fbpx
Лайфхаки
Відіспатися у вихідні – питання життя і cмepтi: вчені розповіли чому

Недосипання в будні підвищує ризик відправитися на той світ завчасно. Але ви тепер знаєте, що робити.

У тих, хто кілька днів поспіль спить по п’ять годин або менше, зростає ризик передчасної cмepті. Однак негативний ефект можна запобігти, якщо відсипатися у вихідні.

Дослідники використовували дані більше 43 тисяч учасників медичних опитувань, що проводилися в Швеції в 1997 році. Протягом наступних 13 років вчені спостерігали за долею цих людей, відстежуючи смертність.

До цього вчені вже оцінювали зв’язок сну і cмepтнocті, але розглядали тільки тривалість сну в будні. Акерстедт вирішив проаналізувати вплив сну у вихідні. Дослідники врахували і інші чинники: стать, індекс маси тіла, куріння, рівень фізичної активності, роботу в нічні зміни.

Виявилося, у людей у віці до 65 років, які постійно сплять по п’ять годин або менше, ризик cмepті зростає на 52%. Однак він не збільшується у тих, хто мало спить протягом тижня, але відсипається у вихідні.

«Передбачається, що сон у вихідні допомагає заповнити недосипання», – каже Акерстедт. Однак дослідження не дає стовідсоткового підтвердження цієї гіпотези.

Читайте також: ЧОМУ КІВІ ВАРТО ЇСТИ ЗІ ШКІРКОЮ ТА КОМУ НЕ МОЖНА

Більш того, спати занадто довго теж не дуже корисно. У піддослідних, які весь тиждень спали по вісім годин або більше, відзначений підвищений ризик cмepті в порівнянні з тими, хто спав по шість-сім годин на день.

Недолік сну негативно позначається на організмі, але регулярний тривалої сон може сигналізувати про приховані проблеми із здоров’ям.

«Це узгоджується з тим, що ми вже знаємо про сон, – каже нейробіолог Стюарт Пірсон з Оксфордського університету. Сон регулюється внутрішнім годинником організму, але ще на нього впливає процес гомеостазу. Тобто чим довше ви не спите, тим більше сну вам потім знадобиться».

Цікаво, що у людей старше 65 років зв’язок між режимом сну і cмepтнicтю не виявили. На думку Акерстедта, це пояснюється тим, що люди похилого віку сплять стільки, скільки їм необхідно.

Хоча потреба у сні у кожної людини різна, недосип в будь-якому випадку потрібно заповнювати. Якщо не давати організму відпочинок, тривалість життя скоротиться.

Джерело.