fbpx
Економіка
Україна відмовляється від яловичини і переходить на дешеву птицю

Україна стрімко втрачає молочне і м’ясне стадо. З 1991 року, за даними українського Держстату, чисельність великої рогатої худоби зменшилася майже в сім разів – з 24 млн до 3 млн голів. Схожа картина по дрібній рогатій худобі (вівці і кози) і свиням.

Зате на підйомі птахівництво – число пернатих скоротилося лише після 2014 року, коли Україна через агресію РФ втратила великі птахофабрики на Донбасі. Агроексперти кажуть, що багаторазове зниження поголів’я худоби об’єктивно і пов’язане з розвалом СРСР.

Куди ми поставляли більше 75% виробленого м’яса, молокопродуктів, яєць. Але визнають: стадо, перш за все велика рогата худоба, буде і далі “худнути”. А значить – рости ціна на яловичину.

ЩО МАЄМО. Як видно з інфографіки, в Україні за чверть століття корів стало вчетверо менше, свиней – утричі, овець і кіз – вшестеро. Зате курячих яєць на душу населення – більше на 20%.

“До 1991 року Україна постачала продукцією тваринництва інші республіки СРСР і країни так званого соціалістичного табору, після розвалу Союзу ринок збуту скоротився, планове господарство поступово замінилося ринковим, звідси і падіння в рази, – аналізує екс-секретар Кабміну в 90-і роки Віктор Лисицький.

Зараз інші тенденції – економічні, через дорогі корми виробництво яловичини набагато дорожче, ніж свинини і птиці”.

За його оцінками, через те, що стадо корів і свиней продовжує зменшуватися, обсяг виробленого тільки в цьому році м’яса знизиться на 1-1,5%, або на 25-40 тис. т. Агроексперт Української аграрної конфедерації Дмитро Дейна зазначив, що зниження поголів’я прискорилося після подій 2013 року.

“Купівельна спроможність населення різко впала, в результаті поголів’я корів скоротилося на 20%, свиней – на 15%. Другий фактор – держава урізала дотації тваринникам, адже не секрет, що ці галузі збиткові. І третій – африканська чума свиней, що з’явилася в Україні в останні 3-4 роки”, – проаналізував Дейна.

ПЕРСПЕКТИВИ. Директор Української Асоціації постачальників торговельних мереж Олексій Дорошенко підрахував, що гроші, вкладені в розведення молочного стада (до 100 голів), включаючи відгодівлю бичків на м’ясо, окупається тільки через 8 років, а, наприклад, в птахівництво – вже через 2-3 роки.

“Тому у нас і далі буде ставати все менше корів і все більше птиці, яка, на відміну від свинини і яловичини, не тільки дешевша, але і має набагато більший ринок збуту як в Україні, так і за кордоном, – каже Дорошенко. – це чиста економіка.

Що стосується шестиразового падіння за чверть століття чисельності овець і кіз, то їх 25-30 років тому розводили перш за все для забезпечення легпрому шерстю, а баранина і козлятина йшли на ринки як вторинний продукт.

Коли наш легпром майже “помер”, зникли потреби і в стаді. Але зараз в невеликих част них господарствах відроджується вівчарство і козоводство.

Тварин розводять для виробництва козячого та овечого молока і виготовлення з нього сирів, що користуються все більшим попитом”.

Читайте також: МИТТЯ РУК ГАРЯЧОЮ ВОДОЮ НЕ КРАЩЕ, НІЖ ХОЛОДНОЮ

Що буде з цінами в літні місяці

Очевидно, що зниження поголів’я худоби і свиней позначилося на обсягах виробництва м’яса, але, за словами експертів, народу його вистачить і раніше за рахунок подальшого зростання виробництва курятини.

За даними Держстатистики, обсяг виробленого м’яса в рік впав на 73% – з 4 млн т на рік в 1991 році до 2,3 млн т в 2016-м. Або з 77 до 54 кг на рік на душу населення.

Ще гірша ситуація з молоком – було 430 кг на їдця в рік, а стало – 240 кг. Зате яєць тепер доводиться на кожного набагато більше: не 290 шт. в рік, а 350.

“Це пояснює, чому ростуть ціни на м’ясо і молоко – пропозиція менше, а їх собівартість через подорожчання кормів, енергоносіїв, зростання зарплат все вище, – говорить Дорошенко. – Яловичина і свинина і далі продовжать поступово дорожчати – на 1-5 грн за 1 кг в місяць, в залежності від сорту. Яйця також підуть вгору на 1-2 грн”.

А ось президент Украналітцентру Олександр Охріменко прогнозує, що влітку ціни на м’ясо трохи знизяться: “На свинину впадуть на 2-5 грн / кг. Точно подешевшає сало, приблизно на третину (15-20 грн / кг), оскільки попит на нього в спеку падає”.

Джерело.

facebook