фактор АЧС буде ще довго впливати на ринок, поки не налагодиться належний ветеринарний контроль. Відповідно, ціна на свинину і сало буде скакати ще дуже довго.

“Коли забивається більше свиней, ціна починає знижуватися. Коли пропозиція скорочується ціна відповідно починає повзти вгору. Тому коливання цін на 3-5 грн постійно відбуватимуться”, – вважає експерт.

Читайте також: БЕЗВІЗОВИЙ РЕЖИМ З ЄС: ДОСВІД СУСІДІВ УКРАЇНИ

Самі свинарі пояснюють ситуацію інакше. Президент Асоціації свинарів України Артур Лоза повідомив, що АЧС – це важливий, але не визначальний фактор у виникненні дефіциту пропозиції і відповідно, високих цін на свинину. Попит збільшувався з четвертого кварталу минулого року, і тенденція до зростання споживання свинини зберігається. При цьому спостерігається зниження пропозиції, яке пов’язане з відстроченою реакцією галузі на економічний криза 2014-2015 років.

Зростання експорту на ринок не вплине

Заступник глави Аграрної партії України, експерт в області аграрного бізнесу Денис Марчук вважає, що на вартість свинини цієї весни крім свят, багато в чому впливає експортний попит на товар.

“По свинині зростання цін склало приблизно 20-25%, її вартість іноді доходить до 100-120 грн / кг. Сильно подорожчав живець з 32-33 грн на початку року до 40 грн / кг. Продають навіть свиней, що не досягли необхідної ваговій кондиції, так як попит на експорт дуже великий. А також попит усередині країни в тому числі з-за свят також дуже великий “, – розповів Марчук.

Аналітики Асоціації “Свинарі України” пояснюють швидкий підйом цін (з 37 грн / кг до 40 грн / кг) активізацією споживання свинини в період масових пікніків, так і обмеженістю пропозиції свиней забійних кондицій. В результаті деякі господарства навіть продавали тварин меншого розміру.

При цьому швидко зростає експорт свинини і курятини. За даними УКРІНФОРМ, Україна за підсумками січня-квітня 2017 року експортувала 95,9 тис. Тонн м’яса птиці і субпродуктів, що майже в 1,4 рази більше, ніж за аналогічний період 2016 року. Відповідно, експорт свинини виріс в 2,2 рази в порівнянні з відповідним періодом 2016 року – до 2,4 тис. Тонн.

Здавалося б, це лише погіршить ситуацію на внутрішньому ринку і призведе до того, що Україна почне імпортувати свинину.
“Хоча більшість операторів і відзначали деякий дефіцит свинини в нашій країні, збільшення обсягів надходження імпортованої сировини не відзначається. Навпаки, в січні-квітні завезли удвічі менше ніж за аналогічні місяці 2016- го”, – повідомила аналітик Асоціації свинарів України Олександра Бондарська.

Як свідчить митна статистика, імпорт свинини в Україну за цей період скоротився майже в 2,2 рази – до 724 тонн.

За словами Артура Лози, зростання експорту курятини – добре для свинарів, так як курятина є продуктом-замінником в раціоні українців. Якщо частина курятини йде з ринку на експорт, то ціни на неї утримуються на відносно високому рівні. Що в свою чергу підтримує високі розцінки і на свинину, так як споживач не може повністю переключитися на більш дешевий продукт.

“Крім того, в Європі ціни на свинину також ростуть, в порівнянні з минулим роком на 20%, а часом і на 30%. Тому немає дешевого імпорту і ринок свинини в Україні буде дефіцитним як мінімум до кінця року”, – вважає Лоза.

У той же час експорт свинини мізерний, на рівні 10-12 тис. Тонн на рік при загальному виробництві в Україні на рівні більше 700 тис. Тонн. Тому навіть збільшення експорту до 15 тис. Тонн чи не позначиться на внутрішньому ринку і ціни.

“Є сезонні чинники спаду попиту на свинину. Це лютий, червень і жовтень. Однак в цьому році зазначений дефіцит пропозиції не привів до зниження цін в лютому. Ймовірно, після травневого піку цін міг би бути невеликий спад, але сезонний фактор буде надавати більше стримуючий ефект на зростання цін і вони, швидше за все залишаться незмінними “, – вважає Лоза.

Якщо ціна і просяде, то несуттєво. Тим більше, що в липні-серпні пропозиція свинини ще знизиться (через спеку свині гірше набирають вагу). Тому серйозних факторів для зниження вартості м’яса не буде.

Нещодавно Мінагропрод повідомив, що Україна і Китай можуть найближчим часом узгодити протокол ветеринарних вимог на експорт вітчизняної яловичини в цю державу, після чого українські сільгоспвиробники зможуть почати поставки продукції на ринок Китаю.

Читайте також: ВОДІЇ В УКРАЇНІ ПОСТАВИЛИ НОВИЙ ГАНЕБНИЙ АНТИРЕКОРД

“Поки не будуть підписані документи, говорити про якісь прогнози не можна”, – вважає Олег Пендзин.

На думку аналітиків Українського клубу аграрного бізнесу, високий рівень відпускних цін на яловичину пов’язаний з необхідністю реалізувати продукцію, яка була закуплена за високими цінами, які спостерігалися в кінці березня – початку квітня. “Зниження цін на яловичину і свинину очікується після завершення піку попиту”, – відзначають аналітики УКАБ.

Вартість курятини, на думку експертів, буде відносно стабільною, з можливим незначним коливанням в межах 3-5%.

Джерело.

facebook