fbpx
Суспільство
Українці розповіли, як ставляться до медичної реформи

Українці задоволені дешевими ліками, але не розуміють, навіщо укладати договори з лікарями, і проти фінансової самостійності лікарень. Такі результати соцдослідження ставлення народу до медреформи, яке в травні провела група “Рейтинг”.

Розібралася, що з новинок медицини, в тому числі ще не запущених, народ оцінює позитивно, а що негативно.

ПОЗИТИВ І Сумніви. Згідно з опитуванням (опитали 1200 осіб у всіх регіонах), нинішньою якістю медпослуг в країні задоволені тільки 9% людей. При цьому українці прихильно ставляться до програми “Доступні ліки”, яку підтримують 88% респондентів.

Також народу до душі строгий контроль з боку МОЗ в питанні будівництва лікарні ОХМАТДИТ (80%). Однак опитування виявило і реформи, зрозумілі не всім українцям. Такою виявилася ініціатива введення протоколів лікування на базі “доказової медицини”, по якій не змогли визначитися 31% українців.

Питання контрактів між лікарями і пацієнтами привело в ступор п’яту частину всіх респондентів, а зі своїм ставленням до референтного ціноутворення на ліки (коли їх ціна орієнтована на ціну в найближчих державах) не визначились 23% опитаних.

“Медпротоколи по” доказовій медицині “- більш складні для людей теми. Їх складніше пояснити і донести. За референтним ціноутворенням – справа в тому, що це програма, яка стосується окремих категорій населення, а опитування проводилося серед усіх українців.

Крім того, вона стартувала тільки в квітні – було б наївно очікувати, що всього за два місяці програму оцінили всі “, – говорить медичний експерт РПР Олександр Ябчанко.

ПРОТИ. Не всі українці підтримали те, що держава може відмовитися оплачувати лікування, якщо людина нехтує своїм здоров’ям (40% проти). Третині не сподобалася пропозиція, що медпрацівники зможуть працювати як приватні підприємці і користуватися податковими пільгами.

Ще 28% респондентів не підтримали самоврядування в лікарнях. Також в ході опитування виявилося, що майже половина опитаних (47%) вважають, що якість медпослуг погіршилася. “По суті, серйозних структурних реформ ще й не було, ключові законопроекти затихли в Раді – почали діяти тільки окремі положення реформи.

Читайте також: НА ЩО БЕРУТЬ КРЕДИТИ УКРАЇНЦІ: В СЕРЕДНЬОМУ ПОЗИЧАЛЬНИК ВИНЕН ШІСТЬ ТИСЯЧ ГРИВЕНЬ

Також пройшло ще недостатньо часу, щоб прийняті сьогодні рішення відчув народ, потрібен повний цикл в один рік”, – вважає глава ГО “Ініціативи у громадському здоров’ї” Андрій Гук.

Лояльні Захід і Південь. Найбільше ініціативи МОЗ підтримують на заході і півдні України. Ті, хто проживає в центральних, північних і східних областях, схильні більш критично оцінювати нововведення в сфері охорони здоров’я.

“У маленьких містечках, яких дуже багато на заході, позитивні зміни в сфері охорони здоров’я помітніші, оскільки там часто не вистачає необхідних ліків, а в місцевих лікарнях досить проблем. Тому жителі заходу дійсно чекають реформ.

На півдні ж люди більш відкриті всьому новому, тому легко підтримують будь-які ініціативи, в тому числі і від МОЗ “, – пояснила” Сегодня “психолог Лілія Вороніна.

Джерело.